Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2009 lapkričio 12d. 14:32

Lietuvos kariuomenėje pradedami organizuoti būtinieji kariniai mokymai

Pratybų „Rudens šviesa“ akimirkos
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Kariškis

Lapkričio 16 d. Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje (Jonavos r.) pradedami organizuoti būtinieji kariniai mokymai.

Kaip informuoja Krašto apsaugos ministerija, į šiuos mokymus vadovaujantis savanoriškumo principu bus kviečiami jaunuoliai (vyrai), neatlikę privalomosios pradinės karo tarnybos ir norintys ją atlikti, taip pat tie, kurie nėra atlikę privalomosios pradinės karo tarnybos, tačiau nori kandidatuoti į profesinę karo tarnybą. Mokymai truks trylika savaičių. Visiems juos baigusiems bus įskaityta privalomoji pradinė karo tarnyba, geriausiesiems – pasiūlyta keturiems metams pasirašyti profesinės karo tarnybos sutartį.

„Konstituciniam Teismui išaiškinus situaciją dėl privalomosios pradinės karo tarnybos sustabdymo, ieškome kitų būdų, kaip sudaryti galimybę piliečiams tinkamai pasirengti atlikti konstitucinę pareigą – ginti Tėvynę, stiprinti krašto apsaugą ir formuoti gynybinį rezervą. Tuo pačiu per būtinuosius karinius mokymus bus galima priimti į tarnybą daugiau eilinių karių. Nauja priėmimo į profesinę karo tarnybą tvarka – būtinieji kariniai mokymai – padės sudaryti sutartis su didesniu profesinės karo tarnybos karių skaičiumi ir taip pat užtikrinti didesnes galimybes piliečiams savanoriškai įgyti bazines karines žinias. Dėl sunkmečiu sumažėjusio gynybos biudžeto, šių poreikių patenkinti be papildomų taupymo priemonių negalėtume,“ – sakė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

Ministrė taip pat atkreipė dėmesį, kad tokie mokymai „atvers galimybes ateiti į kariuomenę labiausiai motyvuotiems piliečiams, kurie savo valia nuspręs atlikti pilietinę pareigą pasirengti ginti Tėvynę“.

Šių kursų organizavimas reglamentuojamas Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų, Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymais ir kitais gynybą reglamentuojančių teisės aktais, siekiant įgyvendinti visuotinės ir besąlyginės gynybos principą, kuriuo grindžiamas piliečių mokymas ir rengimasis gynybai bei pasipriešinimui.

Taip pat toks sprendimas sudaro galimybę parengti Lietuvos Respublikos piliečius įgyvendinti savo konstitucines teises ir pareigas ginti Tėvynę. Karo prievolės įstatyme 9 straipsnio 5 dalis nustato, kad į būtinuosius karinius mokymus gali būti šaukiami piliečiai, kuriems privalomoji pradinė karo tarnyba buvo atidėta dėl kokių nors priežasčių, jei jie to pageidauja. To paties įstatymo 19 straipsnis numato, kad būtinųjų mokymų trukmė gali būti ne mažiau kaip 20 parų per metus ir ne daugiau kaip 150 parų per trejus metus.

Pirmuosius būtinuosius karinius mokymus pradės maždaug 100 dalyvių, jų amžiaus vidurkis – 22 metai. Penktadalis jų buvo anksčiau apsisprendę ir buvo pareiškę norą tapti profesinės karo tarnybos kariais. Tarp pirmųjų būtinųjų karinių mokymų dalyvių daugiausia jaunuolių – po 28 – bus iš Panevėžio ir Vilniaus regionų.

Pagal parengtą būtinųjų karinių mokymų organizavimo ir vykdymo tvarką mokymai vyks dviem etapais. Pirmąsias devynias savaites dalyviai mokysis pagal individualaus kario rengimo kursą. Po šio etapo visiems bus įskaitytas privalomosios pradinės karo tarnybos atlikimas, išduoti pažymėjimai apie pirmojo etapo baigimą. Jaunuoliai, neįveikę atrankos į antrąjį etapą, bus įrašomi į kariuomenės rezervą.

Atrinkti labiausiai motyvuoti ir geriausiai pasirengę kariai toliau keturias savaites tęs individualaus kario rengimo kursą. Pasibaigus antrajam etapui bus vykdoma atranka į profesinę karo tarnybą, kurią atliks Lietuvos kariuomenės mokymo ir personalo valdybos sudaryta komisija. Jos nepraėję bus išleidžiami į atsargą ir taps kariuomenės rezervo dalimi, su atranką įveikusiais – sudaroma profesinės karo tarnybos sutartis trijų mėnesių bandomajam laikotarpiui.

Bandomojo laikotarpio metu kariai vykdys individualųjį, kolektyvinį ir specialisto pasirengimą, vėliau dalyviai bus atestuojami. Planuojama, kad per pirmąsias šešias bandomojo laikotarpio savaites kariai įgys karinę specialybę ir po to bus paskirstyti tarnauti į karinius dalinius. Esant neigiamai atestacijai profesinės karo tarnybos sutartis su kariu bus nutraukiama ir jis išleidžiamas į atsargą.

Būtinųjų karinių mokymų metu, trylika savaičių, mokymų dalyviai gyvens kareivinėse, jiems kas mėnesį bus mokama 130 litų dydžio išmoka buitinėms išlaidoms, jie bus apdrausti socialiniu ir gyvybės draudimu, aprūpinami maistu.

Pasirašius profesinės karo tarnybos sutartį bandomuoju laikotarpiu kariams bus mokamas pirmų metų eilinio profesinės karo tarnybos kario atlyginimas (1,9 koeficientas, 855 Lt), jie bus aprūpinami maistu ir bendra gyvenamąją patalpa, tačiau kareivinių režimas kariams nebus privalomas.

Po bandomojo laikotarpio kariams likusį pirmųjų tarnybos metų pusmetį bus mokamas pirmų metų eilinio profesinės karo tarnybos kario atlyginimas (855 Lt), maistpinigiai (18,5 Lt per dieną) ir butpinigiai. Antraisiais tarnybos metais kariams bus mokamas tarnybinis atlyginimas (3,5 koeficiento, 1575 Lt), taip pat maistpinigiai ir butpinigiai.

Kalbėdama apie pasikeitusią atlyginimų mokėjimo tvarką ir jos poveikį jaunuolių sprendimui rinktis profesinę karo tarnybą, krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė palygino pirmuosius tarnybos metus su savanoriška pradine karo tarnyba: „Mes nesiųsime jaunuoliams šaukimų į kariuomenę, bet pasiūlysime mąstantiems apie kario profesiją pirmiausia išbandyti savo jėgas ir ryžtą savanoriškai atliekant būtinuosius karinius mokymus, po kurių jie tapę profesinės karo tarnybos kariais gaus atitinkamą atlyginimą. Tai tikrai patrauklesnės sąlygos negu buvusi vienerių metų privalomoji pradinė karo tarnyba.“ Taip pat ministrė teigė, kad šalyje esant dideliam nedarbui, toks sprendimas padės bent daliai jaunimo realizuoti save pasirengiant ar įsidarbinant krašto gynybos srityje.

Kita vertus, ši tvarka padės efektyviau naudoti krašto apsaugos sistemai skirtas lėšas. Būtinuosius karinius mokymus baigusiems kariams pirmaisiais tarnybos metais bus mokamas mažesnis tarnybinis atlyginimams nei pirmus metus kariuomenėje tarnaujantiems profesinės karo tarnybos kariams, kurie į tarnybą buvo priimti baigę privalomąją pradinę karo tarnybą.

Toks sprendimas buvo priimtas atsižvelgus į tai, kad karių, praėjusių 13 savaičių trukmės būtinuosius karinius mokymus, kompetencija, įgūdžiai ir užduočių sudėtingumas neprilygs profesinės karo tarnybos eiliniams (jūreiviams), kurie tarnybą pradėjo po metus trukusios privalomosios pradinės karo tarnybos. Be to, pirmaisiais metais taikant sumažintą atlyginimo koeficientą, 2010 metais turint tuos pačius asignavimus bus galima pakviesti 300 karių į būtinuosius karinius mokymus ir papildomai sudaryti profesinės karo tarnybos sutartis su maždaug dviem šimtais karių – iš viso su daugiau nei pusketvirto šimto eilinių ar jūreivių (nesumažinus tarnybinių atlyginimų eilinio ar jūreivio karinį laipsnį turintiems kariams, profesinės karo tarnybos sutarys būtų galima sudaryti tik su 170 karių). Šis aspektas yra itin svarbus dabar, kai sustabdžius privalomąją pradinę karo tarnybą Lietuvos kariuomenėje trūksta eilinių karių.

Karo prievolininkų (18–35 metų amžiaus vyrai) atranką ir siuntimą į būtinuosius karinius mokymus organizuos ir vykdys Karo prievolės administravimo tarnyba prie Krašto apsaugos ministerijos.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Mes lygūs. Nuo kūdikystės nematanti Irma Jokštytė: „Laikas, kai bandžiau kitiems ką nors įrodyti, baigėsi“

Maistas

Egzotiški mėsainiai Kaune, supriešinę visuomenę: žmonės kviečiami paragauti kengūrienos, krokodilienos ir zebrienos

Aktualu

Sergejaus Skripalio dukra Julija džiaugiasi likusi gyva ir tikisi grįžti į Rusiją

Pasaulis kišenėje

Ko reikia norint pasigaminti tobulą turkišką baklavą

Vardai

Katažina, Radistai ir Jakilaitis aiškinosi Vilniaus mįsles

24sek

Susidomėjusių yra – LiAngelo Ballas pasirodys trims NBA klubams

Aktualu

Šiaulių meras A.Visockas vėl „užlėkė“ ant etikos minos – sulygino tremties aukas su emigrantais

Gazas

Vairuotojai pyksta dėl „laikinai“ greitį ribojančių kelio ženklų labirintų: kas nelaimės atveju sumokės už laidotuves?

„Ginčas“: „Lietuvos ryto“ fanai perlenkė lazdą?

Vardai

Dar vienas modernus žingsnis: princas Harry pamynė nerašytą taisyklę ir nešios vestuvinį žiedą

Aktualu

BBC: P.Porošenka už susitikimą su D.Trumpu jo advokatui sumokėjo 400 tūkst. dolerių

Bažnyčia Naujajame Orleane, kurią įsigijo Beyonce

Sportas

Tiesioginė A lygos transliacija: „Trakai“ – „Atlantas“

N-18 Aktualu

Gaišenų detektyvas: Skaisčiūnuose dvi kritusios karvės gulėjo prie gyvulių supirkimo punkto

Vardai

Į grožio renginį atvykusi Vasha: „Gimus dukrai supratau, kad nebėra tikslo dažytis kasdien“

Sportas

Pergalių seriją pratęsęs Vilniaus „Žalgiris“ palaužė Kauno „Žalgirį“

24sek

Amerikiečius šokiravo kainos į Ballų lygos rungtynes

Aktualu

Artūro Skardžiaus apkaltos procesas stringa dėl A.Širinskienės ir A.Kubiliaus karo

Gazas

Elonas Muskas žada ištaisyti „Tesla Model 3“ stabdymo klaidą: ar jis galės konkuruoti su BMW M3?

Pasaulis kišenėje

Tailandas lietaus sezonu: ar verta?

Naujienos

Gyvenimas

Mes lygūs. Nuo kūdikystės nematanti Irma Jokštytė: „Laikas, kai bandžiau kitiems ką nors įrodyti, baigėsi“

Maistas

Egzotiški mėsainiai Kaune, supriešinę visuomenę: žmonės kviečiami paragauti kengūrienos, krokodilienos ir zebrienos

Aktualu

Sergejaus Skripalio dukra Julija džiaugiasi likusi gyva ir tikisi grįžti į Rusiją

Pasaulis kišenėje

Ko reikia norint pasigaminti tobulą turkišką baklavą

Vardai

Katažina, Radistai ir Jakilaitis aiškinosi Vilniaus mįsles

24sek

Susidomėjusių yra – LiAngelo Ballas pasirodys trims NBA klubams

Aktualu

Šiaulių meras A.Visockas vėl „užlėkė“ ant etikos minos – sulygino tremties aukas su emigrantais

Gazas

Vairuotojai pyksta dėl „laikinai“ greitį ribojančių kelio ženklų labirintų: kas nelaimės atveju sumokės už laidotuves?

„Ginčas“: „Lietuvos ryto“ fanai perlenkė lazdą?

Vardai

Dar vienas modernus žingsnis: princas Harry pamynė nerašytą taisyklę ir nešios vestuvinį žiedą

Aktualu

BBC: P.Porošenka už susitikimą su D.Trumpu jo advokatui sumokėjo 400 tūkst. dolerių

Bažnyčia Naujajame Orleane, kurią įsigijo Beyonce

Sportas

Tiesioginė A lygos transliacija: „Trakai“ – „Atlantas“

N-18 Aktualu

Gaišenų detektyvas: Skaisčiūnuose dvi kritusios karvės gulėjo prie gyvulių supirkimo punkto

Vardai

Į grožio renginį atvykusi Vasha: „Gimus dukrai supratau, kad nebėra tikslo dažytis kasdien“

Sportas

Pergalių seriją pratęsęs Vilniaus „Žalgiris“ palaužė Kauno „Žalgirį“

24sek

Amerikiečius šokiravo kainos į Ballų lygos rungtynes

Aktualu

Artūro Skardžiaus apkaltos procesas stringa dėl A.Širinskienės ir A.Kubiliaus karo

Gazas

Elonas Muskas žada ištaisyti „Tesla Model 3“ stabdymo klaidą: ar jis galės konkuruoti su BMW M3?

Pasaulis kišenėje

Tailandas lietaus sezonu: ar verta?

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min