Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 3d. 14:46 , atnaujinta: 2014 gruodžio 3d. 16:04

Lietuvos karys iš Kauno šnipinėjo Baltarusijai – pardavinėjo duomenis apie ginklo draugus

Valdemaras Rupšys ir Raimondas Petrauskas
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Lietuvos kariuomenės vado padėjėjas pulkininkas V.Rupšys ir Generalinės prokuratūros prokuroras R.Petrauskas.

Kaune gimęs ir gyvenęs lietuvis buvo užverbuotas Baltarusijoje ir tikslingai infiltruotas į Lietuvas kariuomenę. Paramediku tarnavęs jaunas vyras už pinigus rinko informaciją apie mūsų šalies ginkluotąsias pajėgas, net slaptus padalinius. Dėl to buvo kilęs pavojus kai kurių kariškių sveikatai ir gyvybei. Šnipas buvo sulaikytas šių metų sausį, o byla teismui perduota šį trečiadienį.

28 metų lietuvis A.O. maždaug penkerius metus rinko informaciją apie Lietuvos kariuomenę, o informaciją perdavinėjo Baltarusijos specialiųjų tarnybų bendradarbiui. Šaltinių duomenimis, jie susitikinėjo Lietuvoje.

„Visi duomenys buvo renkami apie mūsų ginkluotąsias pajėgas, tarnaujančius asmenis, pastatus ir kitą svarbią informaciją“, – sakė Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimų vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Raimondas Petrauskas.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas šių metų sausį, gavus Valstybės saugumo departamento (VSD) informacijos, surinktos per ilgalaikę žvalgybinę informaciją. 

Tą patį mėnesį įtariamas šnipas buvo sulaikytas. Jis sutiko bendradarbiauti ir esą gailisi savo poelgio.

Tai – pirmas toks atvejis krašto apsaugos sistemoje.

Užverbavo ir infiltravo

Per VSD operaciją buvo nustatyta, kad Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdyba (BR GRU) siekia gauti informacijos per mūsų šalies piliečius. Itin domėjosi Lietuvos kariuomenės turima ginkluote, specialiosiomis pajėgomis, koviniu pasirengimo lygiu, karių morale ir pasiryžimu ginti Lietuvą nuo galimos agresijos. 

VSD duomenimis, priešiškos valstybės žvalgyba lietuvį užverbavo Baltarusijoje ir tikslingai infiltravo į Lietuvos kariuomenę atlikti specialioms užduotims.

VSD duomenimis, priešiškos valstybės žvalgyba lietuvį užverbavo Baltarusijoje ir tikslingai infiltravo į Lietuvos kariuomenę atlikti specialioms užduotims.

Užduočių mastas ir pobūdis laikui bėgant kito. Pavzydžiui, be to, kad rinko informaciją, šnipas turėjo ieškoti kitų verbavimui tinkamų kandidatų - ieškoti Lietuvos kariuomenėje nepatriotiškai nusiteikusių asmenų ir rinkti apie juos informaciją. 

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotame pėstininkų batalione paramediku tarnaujantis vaikinas, kaip manyta, niekam neturėjo sukelti įtarimo, todėl buvo itin parankus. 

Kėlė pavojų gyvybei

Šnipu tapęs jaunas vyras Lietuvos kariuomenėje pradėjo tarnauti 2007 metais – tarnybą atliko Rukloje dislokuotame Mokomajame pulke.

Iki 2008 metų buvo Lietuvos savanorių pajėgų vyresnysis eilinis. Profesinė sutartis nutraukta 2014 metų kovo mėnesį. Tuo metu jis buvo Algirdo mechanizuoto pėstininkų bataliono paramedikas.  

Tarnybos eigoje įtariamasis niekuo iš kitų neišsiskyrė: pareigas atliko gerai, nuobaudų neturėjo, porą kartų buvo skatintas vadų padėkomis.

„Jis neturėjo galimybės naudotis įslaptinta informacija. Jis galėjo teikti tik informaciją apie tai, ką matė savo kasdieniam darbe, pratybose. Šiandien sunku pasakyti, kokia tiksliai žala buvo padaryta“, – sakė Lietuvos kariuomenės vado padėjėjas pulkininkas Valdemaras Rupšys.

Karininkas neatmetė galimybės, kad šnipinėjimu įtariamas paramedikas dalyvavo tarptautinėse NATO pratybose.

Šnipas padarė labai didelę žalą, net buvo kilusi grėsmė kai kurių asmenų sveikatai ir gyvybei – Baltarusijos žvalgybai jis perdavė informaciją apie slaptus Lietuvos kariuomenės padalinius.

Prokuroras R.Petrauskas sakė, kad konstatuota, jog šnipas padarė labai didelę žalą, net buvo kilusi grėsmė kai kurių asmenų sveikatai ir gyvybei Jis Baltarusijos žvalgybai perdavė informaciją apie slaptus Lietuvos kariuomenės padalinius.

Greičiausiai, duomenis apie slaptus kariškius įtariamasis rinko būtent per pratybas.

Kariuomenėje stiprins šnipinėjimo prevenciją

„Veika, kuria įtariamas minėtas asmuo, nesuderinama su kario statusu ir vertinama kaip kario priesaikos sulaužymas“, – komentuodamas situaciją teigė Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas.

Jis taip pat pabrėžė, kad šis nemalonus įvykis parodė, kad Lietuvos kariuomenė gali sėkmingai veikti su kitomis valstybės saugumą užtikrinančiomis institucijomis. Šiuo atveju, žvalgybos pareigūnais, prokurorais ir kriminaline policija.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Valdemaras Rupšys ir Raimondas Petrauskas
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Valdemaras Rupšys ir Raimondas Petrauskas.

Generolas J.V.Žukas teigė, kad krašto apsaugos sistemos vadovybė dar labiau sieks stiprinti šnipinėjimo prevenciją ir informacijos apsaugą. Bus siekiama aktyviau informuoti personalą apie galimus šnipinėjimo pavojus ir atsakomybę saugoti su tarnyba susijusią informaciją.

Kariuomenės vadas taip pat sakė, kad šioje sistemoje veikia specialios prevencijos ir informacijos apsaugos procedūros, mechanizmai. Kariai ir darbuotojai apie juos ir būtinybę palaikyti budrumą yra periodiškai instruktuojami, o prireikus – konsultuojami.

Teisę dirbti su įslaptinta informacija krašto apsaugos sistemoje turi ribotas skaičius asmenų, kurių patikimumas specialiai tikrinamas. 

Teisę dirbti su įslaptinta informacija krašto apsaugos sistemoje turi ribotas skaičius asmenų, kurių patikimumas specialiai tikrinamas. 

Įkliuvo jau du Baltarusijos šnipai

Lapkričio mėnesį teismui buvo perduota dar viena baudžiamoji byla, kurioje Lietuvos pilietis kaltinamas šnipinėjęs Baltarusijos specialiosioms tarnyboms.

Lietuvis R.L. dirbo valstybės įmonėje „Oro navigacija“ ir rinko informaciją apie skrydžius. Tiek civilinius, tiek karinius.

Vyras buvo sulaikytas prieš devynis mėnesius, o žvalgybos pareigūnų tyrimas buvo vykdomas apie trejus metus.

Žvalgybinę operaciją, per kurią buvo sulaikytas Minskui dirbęs lietuvis, atliko Valstybės saugumo departamentas. Ikiteisminį tyrimą vykdė Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, o koordinavo Generalinė prokuratūra.

Šios dvi operacijos nėra susijusios.

Abu šnipinėjimu kaltinami asmenys teismo laukia Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min