15min be reklamos
2022 05 24, 08:15

Lietuvos psichologų sąjunga palaiko Civilinės sąjungos įstatymą: pagerintų LGBT+ psichikos sveikatą

Lietuvos psichologų sąjunga (LSP) išsiuntė atvirą laišką valstybės vadovams, kuriame reiškia palaikymą Civilinės sąjungos įstatymui. Anot svarbiausios psichologų organizacijos Lietuvoje, tos pačios lyties santykių sureguliavimas padėtų gerinti LGBT+ bendruomenės psichologinę savijautą, kuri Lietuvoje – viena prasčiausių visoje Europos Sąjungoje, rašoma Lietuvos žmogaus teisių centro pranešime spaudai.
„Kaunas pride“ akimirkos
LGBT+ vėliava / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.
Temos: 2 Psichologija LGBT+

„Moksliniai tyrimai vienareikšmiškai rodo, kad teisinės priemonės, užtikrinančios LGBT+ žmonių teises, nėra tik formalumas: palankesnė politinė situacija šalyje yra tiesiogiai susijusi su geresne LGBT+ asmenų geresne psichologine savijauta ir visų piliečių bendra gerove“, – sako LSP valdybos narys, psichologas ir Vilniaus universiteto doktorantas Jokūbas Gužas.

Kaip teigia laiško autoriai, tyrimai rodo, kad LGBT+ asmenys patiria mažumos stresą, kurį sukelia visuomenėje paplitusios neigiamos nuostatos, diskriminacija bei priekabiavimas. Su mažumos stresu siejamas didesnis psichikos sveikatos problemų paplitimas tarp LGBT+ asmenų. Prieš dvejus metus ES Pagrindinių teisių agentūros atliktas tyrimas parodė, kad kas trečias (34 proc.) LGBT+ bendruomenės narys Lietuvoje jaučiasi prislėgtas nuolat arba didesnę dalį laiko, išgyvena depresyvias nuotaikas.

Asmeninio archyvo nuotr./Juliana Lozovska
Asmeninio archyvo nuotr./Juliana Lozovska

„Kol egzistuoja institucinė diskriminacija ir nelygybė, mūsų galimybės padėti LGBT+ asmeniui yra ribotos. Nemaža dalis iššūkių, su kuriais susiduria ši grupė, susiję ne su vidinėmis problemomis, o su išorinėmis aplinkybėmis. Tam, kad galėtų vykti vidiniai pokyčiai, reikia išorinių sąlygų, saugumo ir žinojimo, kad įstatymų prasme, aš/tu/mes esame apsaugoti ir nemažiau vertingi nei kiti visuomenės nariai“, – sako LPS valdybos narė, psichologė-psichoterapeutė dr. Juliana Lozovska.

Anot LPS, aktyvią poziciją ir palaikymą tos pačios lyties asmenų civilinės sąjungoms, partnerystėms bei santuokoms ne kartą išreiškė Amerikos psichologų asociacija, Amerikos psichiatrų asociacija, Australijos psichologų sąjunga, Britanijos psichologų sąjunga ir kitos organizacijos.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Antanas Mockus
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Antanas Mockus

„Manau, kad lygių teisių užtikrinimas bei galimybė įteisinti tos pačios lyties poroms savo santykius reikšmingai prisidės prie LGBT+ žmonių psichikos sveikatos gerovės, taip pat prie mūsų visuomenės bendruomeniškumo stiprinimo, saugios ir sveikos aplinkos, galimybės kiekvienam šalies piliečiui laisvai ir be baimės kurti savo gyvenimą pagal savo įsitikinimus“, – sako buvęs LPS valdybos narys, Depresijos įveikimo centro įkūrėjas, psichologas Antanas Mockus.

LPS pozicija antradienį išsiųsta Prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei ir visiems Seimo nariams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Parašykite atsiliepimą apie 15min