Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 gegužės 6d. 09:01

Lietuvos savivaldybių merų algos: geriau vadovauti mažam Birštonui nei dideliam Vilniui

N.Dirginčienė ir R.Šimašius
15min nuotr. / N.Dirginčienė ir R.Šimašius

Antrajai kadencijai išrinktas Vilniaus meras Remigijus Šimašius gavo darbo dar ketveriems metams, tačiau jo atlyginimas beveik nepasikeis: į rankas jis gaus 2187 eurus. Ir tai tikrai nėra didžiausias atlyginimas tarp Lietuvos savivaldybių merų, nes net pačių mažiausių savivaldybių vadovai uždirba tiek pat, o kartais ir dar daugiau.

Priedas – 10 proc.

Vilniaus taryba antrajame posėdyje privalėjo patvirtinti mero darbo užmokestį. Tai – gana formalus sprendimas, nes mero atlyginimo skaičiavimo metodika nuo miesto politikų nepriklauso: mero algos koeficientas 19 nustatytas Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme.

Koeficientas dauginamas iš bazinės algos dydžio, kuris nuo sausio 1-osios yra 173 eurai. Tad iki mokesčių Vilniaus mero atlyginimas yra 3287 eurai, o į rankas R.Šimašius, Vilniaus savivaldybės atstovų teigimu, gaus 2187 eurus.

Meras jau turi 10 metų tarnybos Lietuvos valstybei stažą, todėl jam mokamas 10 proc. priedas. Atlyginimas Vilniaus merui iš esmės nesikeičia nuo pat tada, kai R.Šimašius užėmė šias pareigas po 2015 m. rinkimų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

Vilnius – didžiausia Lietuvos savivaldybė pagal gyventojų skaičių. Statistikos departamento duomenimis, nuolatinių gyventojų Vilniuje (deklaravusių čia savo gyvenamąją vietą) yra apie 550 tūkst., tačiau nuolat gyvenančių priskaičiuojama gerokai daugiau – apie 620 tūkst.

Tad nors plotu Vilniaus savivaldybė negali lygintis su kaimynine Vilniaus rajono savivaldybe, atsakomybės sostinės meras turi gerokai daugiau. Tiesa, būtent Vilniaus rajono savivaldybė yra antra pagal dydį pagal plotą.

Dirba penktą kadenciją

Vilniaus rajone deklaravusiųjų gyvenamąją vietą skaičius peržengė 100 tūkst., tad merei Marija Rekst darbo užmokestis irgi skaičiuojamas taip, kaip R.Šimašiui.

Tačiau jau kurį laiką M.Rekst uždirba daugiau nei jos kolega iš sostinės. Jos darbo užmokestis, kaip nurodoma savivaldybės svetainėje, neatskaičius mokesčių šių metų pirmą ketvirtį vidutiniškai siekė 4207 eurus, tad į rankas ji gauna apie 2500 eurų.

Vilniaus rajono savivaldybės atstovai patikslino, kad 2019 m. bazinis pareiginės algos dydis siekia 173 eurus, koeficientas yra 19, taip pat įskaičiuotas 29 proc. priedas už ištarnautus valstybei metus, „todėl šiuo metu Vilniaus rajono savivaldybės mero bruto (neatskaičius mokesčių) darbo užmokestis siekia 4240 eurų“. Atlyginimas prasidėjus naujai kadencijai nesikeitė, o apskaičiuojamas jis remiantis Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymu.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Marija Rekst
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Marija Rekst

„2015 m. gegužės mėn. buvo priimtas LR valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo priedo pakeitimas, kuriame nurodyti merų ir jų pavaduotojų atlyginimams taikomi koeficientai, nustatyti atsižvelgiant į savivaldybės gyventojų skaičių. Įsiteisėjus įstatymo pataisoms, tiesiogiai išrinktų merų algos savivaldybėse, kuriose gyvena per 100 tūkst. gyventojų, merų pareiginės algos koeficientas siekia 19 proc. Per keturias Vilniaus rajono savivaldybės mero kadencijas nei karto nebuvo priskaičiuotas priedas ar priemoka prie atlyginimo, todėl darbo užmokestis sudarytas vadovaujantis teisės aktų nustatyta tvarka“, – užtikrino Vilniaus rajono savivaldybė.

M.Rekst Vilniaus rajonui vadovauja jau penktą kadenciją.

Uždirba kaip sostinės meras

Tačiau, kaip rodo, savivaldybių interneto svetainės, būti didžiausių savivaldybių pagal gyventojų skaičių ar plotą vadovais finansiškai tikrai nėra naudingiausia.

Štai Birštono savivaldybė nurodo, kad merės Nijolės Dirginčienės darbo užmokestis į rankas siekia 2186 eurus (neatskaičius mokesčių yra apie 3600 eurų), tad euru mažiau nei R.Šimašiaus, o Birštone gyvena vos 5,3 tūkst. gyventojų. Dar geriau šia prasme yra trečios nuo galo pagal gyventojų skaičių Pagėgių savivaldybės merui – jo atlyginimas neatskaičius mokesčių siekia 3640, tad į rankas jis gauna apie 2200 eurų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Birštonas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Birštonas

Panašų atlyginimą gauna ir kaimyninio Druskininkų kurorto meras Ričardas Malinauskas – ant popieriaus jo uždarbis siekia 3675 eurus, tiesa, šioje savivaldybėje gyventojų yra daugiau nei keturis kartus daugiau – apie 22,3 tūkst.

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio atlyginimas, Kauno savivaldybės atstovų teigimu, 2015-2017 m. buvo 1884 eurai į rankas, o nuo 2018 m. kiek padidėjo, nes meras įgijo darbo valstybės tarnyboje stažą, todėl dabar uždirba 2068 eurus.

Klaipeda.lt svetainėje nurodoma, kad mero Vytauto Grubliausko atlyginimas pirmąjį šių metų ketvirtį neatskaičius mokesčių siekė 3747 eurus. Šiaulių meras Artūnas Visockas uždirbo 3386 iki mokesčių, tiek pat gauna ir Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas. Miesto interneto svetainėje nurodoma, kad į rankas jis uždirba 2048 eurus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

01:54
01:53
27:22

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min