Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 6d. 16:41

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija prašo prezidento nepasirašyti Seimo priimto Mokslo ir studijų įstatymo

Studentės
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Studentės

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija prašo Respublikos Prezidento vetuoti Seimo priimtą Mokslo ir studijų įstatymą. Socialdemokratų įsitikinimu, priimtas Mokslo ir studijų įstatymas nepasieks deklaruojamo tikslo – aukštesnės studijų kokybės, kurios esą siekiama skatinant sveiką konkurenciją tarp universitetų.

„Mūsų manymu, aukštasis mokslas dėl įstatymu įteisintų pakeitimų – t.y. „studijų krepšelių“ įvedimo – netaps kokybiškesniu. Krepšelių principo perkėlimas ir į privačias aukštąsias mokyklas sumažins mokslui skiriamas lėšas. Be to, geras moksleivis, puikiai išlaikęs valstybinius abitūros egzaminus, nebūtinai tampa geru studentu, tačiau labai iškeliama egzaminų reikšmė, skatinamas korepetitoriavimas, didėja įtampa tarp moksleivių ir jų tėvų, sumažėja mažesnių miestų ar kaimų vaikų galimybės studijuoti aukštosiose mokyklose“, – įsitikinęs Seimo LSDP frakcijos seniūnas Zigmantas Balčytis.

Socialdemokratams kelia abejonių ir įstatymo nuostatų atitikimas Lietuvos Respublikos Konstitucijai, nes jaunuolis, įstojęs į mokamą vietą, nors ir labai gerai studijuojantis, laikantis egzaminus, privalės mokėti už mokslą. O juk pagal Konstitucijos 41 straipsnį – „Aukštasis mokslas prieinamas visiems pagal kiekvieno žmogaus sugebėjimus. Gerai besimokantiems piliečiams valstybinėse aukštosiose mokyklose laiduojamas nemokamas mokslas.“, teigiama pranešime spaudai.

Seimo LSDP frakcijos nuomone, nuostata, kad iki 10 proc. gerai studijavusių neturės padengti paskolos, nėra pakankama nemokamo aukštojo mokslo garantija. O siūlomos paskolos mokesčiui už mokslą, nėra tinkama pagalba jaunam žmogui įsigyti aukštąjį įsilavinimą, juk kalbama ne apie 500 litų sumą semestrui, kaip buvo iki šiol, o nuo keleto iki keliolikos tūkstančių per metus. Jaunas žmogus, baigęs aukštąjį mokslą, jau turės paskolą, o jam reikia kurti šeimą, auginti vaikus, įsigyti būstą ir pan. Dėl visų šių ir kitų priežasčių mažės aukštojo mokslo prieinamumas, o tai prieštaraus daugumos ES šalių nuostatoms, sukels papildomą socialinę įtampą, o dėl specialybių skirstymo į grupes kai kuriose specialybės gali negauti „krepšelių“. Todėl dirbtinai bus panaikintos kai kurios aukštosios mokyklos ar atskirų specialistų ruošimas.

Todėl Seimo socialdemokratai prašo Respublikos Prezidento grąžinti Seimui iš naujo svarstyti priimtą Mokslo ir studijų įstatymą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min