TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos specialistai atmeta Vokietijos aplinkosaugininkų įtarimus, kad šalyje gali būti radionuklidais užterštų grybų

Voveraitės
Henriko Pesliako/15min.lt nuotr. / Voveraitės
Šaltinis: BNS
0
A A

Vokietijos aplinkosaugininkams pareiškus, kad Lietuvoje vartojimui gali būti ruošiamos galimai iš kitų Rytų Europos šalių atgabentos radioaktyviomis medžiagomis užterštos voveraitės, Radiacinės saugos centras (RSC) ramina, jog šalyje augantys grybai radiacinės taršos normų neviršija, o įvežami yra tikrinami.

Po Černobylio katastrofos Miunchene įsteigtas nevyriausybinis aplinkosaugos institutas praėjusią savaitę savo internetinėje svetainėje paskelbė, kad šiame pietų Vokietijos mieste buvo pastebėti prekyboje esantys grybai, kurių užterštumas radioaktyvia medžiaga ceziu–137 beveik du kartus viršijo leistiną normą (600 bekerelių kilogramui) ir siekė 1000 bekerelių.

Centras pabrėžė, kad grybai iš kaimyninių, ne Europos Bendrijų valstybių, į Lietuvą patekti be radiologinio tikrinimo negali.

„Institutą pasiekė signalai, kad į Lietuvą iš įvairių Rytų Europos šalių yra atvežamos voveraitės, kurios supakuojamos ir gabenamos su kilmės nuoroda “Lietuva„. Pasak šios informacijos, grybai iš užterštų vietų sumaišomi su švariais grybais“, – rašoma instituto tinklalapyje.

Tarp šalių, kuriose yra itin radionuklidais užterštų grybų, vokiečių aplinkosaugininkai mini Baltarusiją, Ukrainą ir Rusiją.

Tuo tarpu Lietuvos radiacinės saugos centras ketvirtadienį pranešė, jog šalies miškuose augantys grybai neturi radionuklidų tiek, kad jų kiekis viršytų Europos Bendrijų nustatytą leistinąjį lygį radionuklidams grybuose ir yra saugūs vartoti.

„Per pastaruosius 13 metų, kai tokia nuolatinė grybų radioaktyviosios taršos stebėsena atliekama, atvejo, kad Lietuvos miškuose augantys valgomų rūšių grybai būtų sukaupę cezio–137 kiekį, viršijantį 600 bekerelių kilogramui, nepasitaikė“, – teigiama RSC pranešime.

Pasak specialistų, Lietuvoje kasmet ištiriama apie 400 įvairių rūšių grybų mėginių iš daugiau kaip 20 šalies miškų, o šiemet jau ištirta apie 150 mėginių iš įvairiuose rajonuose esančių 25 miškų.

„Pasitvirtino ankstesniais metais stebėtos tendencijos – grybuose radionuklidų kiekis neviršija leistinojo lygio, daugiau cezio–137 turi grybai, surinkti Varėnos regione, daugiau cezio–137 nustatyta tose pačiose grybų rūšyse, kaip ir ankstesniais metais (raukšlėtuose gudukuose, ūmėdėse). Sąlyginai švarios yra voveraitės, baravykai, raudonviršiai“, – teigia RSC.

„Nustatytas cezio–137 kiekis grybuose negali lemti žymesnės gyventojų apšvitos, valgant tiek radionuklidų turinčius grybus, gyventojai neturėtų patirti neigiamo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio. Tuo labiau, kad grybus ruošiant, radionuklidų kiekis grybuose sumažėja (radionuklidai pereina į grybų nuovirą, juos verdant)“, – aiškinama pranešime.

Centras pabrėžė, kad grybai iš kaimyninių, ne Europos Bendrijų valstybių, į Lietuvą patekti be radiologinio tikrinimo negali.

„Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba turi platų kontrolės postų tinklą, visa patenkanti iš rizikos regionų augalinė ir gyvūninė produkcija, kuri yra privaloma patikrinimui, yra radiologiškai ištiriama ir tik tuo atveju, jeigu atitinka kriterijus (cezio–137 kiekis neviršija leistinojo lygio), produkcija leidžiama realizavimui Europos vidaus rinkoje“, – teigiama pranešime.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min