Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos spectarnybos sekė rusų disidentę Oksaną Čelyševą?

Leonidas Donskis
Sauliaus Žiūros/BFL nuotr. / Leonidas Donskis
Šaltinis: 15min
0
A A

Terorizmu kaltinamos Eglės Kusaitės byla besidominti garsi rusų žmogaus teisių gynėja Oksana Čelyševa neseniai elektroniniu paštu gavo savo pokalbių su klaipėdietės motina Virginija Kusiene išklotines. Elektroninio laiško siuntėjas prisistatė prokuroru Justu Lauciumi.

„Mes, kaip valstybė, patenkame į gėdingą situaciją. Europos sąjungos šalyje priešais tampa rusų žmogaus teisių gynėjai ir disidentai“, – penktadienį spaudos konferencijoje kalbėjo europarlamentaras Leonidas Donskis.

Jis neseniai sulaukė Suomijoje gyvenančios disidentės O.Čelyševos laiško, kuriame ji išreiškia nerimą dėl to, kad slapta buvo klausomasi jos pokalbių su E.Kusaitės mama.

„Gavau laišką iš Justo Lauciaus, apie kurį dar nesu girdėjusi... Aš šį laišką vertinu kaip įspėjimą, kad laikytumėmės toliau nuo Lietuvos ir nesidomėtume situacija. Labai norėčiau jūsų patarimo“, – laiškė L.Donskiui rašė O.Čelyševa.

Pokalbių išklotinės jai buvo buvo atsiųstos su prierašu: „Gautus failus laikykite tik jums žinimoje vietoje. Šį elektroninį laišką ištrinkite. Atsiųskite patvirtinimą, kad gavote šį laišką“.

Ant kiekvieno pokalbių išklotinių lapo matyti prokuroro J.Lauciaus antspaudas ir parašas. Vis gi nėra aišku, ar šį laišką rusų disidentei tikrai siuntė prokuroras, mat tokį elektroninio pašto adresą galėjo susikurti bet kas.

„O. Čelyševa gauna elektroninį laišką iš adreso Justas.Laucius@yahoo.com. Nežinau, man sunku patikėti, nejaugi prokuroras, pagautas tokios ekstazės, kas jam buvo būdinga tiriant šitą bylą, kad jis siunčia šitą medžiagą žmogaus teisių gynėjai. Man kažkaip norisi tikėti, kad čia kažkas veikia jo vardu, kas tikrai parodo kaip nepatikima tikėti elektroninėmis komunikacijomis siunčiama informacija“ – penktadienį sakė Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius. Jis pabrėžė, kad Generalinė prokuratūra turėtų netylėti ir atsakyti š klausimą, ar pokalbių išklotines rusų disidentei atsiuntė J.Laucius.

J.Laucius E.Kusaitės bylą tyrė iki praėjusiųjų metų vasaros. Vėliau jis nuo jos buvo nušalintas.

„Tokie dalykai verčia galvoti, kad tai yra nenormalu. Klausimas, ar mūsų prokurorai daro tokias baisias klaidas, kurios gali kainuoti visą Lietuvos garbę ir reputaciją pasaulyje, ar tai provokacija.  Galbūt kažkas taip nevykusiai papokštavo? Visą turimą informaciją aš esu pasiruošęs įteikti Europos Parlamento Žmogaus teisių pakomitečio pirmininkei Heidi Hautalai. Tai yra priešiški veiksmai prieš gerbiamą žmogaus teisių gynėją“, – pabrėžė europarlamentaras E.Donskis.

Anot europarlamentaro, E.Kusaitės byla yra prikausčiusi daugelio garsių žmogaus teisių gynejų dėmesį. Pasak jo, Lietuvoje klaidingai įsivaizduojama, kad ji yra tik kelių profesionalų reikalas. Paklaustas, iš kur žmogaus teisių gynėjai gauna informaciją apie šią bylą, europarlamentaras teigė, kad jie atvažiuoja į Lietuvą. Anot jo, priėjimo prie slaptos medžiagos jie neturi, daugiausiai informacijos gauna kalbėdamiesi su teisininkais.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min