Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos statistikos departamentui – 95 metai

2
Statistikos departamentas rengia ir skelbia patikimą statistinę informaciją
Šaltinis: 15min
0
A A

Prieš 95-erius metus, 1919 m. rugsėjo 6-ąją, buvo įsteigtas Bendrosios statistikos departamentas. Pagrindinis naujai įkurtos statistikos institucijos rūpestis buvo nustatyti šalies gyventojų skaičių ir padėti pagrindus užsienio prekybos, pramonės ir kainų statistikai. Per keletą metų pasirengta pirmajam nepriklausomos Lietuvos visuotiniam gyventojų surašymui, kuris buvo atliktas 1923 m.

Po antrojo pasaulinio karo Lietuvos statistika tapo sovietinės statistikos sistemos dalimi. Sovietmečio statistika buvo skirta liaudies ūkio planų bei priimtų nutarimų įgyvendinimo kontrolei, dalis statistinės informacijos buvo neprieinama visuomenei. Tačiau besibaigiant sovietmečiui, 1987–1989 m., statistikoje prasidėjo permainos – Lietuvos statistikų iniciatyva buvo įgyvendintas projektas dėl esminio statistikos pertvarkymo, tapęs pagrindu vėlesnėms statistikos reformoms jau nepriklausomoje Lietuvoje.

2004 m. Lietuvos statistika tapo visateise Europos statistikos sistemos nare, jai pradėti taikyti Europos statistikai keliami reikalavimai. 

Atkūrus Nepriklausomybę, buvo imtasi priemonių statistikai reorganizuoti. 1990 m. balandžio 18 d. buvo įsteigtas Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. 1993 m. Seimo priimtas Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas numatė pagrindines statistinių duomenų rinkimo ir tvarkymo, konfidencialumo užtikrinimo, statistinės informacijos rengimo, pateikimo, naudojimo ir atsakomybės nuostatas. Įstatymas, siekis atitikti Europos statistikos standartus tapo valstybės statistikos reformos pagrindu.

Pagrindinė šalies statistikos institucija imasi svarbios valstybei ir jos žmonėms misijos – rengti ir skelbti nešališką ir patikimą statistinę informaciją, atspindinčią šalies socialinę, demografinę ir ekonominę padėtį, ūkio raidą, ir taip prisidėti prie valstybės politikos formavimo ir įgyvendinimo.

2004 m. Lietuvos statistika tapo visateise Europos statistikos sistemos nare, jai pradėti taikyti Europos statistikai keliami reikalavimai. Reikšmingas žingsnis visai Europos statistikai, kurios dalimi tapo ir Lietuva, buvo 2005 m. paskelbtas Europos statistikos praktikos kodeksas, nustatęs pamatinius reikalavimus Europos statistikos institucinei aplinkai, oficialiosios statistikos rengimo kokybei bei rezultatų sklaidai.

Siekdamas, kad oficialioji statistika atitiktų statistikos vartotojų poreikius, būtų patikima ir parengta taikant pagrįstus statistinius metodus, leidžiančius valdyti statistinės atskaitomybės naštą, Lietuvos statistikos departamentas nuolat tobulina veiklos vadybos sistemą, kuri 2007 m. buvo įvertinta kaip atitinkanti kokybės vadybos sistemų standarto ISO 9001 reikalavimus.

Vienu iš svarbių departamento prioritetų buvo ir išlieka statistinės atskaitomybės naštos mažinimas – siekiama, kad kokybiška oficialioji statistika būtų parengta neapsunkinant respondentų. Jų patogumui ir laiko taupymui 2012 m. buvo įdiegta elektroninio statistinių duomenų parengimo ir perdavimo sistema e. Statistika.

Atsižvelgiant į vartotojų poreikius ir didinant statistinės informacijos prieinamumą 2013-aisiais Lietuvos statistikos departamentas pristatė visuomenei Oficialiosios statistikos portalą, kurio tikslas – „atverti vartus“ į visą oficialiąją statistiką. Rodiklių duomenų bazė buvo išplėsta naujomis galimybėmis jungti, derinti, analizuoti skirtingų statistikos sričių rodiklius. Šiais metais Oficialiosios statistikos portalas buvo papildytas istorine šalies statistika, siekiančia praėjusio amžiaus pradžią. Istoriniai tarpukario ir sovietmečio Lietuvos rodikliai iš archyvinių Lietuvos statistikos departamento bibliotekoje saugomų statistikos leidinių buvo perkelti į modernią Rodiklių duomenų bazę, o patys leidiniai – suskaitmeninti ir paskelbti elektroninėje statistikos bibliotekoje.

Šiuo metu Lietuvos statistikos departamente yra 37 struktūriniai padaliniai, iš kurių du trečdaliai yra statistikos, dirba 581 darbuotojas.

Statistikos institucija anksčiau ir šiandien

Oficialiosios statistikos ištakose, 1919 m., Bendrosios statistikos departamentą sudarė 5 padaliniai: bendrasis skyrius, finansų, prekybos ir pramonės, gyventojų apyskaitos skyriai ir raštinė. 1921 m., centralizavus statistikos rinkimą ir rengimą, pradėjo veikti Centralinis statistikos biuras.

1990 m. atkūrus Nepriklausomybę, iki 2002 m., Statistikos departamento sistemą sudarė 10 apskričių statistikos valdybų ir 38 rajonų bei miestų statistikos skyriai. 2002–2004 m. atlikus teritorinių statistikos įstaigų reformą, liko 5 teritorinės statistikos įstaigos, kurios 2011 m. reorganizuotos į struktūrinius Statistikos departamento padalinius – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių duomenų parengimo skyrius.

Šiuo metu Lietuvos statistikos departamente yra 37 struktūriniai padaliniai, iš kurių du trečdaliai yra statistikos, dirba 581 darbuotojas. Dauguma (78 proc.) departamento darbuotojų turi aukštąjį išsilavinimą, 7 darbuotojai – mokslo daktaro laipsnį. Daugiausia (60 proc.) darbuotojų yra įgiję ekonomikos, statistikos, matematikos ar informatikos krypties išsilavinimą.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min