Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugpjūčio 14d. 11:50

Lietuvos valdininkai boikotuos Baltarusijoje rengiamą diskusiją apie Astravo atominę elektrinę

Astravo AE statybos Baltarusijoje
Vasilijaus Semaškos nuotr. / Astravo AE statybos Baltarusijoje

Aplinkos ministerijos valdininkai boikotuos šeštadienį Baltarusijoje rengiamą susitikimą su Lietuvos visuomene ir specialistais dėl Astrave, netoli sienos su mūsų šalimi, turinčios iškilti atominės elektrinės (AE) projekto poveikio aplinkai vertinimo. Valdininkų teigimu, tokią diskusiją reikia organizuoti Lietuvoje, be to, jie net negavo oficialaus kvietimo.

Kaimynų ambasada Lietuvoje paskelbė, kad rugpjūčio 17-ąją Astrave, Baltarusijos AE Informacijos centre, rengiamas „susitikimas su Lietuvos visuomene ir specialistais“ dėl jėgainės projekto galimo poveikio aplinkai. Apskrito stalo diskusijoje žadama aptarti planuojamos statyti AE poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą.

Kaip portalą 15min.lt informavo Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus vyriausioji specialistė Raimonda Karnackaitė, ministerijos atstovai renginyje nedalyvaus.

Valentinas Mazuronis: „Baltarusija formalius atsakymus atsiuntė, be tie atsakymai tikrai nebuvo išsamūs ir kėlė daug neaiškumų mūsų pusei.“

„Susitikimas organizuojamas ne pagal Espo konvenciją. Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą jie turėtų pristatyti mūsų valstybėje“, – aiškino ji.

Jungtinių Tautų Poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste konvencija, žinoma kaip Espo konvencija, nurodo detalias tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo taisykles ir jų procedūrinius reikalavimus.

Be to, pasak R.Karnackaitės, ministerija negavo oficialaus kvietimo į diskusiją. Buvo tik per Užsienio reikalų ministeriją pateikia informacija, kad toks renginys vyks.

Aplinkos ministro Valentino Mazuronio teigimu, šis susitikimas yra bandymas Lietuvai primesti aklo ir kurčio diskusiją. Tarp valstybių esą jokios konstruktyvios diskusijos negali vykti tol, kol Baltarusija, laikydamasi konvencijos, nepateiks išsamių atsakymų apie AE.

„Manau, kad tokia diskusija iš viso neteisėta ir yra niekinė, nes diskusijos esmė yra ta, jog statanti valstybė informuoja kaimynus – šiuo atveju Baltarusija informuoja Lietuvą, atsakydama į visus klausimus. (...)

Baltarusija formalius atsakymus atsiuntė, be tie atsakymai tikrai nebuvo išsamūs ir kėlė daug neaiškumų mūsų pusei. Neaiškumai yra esminiai, tai yra būsimos elektrinės saugumas, vietos parinkimas – kodėl būtent ta vieta taip arti Vilniaus, kokie parametrai, geologiniai ir visi kiti dalykai. (...) Tokia diskusija man primintų šiek tiek kurčio ir nebylio diskusiją, kurią bando mums primesti Baltarusija“, – LRT radijui sakė ministras.

Valentinas Mazuronis
Valentinas Mazuronis

Jo žodžiais, kol nėra konkrečių atsakymų, net neaišku, ko Lietuvos specialistai galėtų paklausti apie planuojama statyti AE.

Espo konvencijos priežiūros komitetas paskelbė, kad Baltarusija pažeidė sutartį ir rudenį turi būti visuotinis susirinkimas, patvirtinantis nutarimą. Baltarusija, esą norėdama reabilituotis, „bando akivaizdžiai forsuoti tuos visus dalykus ir norėtų pereiti prie kito etapo, kuris numatytas Espo konvencijoje“.

Baltarusija savo ruožtu aiškina, kad Minskas veikia pagal konvenciją, o ignoruodama pasiūlymus Lietuva pažeidžia geros kaimynystės dvasią.

Lietuva ne kartą kritikavo Baltarusiją, kad ji neužtikrina saugumo plėtodama AE projektą, kuris planuojamas Gardino srityje, vos 50 km nuo Vilniaus. Jėgainę žadama statyti pagal Rusijos projektą „АE-2006“, o darbus baigti 2020 m.  

Baltarusijos ambasada šią savaitę pakvietė Lietuvos žurnalistus dalyvauti diskusijoje ir po jos rengiamoje spaudos konferencijoje, per kurią „pareigūnai atsakys į visus klausimus apie poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą ir patį Baltarusijos AE projektą apskritai“. Ambasada pažadėjo ne tik nemokamai išduoti vizas, bet ir nugabenti į renginį.

Jame ketina dalyvauti Baltarusijos gamtos išteklių ir aplinkos apsaugos ministro pavaduotojas Vitalijus Kulikas, energetikos ministro pirmasis pavaduotojas Michailas Michadiukas, Astravo vykdomojo komiteto pirmininkas Adamas Kovalko ir Nacionalinės radiacijos saugos komisijos vadovas Jakovas Kenigsbergas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min