Dabar populiaru
Publikuota: 2010 sausio 12d. 07:49

Liga jaunuolį atkirto nuo šeimos

Justinas Bitinas
Asmeninio archyvo nuotr. / Justinas Bitinas

Pirmoji jaunojo rokiškėno kelionė į užsienį užsidirbti, vos prasidėjusi, baigėsi insultu. Šeima neišmano, kur gauti pinigų, kad vaikinas būtų parvežtas namo. Kreiptasi net į Seimo narius, tačiau šie tegalėjo konstatuoti, kad teisinio pagrindo padėti nėra.

Sveikata, žvalumu ir energija daugelį žavėjęs 23 metų rokiškėnas Justinas Bitinas jau du mėnesius yra prikaustytas prie lovos Anglijos Peterboro miesto ligoninėje. Su savo artimaisiais jis tegali bendrauti surinkęs vieną kitą žodį mobiliojo telefono mygtukais. Insultas vyruką ištiko jau antrą dieną atvykus į Angliją. Užsidirbti svečioje šalyje norėjusio J.Bitino vienintelė svajonė – greičiau pasiekti namus. Tačiau Justino artimieji jos išpildyti nepajėgia.

Pirmoji kelionė

Rokiškio rajone, Kazliškyje, šešių vaikų šeimoje išaugusio J.Bitino viena seserų jau iš dalies įsitvirtino Anglijoje, dirba šokolado fabrike. Kita, jaunesnioji, sesutė, taip pat bandė ten rasti laimę, plušo daržovių kombinate. Įkandin seserų į Angliją patraukė ir Justinas. Tai buvo pirma jo kelionė į užsienį. Iki tol vyrukas dirbo Vilniuje, prižiūrėjo atrakcionus. Palikti tėvynę jis ryžosi Lietuvoje nebelikus darbo.

Šeimos jaunylė Reda su ašaromis akyse prisiminė tą rytą, kai brolį ištiko insultas. „Staiga pamatėme, kad Justinas netikėtai virto ant sofos ir nebejudėjo. Sustingo ir jo žvilgsnis“, – LŽ sakė Reda. Mergina pasakojo, jog brolis neatsakinėjo į klausimus. Nežinodama, ką daryti, Reda iškvietė vyresniąją seserį, ši atvykusi nutarė kviesti gydytoją. Tačiau kol buvo susivokta šauktis mediko, praėjo penkios ar šešios valandos nuo Justiną užklupusio negalavimo pradžios. Ištikus insultui itin svarbu suteikti medicinos pagalbą kuo anksčiau.

Atvykęs gydytojas iškvietė tenykštę greitąją medicinos pagalbą, ir Justinas buvo nuvežtas į ligoninę. Medikai stebėjosi, kaip tokį jauną žmogų galėjo užklupti liga, kuria paprastai suserga vyresni asmenys. Reda pasiguodė, kad iš pradžių paslikas gulėjęs brolis per porą mėnesių po truputį pradėjo valdyti galūnes, tarti atskirus žodžius.

Sveikiausias iš vaikų

Justino mama Zita Bitinienė apie sūnų ištikusią nelaimę sužinojo iškart, tačiau ne viską. Paskambinusios dukros motinai tiesiog paaiškino, kad šiek tiek sušlubavo jų brolio sveikata ir šis pateko į ligoninę. „Nepatikėsite, koks siaubas apėmė mane suvokus, kas atsitiko sūnui. Dabar graužiuosi, kad nesulaikiau jo dar kokių porą dienų Lietuvoje“, – LŽ sakė moteris.

Anot Z.Bitinienės, prieš mėnesį iki lemtingosios išvykos sūnus skundėsi svaigstančia galva bei mirgėjimu akyse. Gydytojai tuomet diagnozavo jam akių uždegimą. Z.Bitinienė mano, kad tai galėjusi būti laiku nenustatyto insulto pradžia. „Justinas – sveikiausias mano vaikas. Tikrai nemaniau, kad tokia baisi liga galėtų jį užklupti“, – sakė šešių vaikų mama. Prieš septynerius metus ji tapo našle.

Parsivežti neišgali

Sausio 22–ąją Justinui sueis 24 metai. Ta proga mama jam norėtų padovanoti dovaną – parsivežti į namus. Tačiau neišgali. Moteris apgailestavo, kad kaime sumažėjus vaikų ji neteko mokytojos darbo, negavo dirbti ir viešųjų darbų. Todėl šeimai tenka verstis iš našlaičiu likusio sūnaus pašalpos, dar prisiduriama iš kartu gyvenančio Z.Bitinienės brolio invalidumo pensijos.

„Man ir kelionė į Rokiškį, kainuojanti aštuonis litus, yra prabanga. O sūnų parsivežti iš Anglijos kainuoja mažiausiai penkis, daugiausia – 20 tūkst. litų“, – sakė moteris.

Z.Bitinienė teigė, kad Anglijos medikai ligoto Justino nepataria skraidinti lėktuvu, nes lemiamą įtaką jam gali turėti besikeičiantis slėgis. Nėra galimybių paralyžiuotą vaikiną parvežti autobusu ar lengvuoju automobiliu. Z.Bitinienė tikino susiradusi gydymo įstaigą, sutinkančią už 5 tūkst. litų išnuomoti specialų medicininę įrangą turintį automobilį su vairuotoju. Tačiau moteris buvo perspėta, kad pusantros paros kelionėje tokį ligonį, koks yra jos sūnus, turėtų lydėti ir gydytojas. Jeigu važiuotų ir medikas, kelionė kainuotų 20 tūkst. litų.

Z.Bitinienė apgailestavo, kad ligonių kasos padengia tik sūnaus gydymo užsienyje išlaidas, parvežimo į namus – jau nebe. Tai moteris teigė sužinojusi, kai kreipėsi pagalbos į Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininką Antaną Matulą.

Padėdavo savivaldybės

A.Matulas LŽ patvirtino, kad Valstybinė ligonių kasa išties nekompensuoja ligonių parvežimo iš kitų šalių paslaugos. Anot Seimo nario, tokią paslaugą galima gauti iš anksto gyvybę ir sveikatą apdraudus draudimo bendrovėje. Draudimo polise turi būti numatyta ir pervežimo paslauga.

Parlamentaras pasakojo, jog yra tarpininkavęs iš užsienio parvežant bene tris ar keturis susirgusius mūsų krašto piliečius. Anot jo, ligonį parveždavo to miesto ar rajono, kuriame jis yra registruotas, gydymo įstaigos automobilis. Prie parvežimo ir organizacine, ir finansine pagalba prisidėdavo ir pačios savivaldybių administracijos.

Norintieji padėti Z.Bitinienei gali pervesti lėšų į sąskaitą banke „DnB Nord“. Banko kodas 40100. Sąskaitos Nr. LT454010041500253564.

 
„Lietuvos žinios“
Temos: 2 Insultas Seimas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min