Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 15d. 14:34

Liudas Gumbinas: leidimus pusiau automatiniams ginklams pirmieji šauliai turėtų gauti iki vasaros

Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) vadas  Liudas Gumbinas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) vadas Liudas Gumbinas

Seimas dar praėjusių metų vasarą priėmė pataisas, leidžiančias šauliams įsigyti ir namuose turėti pusiau automatinius ginklus, tačiau nuo rugsėjo įstatymui įsigaliojus kol kas nė vienas šaulys tokio leidimo nėra gavęs.

Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) vadas Liudas Gumbinas sako, kad įstatymo įgyvendinimas užtruko, nes reikėjo parengti specialias programas bei instruktorius, ir balandžio mėnesį pradėjus teisę įsigyti B ir C kategorijų ginklus siekiančių šaulių mokymus, tokius leidimus rankose jie turėtų laikyti jau iki vasaros.

„Šaulys namuose pagal tą įstatymą ginklo neturi, bet yra atlikti loginiai žingsniai, kad tas ginklas atsirastų namuose. Yra priimta mokymo programa, kokią turėtų išeiti šaulys, kad tą ginklą galėtų turėti namuose, bei tvarkos aprašas, kaip tas ginklas gali būti naudojamas šaulių tarnyboje. Tie dokumentai buvo priimti lapkričio mėnesį, dabar rengiami žmonės, kurie tą mokymo programą perteiks šauliams“, – BNS trečiadienį sakė L.Gumbinas.

Trečiadienį klausimą, kaip įgyvendinamos atitinkamos Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisos, nagrinėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, viešoje erdvėje pasigirdus šaulių priekaištams, kad pernai priimtas įstatymas realiai yra neveikiantis.

LŠS vadas komiteto posėdyje sakė, kad šiemet leidimus laikyti pusiau automatinius ginklus galėtų gauti apie šimtas šaulių – norinčių yra keliskart daugiau, tačiau trūksta mokymus vesti pasirengusių instruktorių.

„Šiandien rengiami instruktoriai pagal tą programą, ir tai bus padaryta kovo mėnesį. Tie instruktoriai pirmieji gaus ir leidimus (ginklams), balandžio mėnesį, tikimės, prasidės mokymai rinktinėse, kur šauliai pradės tą programą“, – kalbėjo L.Gumbinas.

Anot jo, norėtųsi tokius instruktorius turėti kiekvienoje rinktinėje, o jų yra dešimt, bet trūkstant personalo tokios galimybės nėra ir „bent penkiose–šešiose pagrindinėse rinktinėse mes tikimės turėti po instruktorių“.

„Aš manau, kad šimtas yra realus skaičius (šiemet mokymus dėl leidimo B ir C kategorijų ginklams baigusių karių). Norinčių bus kur kas daugiau, bet viskas atsiremia į resursus. Bet šimtas, žiūrint į šių metų lūkesčius, yra labai realus“, – BNS į klausimą, kiek šaulių šiemet baigs mokymus dėl leidimo B ir C kategorijos ginklams, atsakė L.Gumbinas.

„Kovo mėnesį pirmieji instruktoriai gaus pažymėjimą, tai jie bus pirmieji žmonės, kurie galės atėję į policiją gauti leidimus, o (galimybė tokius leidimus gauti) masiškai, priklausys nuo kurso įgyvendinimo, jie ne dienos, ne savaitės, bet per mėnesį–kitą jie sėkmingai galėtų pabaigti numatytą kursą, ir manau, iki vasaros mes turėtumėm turėti pirmuosius šaulius, kurie pabaigę tuos kursus“, – sakė vadas.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis komiteto posėdyje pabrėžė, kad išduoti leidimus šauliams turėti pusiau automatinius ginklus reikėjo pasirengti, ir atitinkamos tvarkos buvo parengtos palyginti greitai – per trejetą mėnesių po įstatymo pataisų įsigaliojimo.

„Tvarkos buvo parengtos lapkričio mėnesį, sutvarkytos, bet kalbame ne tik apie tvarką, bet ir mokėjimą naudotis tuo ginklu ir mokėti naudotis saugiai. Būkim atviri, per du mėnesius parengti visus teisės aktus ir apmokymo sistemą nėra realu. Žiūrėkim į tai kaip į laipsnišką procesą, nes jis tikrai vyksta“, – komiteto posėdyje sakė R.Karoblis.

Seimas praėjusių metų birželį po kelerius metus trukusių diskusijų priėmė Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisas, kurios šauliams ir kariams savanoriams leido įsigyti bei namuose laikyti B ir C kategorijų, pusiau automatinius ginklus ir šovinius. Pagal Lietuvos įstatymus, ginklai yra skirstomi į keturias rūšis: pavojingiausi yra A kategorijos ginklai ir šaudmenys, mažiausiai pavojingi – D kategorijos.

Pataisų iniciatoriai teigė, kad jos būtinos nacionalinio saugumo prasme, taip pat kritikavo buvusį reguliavimą, kuris leido minimus ginklus įsigyti sportininkams, bet ne šauliams, tad leidimų siekiantys tėvynės gynėjai savanoriai fiktyviai tapdavo šaudymo būrelių nariais.

Pataisos priimtos ne iš karto – parlamente anksčiau svarstytas siūlymas šauliams namuose laikyti sąjungai priklausančius automatinius ginklus buvo atmestas, argumentuojant pačios visuomenės saugumu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min