Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 16d. 11:25 , Atnaujinta: 2019 rugpjūčio 16d. 14:02

Mirtis Marijampolės stadione: liudininkų ir medikų versijos skiriasi, „Sūduva“ reiškia užuojautą

Marijampolės „Sūduvos“ stadione rungtynių metu mirė žiūrovas
Marijampolės „Sūduvos“ stadione rungtynių metu mirė žiūrovas

Ketvirtadienį Marijampolėje po futbolo rungtynių daliai sirgalių euforiją greitai pakeitė rimtis. Kaip netrukus paaiškėjo, stadione sukniubęs 63-erių vyras nebeatsikėlė. Įvykį stebėję liudininkai teigia, kad medikai buvo išsiblaškę, nemokėjo įjungti defibriliatoriaus. Tuo metu šie atsako, kad šalia metalinių konstrukcijų įrenginiu pasinaudoti negalėjo dėl saugumo.

Atnaujinta 14:02, „Sūduva“ reiškia užuojautą

Penktadienio rytą su 15min žurnalistais susisiekė prisistatyti nenorėjęs asmuo, jis teigė esąs medikas. Pasak futbolo gerbėjo, jis buvo šalimais, kada aistruoliui sutriko sveikata. Vyras teigė su nuostaba stebėjęs vietos medikų darbą.

„Greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojai buvo sutrikę, ne viską atsinešė, nors budėjo 3 brigados. Gaivino žiūrovai, policijos pareigūnai. Kaip medikui buvo kraupu žiūrėti“, – teigė asmuo, nenorėjęs prisistatyti, nes „tai gali brangiai kainuoti“.

„Atsinešus defibriliatorių darbuotoja nemokėjo net jo įjungti. (…) GMP darbuotoja matavo spaudimą, kol draugė nepasakė: ką jūs darote, gal glikemija, matuokite veną ir duokite kuo užtikrinti kvėpavimą“, – teigė įvyko vietoje buvęs vyras, pasak kurio, minėta draugė yra baigusi skubios pagalbos specializaciją.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Marijampolės „Sūduvos“ stadione rungtynių metu mirė žiūrovas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Marijampolės „Sūduvos“ stadione rungtynių metu mirė žiūrovas

Nustebino neprofesionalumas

Su redakcija susisiekė dar vienas liudininkas, kaip teigia, pats gaivinęs sunegalavusįjį. Martynas savo pasakojimu patvirtina anonimu norėjusio likti vyro įspūdžius.

„Stebėjome rungtynes, išgirdome, kad vyksta chaosas. Nuvykome ir puolėme gaivinti žmogų, nurodėme, kad kviestų policiją ir greitąją. Kai atlikinėjome širdies masažą, atvyko pagalba po kokių 5 min“, – teigia liudininkas.

Pasak jo, chaosas vyravo didžiulis. Į akį krito policijos ir greitosios medicinos pagalbos neprofesionalumas, mat, kaip sako Martynas, niekaip nepavyko iškviesti greitosios, budintys pareigūnai esą neturėjo ryšio vienas su kitu. Tad vienam iš policininkų teko bėgti per visą stadioną pakviesti paramedikus ir vėl bėgte grįžti atgal, į tribūną už vartų.

„Atbėgus medikams, žmogus buvo bepradedantis kvėpuoti, atsirado gyvybės ženklai. Tokį medikams ir perdavėme. Toliau jie tęsė širdies masažą ir dirbtinį kvėpavimą. Atbėgo kita medikų brigada ir atsinešė defibriliatorių. Užklijavo elektrodus ant krūtinės ir akivaizdžiai tiesiog nemokėjo naudotis. Nerado kur įkišti laido. Mes šoke buvome“, – pasakoja Martynas.

Jo teigimu, vėliau buvo nuspręsta sunegalavusįjį nešti iki automobilio, tačiau, teigia, buvo sunku suprasti kodėl – ar dėl to, kad nemokėjo naudotis įrenginiu, ar dėl kitų priežasčių.

Martynas taip pat pastebi, kad vežant žmogų jam nebuvo suteikiama jokia pagalba.

„Užkėlus ant neštuvių žmogus nebuvo gaivinamas. Su deguonies pompa galima spaudinėti, bent tiek daryti, kad žmogus gautų deguonies. Didžiausias šokas buvo neprofesionalumas. Gal ir galėjo žmogus išgyventi, jeigu ne tai“, – sakė sunegalavusį asmenį iki medikų automobilio lydėjęs vyriškis.

Stadione dirbo kaip karo lauko sąlygomis

Marijampolės greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji slaugytoja Dalia Besasparienė teigė sunkiai galinti priimti kritiką. Jos teigimu, po įvyko analizės paaiškėjo, kad darbuotojai padarė viską, ką galėjo.

Anot jos, sąlygos dirbti buvo ypač sunkios. Iškart nebuvo galima naudoti defibriliatoriaus, nes aplink buvo metalinės konstrukcijos. O nusprendus vyrą nugabenti į automobilį, reikėjo brautis pro nejautrią, nesupratingą, ekstazėje paskendusią minią.

„Viską padarė, viską padarė. Minioje buvo chaosas, paleido visą minią eiti. Koks gali būti nusivylimas, jeigu jie reikalauja defibriliuoti čia, vietoje. Yra metaliniai suolai. Ar jūs įsivaizduojate, kas yra iškrova ir tokia žmonių minia. (…) Proto reikia turėti“, – emocingai kalbėjo D.Besasparienė.

Pasak medikės, naudoti įrenginio nebuvo galima, nes tokiomis aplinkybėmis pavojus grėstų ne tik pacientui, medikams, bet ir aplinkiniams.

Kas gali nutikti? „Įkiškite pirštą į rozetę ir sužinosite“, – atsakė Marijampolės GMP atstovė.

Kai buvo nuspręsta sukniubusį asmenį nugabenti į automobilį, medikai susidūrė su dar vienu sunkumu – žmonių minia.

„Visuomenė turi atlaisvinti (kelią), pareigūnai stūmė daryti praėjimą. Rungtynės baigėsi, euforija, visi lipo vieni per kitus. Įsivaizduokite, kokia buvo aplinka. Juk ne šimtas, ne du šimtai žmonių. (…) Policija valdė minią, kad praeitų, išneštų. Niekas nekreipė dėmesio. Buvo labai sudėtinga situacija“, – teigė D.Besasparienė, pridūrusi, kad medikai dirbo „karo lauko sąlygomis“.

Tiesa, su redakcija susisiekusio Martyno liudijimas kiek prieštarauja Vyriausiosios slaugytojos teiginiams, kad minia trukdė praeiti. Jo pasakojimu, judėjimas vyko gana greitai.

„Pakankamai greitai judėjome iki automobilio. Aš pats iš paskos judėjau, tikrai žmonės praleido, pakankamai sąmoningai. Nebuvo labai sudėtinga prasiskinti. Rungtynės jau buvo pasibaigusios. Tą užtikrinti padėjo ir pareigūnai, kurių buvo nemažai“, – tikino Martynas.

Su redakcija susisiekus futbolo gerbėjui Giedriui taip pat aiškėja, kad sirgaliai į situaciją sureagavo adekvačiau, nei teigia Marijampolės GMP atstovė.

Jo pasakojimu, šalia sunegalavusio asmens buvę žiūrovai stovėjo vietoje ir klausė pareigūnų.

„Mes sedėjome visiškai šalia įvykio vietos, tai tikrai galim pasakyt tik tiek, kad publika nebuvo išėjus iš proto. Pareigūnai užtvėrė kelią, liepė visiems jį atlaisvinti, atvežė vežimėlį ir neštuvus, kad išneštų žmogų iš tribūnos. Visi buvę žmonės stovėjo vietoj, niekas nelipo per galvas, klausė pareigūnų ir stebėjo situaciją“, – laišku 15min teigė Giedrius.

Anot vyriausiosios slaugytojos D.Besasparienės, pasiekus greitosios pagalbos automobilį, asmuo buvo gaivintas daugiau nei dešimt kartų.

„Buvo gaivintas, atgaivintas ir vėl... Taip buvo. 11 kartų defibriliuotas“, – sakė Marijampolės GMP atstovė.

Kodėl greitosios automobilis neprivažiavo pats?

Skaitytojas Martynas kartu stebėjosi, kodėl sukniubusį asmenį reikėjo gabenti iki greitosios medicinos pagalbos automobilio, o ne šis atvyko į prie tribūnos. Jo manymu, tokiu būdu pagalba būtų suteikta greičiau.

„Automobilis į stadioną negalėjo įvažiuoti per įėjimą, buvo grotos. Manau, buvo variantų, kaip įvažiuoti. Galų gale, buvo galima iš kitos stadiono pusės važiuoti per žolę, kai toks atvejis nutinka. Rungtynės jau buvo pasibaigusios“, – teigia įvykių liudininikas.

Anot Marijampolės „Sūduvos“ atstovo Daliaus Matvejevo, į stadionus – tiek futbolo, tiek kitų sporto šakų – medikų transportas neįvažiuoja, pasiruošęs budi greta. Taip esą įvyko ir šįkart.

Sauliaus Čirbos nuotr./Vladimiras Čeburinas ir Dalius Matvejevas
Sauliaus Čirbos nuotr./Vladimiras Čeburinas ir Dalius Matvejevas

„Rungtynių metu suteikti pagalbą visada būna pasirengusios dvi medikų komandos: viena – žaidėjams, kita – žiūrovams. Futbolui skirtuose stadionuose ar kitų sporto šakų arenose greitosios pagalbos automobiliai laukia jiems skirtose vietose ar užkulisiuose ir dažniausiai neturi galimybės atvažiuoti į bet kurią arenos vietą. Būtent taip yra Marijampolės stadione.

Rungtynių su „Maccabi“ minimu atveju greitosios pagalbos automobilis laukė visiškai pasirengęs suteikti visą galimą pagalbą prie pagrindinio įėjimo į stadioną, o iki tol medikai dirbo tribūnoje“, – sako „Sūduvos“ atstovas.

Jis kartu perdavė, kad futbolo klubas artimiesiems reiškia užuojautą dėl netekties.

„Labai apgailestaujame dėl to, kas įvyko, ir visos „Sūduvos“ bendruomenės vardu reiškiame užuojautą mirusiojo šeimai ir artimiesiems“, – sako D.Matvejevas.

Kaip penktadienio rytą informavo Marijampolės apskrities policija, rugpjūčio 15 dieną 23.02 valandą Marijampolės apskrities VPK buvo gautas pranešimas, kad Kauno g. 125 Marijampolėje greitosios pagalbos automobilyje mirė vyras, gimęs 1957 metais, gyvenantis Kretingoje. Medikai vyriškį bandė gaivinti, tačiau atgaivinti nepavyko.

Informaciją apie nelaimę po rungtynių patvirtino „Sūduvos“ klubo atstovai. Pradėtas tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Manoma, kad 63-ejų metų vyrui iš Kretingos sustojo širdis.

Komentarai: 12

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis
Parašykite atsiliepimą apie 15min