Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

LLRI: dabartinė „Sodros“ sistema – finansinio kracho šaltinis (papildyta 13.08 val.)

Rūta Vainienė
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Rūta Vainienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Politizuotą, nuo užprogramuotų trūkumų, etinių problemų ir techninių sunkumų kenčiančią valstybinio socialinio draudimo sistemą būtina keisti iš esmės. Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertai siūlo atsisakyti pensijų mokėjimo, o išmokas senatvėje, motinystės, ligos bei nelaimingų atsitikimų darbe atvejais užsitikrinti privalomai kaupiant santaupas privačioje draudimo bendrovėje.

„Sodra“ yra finansų piramidė. Nuo „Sekundės“ banko ji skiriasi tik tuo, kad įmokos į „Sodrą“ yra privalomos. Finansinė piramidė gyvuoja, kol yra pakankamai mokėtojų. Tačiau dėl daugelio priežasčių po kelerių metų vėl atsidurtume analogiškoje ekonominėje situacijoje net ir nesant krizės“, – teigė LLRI prezidentė Rūta Vainienė.

Antradienį žurnalistams pristatydamas LLRI siūlomus „Sodros“ pertvarkymus, R.Vainienė pažymėjo, kad draudimas ir šalpa „Sodros“ sistemoje yra taip susipynę, kad forma neatitinka turinio. „Daugeliui „Sodros“ teikiamų draudimų negali būti taikomi draudiminiai principai, reikalaujantys, kad įvykis būtų rizikinis ir nepageidaujamas, o įmoka priklausytų ne nuo pajamų, bet nuo rizikos“, – sakė LLRI prezidentė.

Ji pripažino, kad pertvarkai įgyvendinti prireiktų ne vieno dešimtmečio, tačiau taip pat teigė, jog šalies pareigūnai, kuriems pristatyti insituto pasiūlymai, pastaruosius priėmė teigiamai.

LLRI pateiktame pasiūlyme numatyta, kad socialinis draudimas ir atitinkamos išmokos būtų panaikintos: nedarbui, nelaimingiems atsitikimams darbe; našlių ir našlaičių kompensacijoms; išmokoms pensijų gavėją laidojusiems asmenims; motinystei.

Skatintų žmones taupyti

Pasak R.Vainienės, viena iš svarbiausių „Sodros“ problemų šiandien – tai, kad nėra atskirta, kada draudiminiai principai gali būti taikomi, kada ne. LLRI prezidentės teigimu, draudimas ir šalpa „Sodros“ sistemoje yra taip susipynę, kad forma nebeatitinka turinio. Tačiau juos būtina atskirti, draudiminiams įvykiams taikant privatų draudimą, o kitiems įvykiams – kaupimą.

Pagrindiniai įgyvendintos permainos aspektai būtų šie: pensijos būtų organizuojamos privalomojo kaupimo privačiose pensijų sąskaitose; socialinis aprūpinimas ligos atveju būtų organizuojamas per privalomą sveikatos draudimą privačiose draudimo įstaigose; socialinis draudimas motinystės atveju būtų organizuojamas savanoriško kaupimo būdu; socialinis aprūpinimas nedarbo atveju organizuojamas savanoriško kaupimo būdu.

Šioje sistemoje numatytas vienintelis saugiklis – socialinė parama, kuri būtų mokama neturintiems minimalių pajamų ir turto. Tačiau LLRI pabrėžia, kad „valstybės šalpa turi būti teikiama kryptingai ir taikliai, tik tiems, kurie stokoja“.

Taigi norėdamas užsitikrinti finansinį saugumą asmuo, pagal LLRI parengtą „Sodros“ pertvarkymo planą, turėtų taupyti. Paklausta, ar mano, kad lietuviai galėtų patys taupydami užsitikrinti gerovę, R.Vainienė tvirtino neabejojanti. „Tikiu Lietuvos žmonėmis ir manau, kad dažnai jie būna tiesiog suklaidinti. Jiems sukuriama saugumo iliuzija ir jie jaučiasi saugūs“, – sakė LLRI ekspertė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min