Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 19d. 13:06

LLRI siūlo bent iki 600 Lt mažinti minimalų mėnesinį atlyginimą

Visuomenei įdomu, kiek uždirba valdininkai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Alga

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) ragina sumažinti privalomą minimalų mėnesinį atlyginimo dydį bent iki 2006–2007 metų dydžio ir padėti išsaugoti bei kurti naujas mažai mokamas darbo vietas ir taip mažinti nedarbo lygį Lietuvoje.

Tuo metu, kai ekonomika, palyginti su praėjusių metų II ketvirčiu, susitraukė 20 proc., o darbo ieško 228 tūkst. darbingo amžiaus žmonių, minimalios algos stabilumas neleidžia efektyviai sumažėti nedideliems atlyginimams ir verčia, užuot sumažinus atlyginimą, atleisti darbuotojus ar tartis dėl algos vokelyje, teigiama LLRI išplatintame pranešime.

Sumažėjus prekių ir paslaugų paklausai užsienio ir vidaus rinkose verslas persiderėjo dėl atlyginimų dydžio su gaunančiais daugiau už MMA, tačiau gaunantiems MMA mažiau pasiūlyti neleidžia įstatymas. Sumažėjus biudžeto įplaukoms valdžia pati skatina taupiau išsiversti iš biudžeto algas gaunančius darbuotojus ir mažiausias pajamas gaunančius pensininkus – mažinamos iš biudžeto mokamos algos ir rengiamasi mažinti pensijas.

„Minimalios algos sumažinimas saugotų darbo vietas ir sudarytų paskatas naujoms darbo vietoms rastis. Minimalios algos sumažinimas padėtų išlaikyti bent dalį darbo vietų, kurioms kyla grėsmė. Aišku, minimalios algos mažinimas būtų pavėluotas, nes didelė dalis darbuotojų jau atleisti. Tačiau kiekviena nauja darbdavio kalkuliacija – kiek galėsiu parduoti prekių, o už jas gautas lėšas sumokėti darbuotojams – galėtų baigtis darbuotojų naudai, paskatos atleisti mažėtų“, – siūlymą komentuoja LLRI viceprezidentas.

Minimalios algos sumažinimas saugotų darbo vietas ir sudarytų paskatas naujoms darbo vietoms rastis. Minimalios algos sumažinimas padėtų išlaikyti bent dalį darbo vietų, kurioms kyla grėsmė. Aišku, minimalios algos mažinimas būtų pavėluotas, nes didelė dalis darbuotojų jau atleisti, – siūlymą komentuoja LLRI viceprezidentas.

Jeigu minimalios algos dydis būtų sumažintas iki 600 Lt, tai, pavyzdžiui, vienu atveju leistų nedidinant darbo užmokesčio fondo vietoj 4 uždirbančių MMA įdarbinti 5 darbuotojus, kai įmonė rastų paklausą pigesnei produkcijai; kitu atveju gali sumažėti atleistinų darbuotojų skaičius. Vyriausybei teigiant, kad Lietuvos ekonomika susitraukė iki 2006–2007 metų lygio, MMA būtina sumažinti bent iki 600 Lt (MMA buvo 600 Lt nuo 2006 metų liepos 1 d. iki 2007 liepos 1 d.)

Minimalios algos mažinimas yra pagalba žmonėms, kurie rizikuoja prarasti darbą. Be jokios abejonės, išgyventi iš minimalios algos, gaunant tik ją, yra sudėtinga, tačiau dažniausiai alternatyva tokia – arba minimali alga, nelegalios arba jokių pajamų. Mažesnė minimali alga leistų darbo rinkoje išlikti žemesnės kvalifikacijos, mažesnės patirties darbuotojams.

„Minimalios algos sumažinimas nuleistų kartelę naujoms darbo vietoms kurti. Tai signalas, kad galima imtis projekto prognozuojant mažesnes išlaidas darbo užmokesčiui. Tai ženklas, kad darbo vieta kainuoja pigiau ir už sumą, kuria neįpirko darbuotojo, dabar jau galima ieškoti žmogaus“, – sako G.Kadziauskas.

Anot jo, dar didesnės reikšmės darbo vietų kūrimui rinkos netikrumo sąlygomis, kuriomis verslas dar tik testuoja, ar jau yra paklausa norimam gaminti produktui arba paslaugai, turėtų darbo santykių reglamentavimo atpalaidavimas. Toks, kuris leistų lengviau ir priimti, ir atleisti darbuotojus. Jeigu būtų sumažintos darbuotojų atleidimo sąnaudos, greičiau ir gausiau rastųsi darbo vietų.

Lietuva turėjo ir turės problemų dėl ilgalaikių bedarbių. Ilgalaikių bedarbių, kuriems iki 25 metų ir kurie neturi darbo ilgiau nei 12 mėnesių, metų pradžioje buvo 3720, o rugsėjo mėnesį – 20 673. Minimalios algos mažinimas visada yra pagalba grupėms, kurioms sunkiau sekasi darbo rinkoje net ir augimo laiku – žmonėms, neturintiems darbo patirties ar specialybės, žmonėms, kurie ilgai nebuvo darbo rinkoje: moterims po vaiko auginimo atostogų ar asmenims po įkalinimo. Prie jų įdarbinimo sunkumo prisideda ir taikomos privilegijos.

„MMA sumažinimas yra tinkama ir efektyvi priemonė padėti sunkioje padėtyje atsidūrusiems žmonėms ir įmonėms. MMA sumažinimas sumažintų skurdą ir nedarbą“, – teigia LLRI viceprezidentas G.Kadziauskas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min