Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius: diskutuoti apie miesto plėtrą turime su visuomene

LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius
Igno Versinsko nuotr. / LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius
Šaltinis: 15min
0
A A

Lapkričio 28 dieną Šiauliuose praūžęs 8-asis urbanistinis forumas sukvietė geriausius šalies architektūros specialistus padiskutuoti viena aktualiausių urbanistikos temų ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui – apie kompleksinį miestų modernizavimą. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktorius Mindaugas Statulevičius džiaugėsi, kad forumas per 8 savo gyvavimo metus pastebimai „užaugo“, prie jo prisijungė tiek mokslo, tiek valdžios atstovai, o siekiant rasti tinkamų sprendimų būtent to ir reikia – diskusijos su visais visuomenės sluoksniais. Aplinkos ministro patarėjas Algirdas Žebrauskas neabejojo, kad didžiausia forumo teikiama nauda – kalbėjimas, nes tai pirmas žingsnis visų sprendimų link. Anot jo, vienas svarbiausių šio forumo akcentų – siekti teritorijų planavimo procesų kokybės.

Forumas „auga“

M.Statulevičius neabejodamas teigė, kad per 8 gyvavimo metus urbanistinis forumas keitėsi tik į teigiamą pusę: „Noriu pasidžiaugti tuo, kad forumas tampa regioniniu – vyksta ne tik Vilniuje ar Kaune. Mažesniems miestams tai yra labai naudinga.“

Kasmet prie forumo prisijungia vis daugiau universitetų, pranešimus skaito ne tik dėstytojai, bet ir studentai, aktyvėja ir savivaldų atstovai, atkreipė dėmesį LNTPA direktorius. „Tokiu būdu įgyvendiname vieną pagrindinių forumo tikslų – mokyti ir mokytis. Džiugu ir tai, kad į renginį atvyko kompleksinio planavimo srityje labiau pažengusių valstybių – Švedijos ir Nyderlandų – atstovų. Tai puiki galimybė pasisemti iš jų patirties“, – neabejojo M.Statulevičius.

Tokiu būdu įgyvendiname vieną pagrindinių forumo tikslų – mokyti ir mokytis, – teigė M.Statulevičius.

LNTPA direktorius tikino, kad siekiamybe išlieka į forumą pritraukti daugiau verslo atstovų. „Mes dabar veikiausiai vieninteliai, atstovaujantys komerciniams interesams, o būtent verslo atstovų indėlis į diskusiją būtų labai reikalingas“, – pabrėžė jis.

Anot M.Statulevičiaus, svarbiausia į diskusijas miestų planavimo temomis įtraukti visus visuomenės atstovus – ypač valdžios. LNTPA direktorius pasidžiaugė tuo, kad ir aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas, ir viceministrė Daiva Matonienė neišvažiavo tik pasakę sveikinimo žodį, o dalyvavo visame renginyje – klausėsi specialistų parengtų pranešimų ir diskusijų.

Tam, kad savo žodį miestų vystymo klausimu turi tarti visi visuomenės sluoksniai, pritarė ir aplinkos ministro patarėjas Algirdas Žebrauskas. „Mūsų visuomenė yra judri, nuolat keičiasi jos požiūris. Dar prieš kokis 15 metų „laisvės“ požymis buvo – statau ką noriu, kur noriu ir kada noriu. Architektūra, kaip ir visos sritys, išgyveno bandymo įtikti visų norams laikotarpį, tačiau dabar juk suprantame, kad demokratiškoje visuomenėje sprendimai priimami bendru nutarimu“, – kalbėjo A.Žebrauskas.

Pirmas žingsnis – kalbėti

„Didžiausia šio forumo nauda ir yra pats kalbėjimas. Juk būtent taip prasideda bet kokio klausimo sprendimas. Reikia iškelti opią problemą, parodyti, kad jie egzistuoja, o tada – bandyti ieškoti krypties, kuria reikia eiti“, – forumo naudą pabrėžė A.Žebrauskas.

Kasmet forumo pabaigoje numatytas temas išgvildenę architektūros ir urbanistikos specialistai suformuoja tezes, sprendimus, patarimus, ir visa tai nugula į rezoliuciją, kuri tampa deklaratyviu kitų metų veiklos planu, dar vieną renginio privalumą įvardijo M.Statulevičius.

Didžiausia šio forumo nauda ir yra pats kalbėjimas. Juk būtent taip prasideda bet kokio klausimo sprendimas, sakė  – A.Žebrauskas

„Iš tų per aštuonerius forumo gyvavimo metus pasirašytų rezoliucijų ir gimė naujasis Teritorijų planavimo įstatymas bei rengiamas Infrastruktūros plėtros įstatymas, juos įvardinčiau didžiausiais nuveiktais darbais“, – pridūrė LNTPA direktorius.

Svarbiausia – kokybė

Forumo pabaigoje Šiaulių vyriausioji architektė Rasa Budrytė pristatė 2014-ųjų metų forumo rezoliucijoje įvardintas tezes. „Turime orientuotis į teritorijų planavimo paslaugos kokybę, ne į mažiausią kainą, o į teikiamą socialinę ir ekonominę naudą. Pigiai nupirktas ir jokių klausimų neišsprendžiantis projektas ne tik neatneša naudos, bet gali padaryti ir žalos“, – kalbėjo R.Budrytė.

Šiaulių vyr. architektė priminė, kad planuojamas Architektūros įstatymas vis gula į valdžios įstatymų stalčius ir keičia formą, jo užbaigimas – vienas iš tikslų. „Dar iki šiol nesame sutarę dėl konkrečios urbanistikos sąvokos. Tai yra labai svarbu ir taip pat turi tapti vienu iš siekių“, – teigė R.Budrytė.

Miesto vyr. architektė paminėjo, kad tikslinga būtų paraginti savivaldybes rengti savo bendruosius planus, nes nemaža dalis jų dar nesuspėjo to padaryti ir pridūrė, kad galutinė rezoliucija bus skelbiama po poros dienų, atsižvelgus į pastabas, gautas iš specialistų, susisiekusių su ja asmeniškai.

Aplinkos ministerija primena, kokia svarbi yra tvari miestų plėtra. Racionalus teritorijų planavimas užtikrina ne tik darnią miestų plėtrą, bet ir žmonių gyvenimo kokybę bei gamtos ir kultūros paveldo teritorijų saugumą. Tik vadovaujantis racionaliais miestų plėtros galima išvengti chaotiškos miestų driekos ir užtikrinti žmonių bei gamtos gerovę.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
 
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min