Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 17d. 09:07 , atnaujinta: 2015 kovo 17d. 10:18

Loreta Graužinienė traukiasi iš Darbo partijos vadovės posto, bet lieka Seimo pirmininke

Loreta Graužinienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Loreta Graužinienė

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė atsistatydino iš Darbo partijos pirmininkės pareigų, antradienį pranešė partija. Realiausiu pretendentu į Darbo partijos pirmininkus šiuo metu yra Seimo narys ir partijos rinkimų štabo vadovas Vytautas Gapšys. Manoma, kad partijos vairą praradusi L.Graužinienė išliks Seimo pirmininke.

Politikės teigimu, ji tokį žingsnį žengė prisiimdama asmeninę atsakomybę už savivaldos rinkimų rezultatus. Šiuo metu L.Graužinienė vieši Kijeve, su ja susisiekti nepavyksta.

V.Uspaskichas teigia nieko nežinojęs

Darbo partijos nariai neslėpė, kad toks L.Graužinienės sprendimas jiems labai netikėtas. Apie Darbo partijos pirmininkės ketinimus trauktis tikino nieko nežinojęs net „darbiečių“ garbės pirmininkas, partijos įkūrėjas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas, kuris dėl prastų rinkimų rezultatų partijos vadovybei žėrė daug kritikos. 

Darbo partijos nariai neslėpė, kad toks L.Graužinienės sprendimas jiems labai netikėtas. Apie Darbo partijos pirmininkės ketinimus trauktis tikino nieko nežinojęs net „darbiečių“ garbės pirmininkas, partijos įkūrėjas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas. 

„Nemačiau, nekalbėjau, be supratimo. O ji ten Kijeve ne su prezidente? Tai ji iš kur atsistatydino, nesupratau? Su manim ji visai dar nesikalbėjo. Mažai būnu Lietuvoje dabar. Gal čia atsakomybė, o gal yra kažkokių kitų priežasčių, aš nežinau“, – svarstė V.Uspaskichas.

Jis net nenorėjo vertinti, ar nuo 2013 m. prie partijos vairo stojusi L.Graužinienė buvo gera vadovė.

„Niekas nevertina viešai partinių darbo. Aš dabar nieko nenoriu komentuoti, nežinau net kas yra“, – kalbėjo V.Uspaskichas.

Tai, kad žinia labai netikėta, patvirtino ir Darbo partijos frakcijos Seime vadovas Kęstutis Daukšys. Jis tikino, kad L.Graužinienė sprendimą priėmė su niekuo nepasitarusi.

„Netikėta. Aš sužinojau šiandien iš ryto. Dar neturiu vertinimo. Jos toks apsisprendimas ir viskas. Manau, kad ji vadovavo gerai“, – sakė K.Daukšys.

Tuo tarpu politologas Tomas Janeliūnas sako, kad žinia – visai ne netikėta. Pasak jo, Darbo partijos rezultatai rinkimuose buvo tikrai prasti ir norint išlaikyti turimas pozicijas šiai politinei jėgai būtinos permainos.

„Vakarykštis Andriaus Kubiliaus pranešimas, kad jis nekandidatuos į Tėvynės sąjungos pirmininkus irgi galėjo būti papildomu paskatinimu šalia vidinių diskusijų“, – sakė jis.

Netikėtumas – tik vaidyba?

Anksčiau pats V.Uspaskichas kalbėjo apie tai, kad partijos taryba šį penktadienį turi spręsti dėl pokyčių tiek Kėdainių, tiek kituose skyriuose, kuriuose rinkimų rezultatai „darbiečiams“ nėra palankūs.

V.Uspaskichas kalbėdamas po pirmojo rinkimų turo neatmetė, kad artimiausiu metu gali būti keliamas ir naujo partijos lyderio klausimas. Jis pats grįžti prie partijos vairo neketina.

Anksčiau Darbo partijos suvažiavime Vilniuje V.Upaskichas buvo pareiškęs, kad Darbo partija tapo beveidė, ji neapgynė nė vienos savo politinės idėjos, koalicijoje tapo mažesniuoju broliu.

L.Graužinienę jis ragino netapti „politiniu zombiu“ ir neprisiimti atsakomybės už visą valdančiąją koaliciją, priekaištavo, kad ir L.Graužinienė, ir frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys buvo išvykę į komandiruotes, kai Seimas balsavo dėl Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylą nagrinėjusių teisėjų perkėlimo į aukštesnį teismą.

V.Uspaskichas sakė, kad kol kas neturi jokių minčių apie galimą L.Graužinienės įpėdinį, nes ši žinia esą buvusi pernelyg netikėta.

Partijos vairą perims V.Gapšys?

Politologo Tomo Janeliūno vertinimu, realiausias pretendentas į Darbo partijos pirmininkus šiuo metu yra Seimo narys ir partijos rinkimų štabo vadovas Vytautas Gapšys. Tačiau jis, primena politologas, pats buvo nutaręs nepretendoti į aukštas pareigas bent tol, kol nesibaigė Darbo partijos juodosios buhalterijos bylos nagrinėjimas teismuose,  kur V.Gapšys yra kaltinamas finansinėmis machinacijomis.

„Jei nebūtų to šleifo dėl teismų proceso, tai sakyčiau, kad neabejotinai pirmininku taps V.Gapšys. Tačiau jis pats buvo savo laiku nusišalinęs nuo to, tai būtų kiek nelogiška, jei jis pakeistų savo nuomonę ir pretenduotų į partijos pirmininko postą. O be jo, kol kas sunku pasakyti. Visi kandidatai lauks V.Upaskicho palaikymo, nes be jo toje partijoje nelabai yra svarių balsų. K.Daukšys gal ir norėtų vadovauti partijai, bet vargu, ar turi palaikymą, ypač iš V.Uspaskicho“, – kalbėjo politologas.

Jei nebūtų to šleifo dėl teismų proceso, tai sakyčiau, kad neabejotinai pirmininku taps V.Gapšys.

Pats V.Gapšys antradienį pripažino, kad L.Graužinienės pasitraukimas buvo svarstomas neformaliuose pokalbiuose, tačiau teigė buvęs nustebintas, kad apie tai paskelbta L.Graužinienei viešint užsienyje.

„Buvo kalbama, kokie reikalingi pasikeitimai, kad partijos rezultatai būtų geriausi ir partijos veikla vystytųsi pačia optimaliausia linija. Natūralu, kad tai buvo diskutuota, bet ta diskusija nebuvo formali ir nebuvo vieno raidos scenarijaus“, – žurnalistams sakė V.Gapšys.

„Buvo kalbėta apie įvairius scenarijus, ir pati pirmininkė buvo prasitarusi, kad galvotų apie pasitraukimą, bet sprendimo nebuvo priimta, juo labiau, kad eiliniai partijos pirmininko rinkimai suplanuoti rudenį“, – pridūrė jis.

Klausiamas, kas galėtų užimti partijos vadovo postą, ar kandidatuotų pats, V.Gapšys sakė, jog šie klausimai – per ankstyvi. „Tiek toli mes nediskutavome, tų pavardžių, matyt, dar per anksti žiūrėti, kas tai galėtų padaryti ir užimti tas pareigas“, – sakė V.Gapšys.

Seimo pirmininke liks?

Pasitraukimo iš partijos vadovės pareigų su likimu Seimo pirmininkės pareigose BNS kalbinti „darbiečiai“ nesiejo.

„Tai yra du skirtingi dalykai, Seimo pirmininkė yra Seimo pirmininkė, partijos pirmininkė – partijos pirmininkė. Partijos pirmininką renka partijos suvažiavimas, o Seimo pirmininką – Seimas“, – sakė K.Daukšys.

„Aš asmeniškai nesieju šių dviejų postų į vieną, čia reikėtų ateity pasižiūrėti tuos galimus dalykus, kiek žinau, pirmininkės pozicija buvo atsistatydinimas iš pareigų, susijusių su partiniu vadovavimu, ir, manau, kad mums dabar tai yra svarbiausias klausimas, kurį turime išspręsti“, – sakė V.Gapšys.

V.Gapšys sakė, jog pagal partijos statutą, partijai laikinai vadovauti turėtų pirmasis pavaduotojas Valentinas Bukauskas. „Partijos pirmininko pirmasis pavaduotojas, pagal partijos statutą, perima vadovavimą partijai juridine prasme, partijos taryba susirinkusi apsvarstys tuos scenarijus, kaip toliau vystysis, ir numatytas pakankamai trumpas laikas, man rodos, trys mėnesiai, per kurį turi būti sušauktas partijos suvažiavimas“, – sakė V.Gapšys.

Toks scenarijus itin realus, jei partijos pirmininku bus išrinktas V.Gapšys, kurio Seimo pirmininku matyti greičiausiai nenorėtų koalicijos partneriai.

Politologas T.Janeliūnas tvirtino, kad būtų logiška, jei iš Darbo partijos pirmininkės pareigų atsistatydinusi L.Graužinienė netektų ir Seimo pirmininkės posto. Tačiau gali atsitikti ir taip, kad L.Graužinienė liks Seimo pirmininke, nors partijos vairas bus perleistas kitam „darbiečiui“.

„Tai priklausys nuo partijos apsisprendimo. Visai gali būti, kad partija paliks L.Graužinienę Seimo pirmininkės poste iki kadencijos pabaigos, jeigu „darbiečiai“ nuspręs, kad partijos pirmininkui visai užtenka ruošti partiją rinkimams, užuot dar vadovavus ir Seimui“, – sakė T.Janeliūnas.

Toks scenarijus itin realus, jei partijos pirmininku bus išrinktas V.Gapšys, kurio Seimo pirmininku matyti greičiausiai nenorėtų koalicijos partneriai. Socialdemokratai kadencijos pradžioje nesutiko, kad teisiamas V.Gapšys užimtų net Seimo vicepirmininko postą, todėl dar daugiau ginčų galėtų kilti, jei jis būtų siūlomas Seimo vadovu.

Rinkimai nepasisekė

Per vietos valdžios rinkimus už Darbo partiją Lietuvoje balsavo 10 proc. rinkėjų, juos aplenkė socialdemokratai, konservatoriai ir liberalai.

„Darbiečiai“ gavo 148 tarybos narių mandatus, tačiau neturės nė vieno atstovo Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos savivaldybėse. Partija laimėjo tris merų postus iš 60.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Analitikai: Šiaurės Korėja neturi realių ketinimų atsisakyti branduolinių ginklų

Aktualu

V.Putinas staiga griebėsi nuolaidų dėl karo Sirijoje: kas lemia tokį nuolankumą?

Pasaulis kišenėje

Rudens kelionės į saulėtus kurortus: kiek galima sutaupyti ir ko reikia pasisaugoti

Mokslas.IT

Pradedami išankstiniai naujųjų „iPhone“ užsakymai, skelbiamos kainos

Verslas

Lituanistinių institutų jungimas iškėlė klausimą: ar viskas daroma tik dėl pastatų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Pagrindiniai popiežiaus Pranciškaus mokymo akcentai: ar jis išties reformuoja Bažnyčią?

Vardai

Po ilgos pertraukos Avril Lavigne pristato naują dainą: „Parašiau ją galvodama, kad mirštu“

Popiežiaus vizitas Sportas

Popiežius ir kamuolys: kodėl buvo vadinamas „pata dura“ ir nėra matęs žaidžiančio L.Messi?

Jolita Vaitkutė – apie kūrybą, skaitymą ir įsimintiniausias knygas

Pasaulis kišenėje

Agonija lėktuve: įgulai pamiršus sureguliuoti slėgį keleiviams iš nosies pasipylė kraujas

24sek

Domanto Sabonio universitetas suviliojo Kauno „Žalgirio“ talentą

Pasaulis kišenėje

Lietuvis Kretoje rado 1800 metų senumo vazą: iš pradžių man grasino kalėjimu

Aktualu

Be globėjų ir namų likęs našlaitis nerūpi ir valdininkams – vietos Vilniuje jam dar ieško

Deuce

Teniso pasaulį sužavėjo R.Berankio varžovo reakcija į teisėjo nuobaudą

Gyvenimas

Netapkite kliūtimi savo laimei: 3 mitai apie byrančią santuoką

Vardai

Mia pradeda gyvenimą iš naujo: „Pastarieji 4 metai su šiuo žmogumi man buvo tikra kančia“

Gazas

1000WOW: lietuvis pasiryžo įveikti 250 000 kilometrų ir pamatyti 1000 pasaulio stebuklų per 4 metus

24sek

Tarp LKL naujovių – du klubai po padidinamuoju stiklu ir R.Alijevui užtrenktos durys

Kultūra

Apie ką juoktis gyvenant priespaudoje, arba Humoras Palestinos kine

Popiežiaus vizitas Aktualu

Prieš popiežiaus Pranciškaus vizitą į Vilnių – sveikinimas Baltijos šalims

Naujienos

Aktualu

Analitikai: Šiaurės Korėja neturi realių ketinimų atsisakyti branduolinių ginklų

Aktualu

V.Putinas staiga griebėsi nuolaidų dėl karo Sirijoje: kas lemia tokį nuolankumą?

Pasaulis kišenėje

Rudens kelionės į saulėtus kurortus: kiek galima sutaupyti ir ko reikia pasisaugoti

Mokslas.IT

Pradedami išankstiniai naujųjų „iPhone“ užsakymai, skelbiamos kainos

Verslas

Lituanistinių institutų jungimas iškėlė klausimą: ar viskas daroma tik dėl pastatų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Pagrindiniai popiežiaus Pranciškaus mokymo akcentai: ar jis išties reformuoja Bažnyčią?

Vardai

Po ilgos pertraukos Avril Lavigne pristato naują dainą: „Parašiau ją galvodama, kad mirštu“

Popiežiaus vizitas Sportas

Popiežius ir kamuolys: kodėl buvo vadinamas „pata dura“ ir nėra matęs žaidžiančio L.Messi?

Jolita Vaitkutė – apie kūrybą, skaitymą ir įsimintiniausias knygas

Pasaulis kišenėje

Agonija lėktuve: įgulai pamiršus sureguliuoti slėgį keleiviams iš nosies pasipylė kraujas

24sek

Domanto Sabonio universitetas suviliojo Kauno „Žalgirio“ talentą

Pasaulis kišenėje

Lietuvis Kretoje rado 1800 metų senumo vazą: iš pradžių man grasino kalėjimu

Aktualu

Be globėjų ir namų likęs našlaitis nerūpi ir valdininkams – vietos Vilniuje jam dar ieško

Deuce

Teniso pasaulį sužavėjo R.Berankio varžovo reakcija į teisėjo nuobaudą

Gyvenimas

Netapkite kliūtimi savo laimei: 3 mitai apie byrančią santuoką

Vardai

Mia pradeda gyvenimą iš naujo: „Pastarieji 4 metai su šiuo žmogumi man buvo tikra kančia“

Gazas

1000WOW: lietuvis pasiryžo įveikti 250 000 kilometrų ir pamatyti 1000 pasaulio stebuklų per 4 metus

24sek

Tarp LKL naujovių – du klubai po padidinamuoju stiklu ir R.Alijevui užtrenktos durys

Kultūra

Apie ką juoktis gyvenant priespaudoje, arba Humoras Palestinos kine

Popiežiaus vizitas Aktualu

Prieš popiežiaus Pranciškaus vizitą į Vilnių – sveikinimas Baltijos šalims

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min