Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 20d. 10:29

LSDP garbės narys D.Kirvelis: socialdemokratams reikia naujo lyderio

Gintautas Paluckas, Algirdas Butkevičius, Gediminas Kirkilas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Gintautas Paluckas, Algirdas Butkevičius, Gediminas Kirkilas

Socialdemokratai ir neseniai įsikūrę „socialdarbiečiai“ – lyg šuo su kate. Socdemų lyderis Gintautas Paluckas iš partijos pasitraukusius kolegas vadina parazituojančiais organizmais, siekiančiais tik buvimo valdžioje, o „socialdarbiečių“ vadovas Gediminas Kirkilas atkerta, kad į opoziciją pasitraukę socialdemokratai tik silpnina partiją konservatorių naudai. Apie taiką ir partijų susijungimą abi pusės kalba atsargiai. Tuo metu iš šono šias batalijas stebintis Socialdemokratų partijos garbės narys Dobilas Kirvelis įsitikinęs – abi partijos būsimuose Seimo rinkimuose gali smarkiai nudegti, o siekiant susivienyti, reikalingas naujas lyderis.

DELFI užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa parodė, kad nuo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atsiskyrę ir kovo pabaigoje Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (LSDDP) įkūrę buvę socdemų senbuviai jau dabar turi 3,7 proc. rinkėjų palaikymą, o, kaip pastebėjo sociologai, net neįkūrus naujos partijos, „socialdarbiečių“ reitingas kai kuriuose tyrimuose vasarį siekė 4,5 proc.

Tuo metu G.Palucko vedama LSDP, panašu, negali pakilti iš reitingų duobės. Minėtame „Spinter tyrime“ nurodoma, kad socialdemokratų populiarumas menksta: vasarį LSDP palaikė 8,2 proc. apklaustųjų, o kovą – 6,5 proc. Socdemai, remiantis apklausos duomenimis, atsiduria ketvirtoje vietoje tarp populiauriausių partijų, į pirmąjį trejetuką užleisdami „valstiečius“, konservatorius ir „tvarkiečius“.

Tikisi frakcijos Seime

LRT.lt kalbintas „socialdarbiečių“ lyderis GKirkilas neneigė, kad socdemų rinkėjai, esant dviem socialdemokratų jėgoms, gali išsiskirstyti, tačiau dėl to kaltino LSDP lyderį G.Palucką. Anot jo, būtent dabartinio socdemų lyderio iniciatyva LSDP išvesti iš valdančiosios koalicijos į opoziciją sugriovė socialdemokratų vienybę.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

G.Kirkilas argumentavo, kad socialdemokratinės idėjos gali būti įgyvendintos, tik partijai esant valdžioje, taigi „socialdarbiečiams“ lipdoma „bebrų partijos“ etiketė jam yra nesuprantama.

„Partijos tam ir kuriamos, kad dalyvautų valdžioje, nes kitu būdu jos negali įgyvendinti savo programos. Dabar opozicijoje atsidūrę socialdemokratai gali įgyvendinti savo programą? Jie gali sakyti ką nori, bet tai bus balsas tyruose ir tai, ką jie dabar kalba, t.y., kad bus kažkokia kita partija, kad jie kažką padarys, yra tik pažadai į ateitį“, – G.Palucko vedamos LSDP veiksmus kritikavo G.Kirkilas.

Kalbėdamas apie LSDDP ateitį pašnekovas tikino neabejojantis, kad 2020 m. Seimo rinkimuose „socialdarbiečiams“ pavyks peržengti 5 proc. rinkėjų pasitikėjimo barjerą.

„Mes tikrai turėsime frakciją Seime ir dar didelis klausimas, kaip apskritai elgsis socialdemokratų rinkėjai. Bus alternatyva, o, jeigu mes teisingai elgsimės, jei pateiksime atitinkamas programas, viziją, įtikinsime žmones, tai mes galime surinkti daugiau negu socialdemokratai. Be to, mums yra didelė galimybė kairiajame centre veikti kartu su savo dabartiniais koalicijos partneriais „valstiečiais“ per savivaldybių rinkimus, sudarinėti su jais koaliciją, taip pat mes savo įstatuose turime visiškai naują normą – mes galime asocijuotis su visuomeniniais komitetais, su kitomis organizacijomis, pavyzdžiui, profesinėmis sąjungomis. Taigi, šiuo požiūriu aš matau dideles perspektyvas“, – optimizmu tryško G.Kirkilas.

Buvusius kolegas vadinas parazituojančiu organizmu

LSDP pirmininkas G.Paluckas, LRT.lt paklaustas, ar žmonės per artėjančius savivaldos, Europos Parlamento, Seimo rinkimus gali susipainioti, kurie – LSDP ar LSDDP – yra tikrieji socdemai, ragino įvertinti, ko iš tikrųjų esą siekia buvę socialdemokratų senbuviai, susibūrę į naują partiją.

„Žmonės gali patikrinti, kaip jie vadovavosi tradicinėmis Vakarų socialdemokratinėmis vertybėmis per visą savo ilgametį valdymo, buvimo valdžioje laikotarpį. Šitos visos pasakos, kad jie dabar turi kažkokią ideologiją, vertybių sistemą ir kad kažkam atstovauja, yra akių dūmimas. Nėra dviejų socialdemokratų partijų Lietuvoje, yra viena Lietuvos socialdemokratų partija, o tai, apie ką šneka G.Kirkilas, J.Bernatonis ir Pinskai, yra elementari valdžios partija, kurios vienintelis tikslas yra būti, tai yra kaip parazituojantis organizmas, prilipęs prie sveiko medžio kūno. Yra tokių organizmų, kurie tiesiog būna ir jokios pridėtinės vertės nekuria“, – komentavo G.Paluckas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gediminas Kirkilas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gediminas Kirkilas

„Taip, jie sieks klaidinti žmones savo pavadinimu, mėgins iš mūsų atplėšti dalį balsų ir kurį laiką gali būti, kad jiems seksis. Pirminis reitingas rodo, kad jie pasiėmė Darbo partiją ir iš mūsų kokį procentą taip pat. Iš principo jiems tas klaidinimas kurį laiką gali pavykti, bet vėliau žmonės atskirs, kas yra kas. Tuo net neabejoju“, – aiškino LSDP lyderis.

G.Paluckas tikino nenorintis vertinti, ar „socialdarbiečiams“ per ateinančius Seimo rinkimus pavyks patekti į parlamentą, o, paklaustas, ko konkrečiai siekia LSDP, pažymėjo, kad savigyra ir prognozėmis neužsiima.

„Mes neužsiimame tomis prognozėmis ir savigyra, kad mes peržengsime ar neperžengsime (5 proc. rinkėjų barjero – LRT.lt). Mes turime aiškią mūsų situacijos analizę rajonuose, kas yra susiję su savivaldos rinkimais, tai ji yra dramatiškai geresnė, lyginant su skleidžiamomis nacionalinėmis apklausomis“, – apie LSDP koncentravimąsi į savivaldos rinkimus kalbėjo socdemų vedlys.

Socdemų susijungimas – misija neįmanoma?

Nors dalis buvusių ir LSDP gretose pasilikusių socdemų neoficialiai svarsto apie viltį, kad ateityje nuo socialdemokratai galėtų vėl susijungti, G.Paluckas tvirtino, kad kelio atgal nėra.

„Nėra jokios antros socialdemokratų partijos. Tėra Darbo partijos likučiai, kuriuos kai kurie buvę mūsų partijos lyderiai siūlo prijungti prie išsigryninančios, atsigaunančios, grįžtančios prie programinių principų socialdemokratų partijos. Tie dalykai nesimaišo, atgal mes jau negrįšime, negrįšime į interesų politiką“, – tvirtino LSDP lyderis.

Pašnekovas teigė, kad, LSDP gretose atsiradus iniciatyvų susijungti su LSDDP, šių jis negesintų, tačiau pridūrė darysiantis viską, kad iš partijos išėję politikai į ją sugrįžti nenorėtų.

„Aš per savo kadenciją padarysiu viską, kad socialdemokratų partija pasikeistų tiek, kad visokie mūsų buvę bičiuliai net nenorėtų į ją grįžti. Įvesiu skaidrumo, viešumo ir atsakomybės už savo žodžius ir veiksmus principus, kad tokia demagogija ir propaganda, kuria buvo maitinama tiek visuomenė, tiek partijos nariai, daugiau net galvos negalėtų iškelti mūsų struktūrose“, – dėstė G.Paluckas.

Kiek diplomatiškiau apie galimą partijų susijungimą ateityje kalbėjo G.Kirkilas. Anot jo, socialdemokratinėms jėgoms tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje yra iškilusi grėsmė, taigi politikas neatmeta, kad diskusija dėl susivienijimo gali būti neišvengiama. Tiesa, kaip akcentavo „socialdarbiečių“ vadovas, su dabartine LSDP vadovybe tartis būtų beveik neįmanoma.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

„Priminsiu, kad LDDP ir socialdemokratai beveik 10 metų diskutavo dėl susijungimo, tai perspektyvoje tai yra tikrai neatmestinas variantas, bet dabartinės vadovybės atveju aš nelabai matau net su kuo tartis. Ten liko pikti, įsižeidę žmonės. Tiesą sakant, beveik neliko ideologų, tai iš šios dienos pozicijų tokios galimybės beveik nematau, bet ateityje viskas keisis“, – svarstė G.Kirkilas.

Įvardijo potencialų taikdarį

LSDP garbės narys, vienas iš Socialdemokratų partijos atkūrimo Lietuvoje kalvių D.Kirvelis LRT.lt teigė, kad, jo manymu, dėl socdemų skilimo kaltos abi konfliktuojančios pusės. Anot jo, tiek G.Kirkilo, tiek ir G.Palucko flangai siekia valdžios, pamiršdami, kad socialdemokratams būtinas ideologinis perversmas.

„Nė viena pusė nesupranta, kad reikia radikaliai pakeisti programą, nes tradiciniai socialdemokratijos poreikiai atgyveno, o socialdemokratai juk yra reformistai, jie nėra konservatoriai. Socdemai kaip tik turi pripažinti, kad technologijos keičia visuomenę, keičiasi ir socialiniai poreikiai, klasių socialinė struktūra, o šito nei vieni, nei kiti nenori suprasti“, – savo įžvalgomis dalijosi LSDP ideologas.

D.Kirvelis, nagrinėdamas socialdemokratų konfliktą, tvirtino jame įžvelgiantis susiduriančias lyderių ambicijas. Pasak socdemų senbuvio, G.Kirkilas su savo bendražygiais, protestuodami prieš LSDP išėjimą ir pasilikdami valdančiojoje koalicijoje, parodė, kad dar norėtų pasilikti valdžioje, tačiau panašiai esą elgiasi ir jokių didelių asmeninių politinių pergalių neturintis G.Paluckas, kartu su konservatorių lyderiu Gabrieliumi Landsbergiu agitavę už pirmalaikius Seimo rinkimus.

„Aš šitame dalyke daugiau įžiūriu lyderių ambicijas, nes G.Paluckas jokios pozicijos, net ir būnant valdžioje, neturi. Kai pradžioje išgirdau tą sąmokslo teoriją apie projektą „2G“, aš netikėjau, bet po to, kai pasigilinau... G.Paluckas kažkada buvo konservatorium, taip? Kai pradedi analizuoti jų psichologines struktūras, jie abu rimtai svajojo apie pirmalaikius Seimo rinkimus“, – svarstė pašnekovas.

Socdemas, paklaustas, kaip vertina LSDP ir LSDDP galimybes artėjančiuose Seimo rinkimuose, piešė niūrų scenarijų.

„Galimybės formuoti valdžią, man atrodo, neturi nei viena, nei kita partija. Balsai išsiskirsto. Rinkėjai galvos, kad gal ir galėtų formuoti valdžią, bet jie nesutaria, o reikalingas sutarimas. Nežinau, ar ir vieni, ir kiti įveiks 5 procentų ribą. Abejoju, ar pavyks“, – tvirtino D.Kirvelis.

Ar socdemų partijos ateityje galėtų susijungti? D.Kirvelis įsitikinęs, kad taip galėtų būti, tačiau LSDP vairą turėtų perimti kitas politikas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos socialdemokratų partijos steigiamasis suvažiavimas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos socialdemokratų partijos steigiamasis suvažiavimas

„Nebent Socialdemokratų partijos pirmininko rinkimuose nelaimėtų G. Paluckas, o vietoje jo laimėtų Mindaugas Sinkevičius. [...] Jis, aišku, dar nemąsto valstybės mastu, kadangi išaugo kaip Jonavos meras, bet jis supranta technologinį determinizmą, jis yra tolerantiškas, ne toks aršus“, – galimą socialdemokratų vienytoją įvardijo pašnekovas.

Kas išloš iš socdemų nusilpimo?

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas politologas Kęstutis Girnius įsitikinęs, kad socialdemokratų skilimas neabejotinai išblaškys jų rinkėjus.

„2016 metais Seimo rinkimuose socdemams nesisekė. Jei jie būtų išlaikę vienybę, aš manau, 2020 metais padėtis būtų geresnė. Dabar bus labai sudėtinga pritraukti rinkėjus, nes yra dvi skirtingos partijos“, – LRT.lt komentavo K.Girnius.

Pasak politologo, problemų, siekiant pelnyti rinkėjų simpatijas, kils tiek G.Palucko vedamai LSDP, kadangi jie neteko daug ryškių veidų, tiek ir neseniai įsikūrusiems „socialdarbiečiams“, mat, K.Girniaus teigimu, į šią partiją suplūdusiems politikams vilkams trūksta jaunimo indėlio. Šia situacija, anot pašnekovo, pasinaudos kitos partijos, persiviliodamos socialdemokratų rinkėjus į savo pusę.

„Aiškiai „valstiečiai“ džiaugiasi tuo, nes jiems jau pasisekė per praėjusius rinkimus pas save atvilioti socdemų rinkėjus. Kilo pavojus, kad šitie rinkėjai po „valstiečių“ valdymo grįžtų pas socdemus, bet dabar, kai skilo socialdemokratai, yra mažesnė tikimybė, kad tai įvyktų. Kitos partijos, kurios galėtų laimėti iš šito socdemų skilimo, yra Darbo partija, jei ji iš teismų sveika išlįstų ir jos lyderiu būtų V.Uspaskichas, ir „Tvarka ir teisingumas“, – komentavo K.Girnius.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

24sek

„Žalgirio“ pralaimėjimo miražas: pražūtinga riba, kurios pasekmės gali pasijusti balandį

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Aktualu

Litvakas Saadia Bahatas: „Pirmą karo dieną buvau išsigandęs vaikas, antrą – jau suaugęs vyras“

Sportas

S.Bilis su Lietuvos rekordu pateko į finalą – gins pasaulio čempiono titulą

Gyvenimas

Raktininko Alvydo istorijos apie žvejų pamestus raktus, šiurpinančius radinius už durų ir įžymybių dovanas

Gyvenimas

Šventinis stilius (2): keturi stilistės pasiūlymai vakarui su draugais mieste

Aktualu

Sociologas Vladas Gaidys apie partijų reitingus: formuojasi kone dvipartinė sistema

Interviu Kultūra

Pirmą bežodę knygą pristatanti I.Babilaitė: „Vaikai, kaip ir suaugusieji, patiria vienatvę“

24sek

Tapo pajuokų objektu – „Kings“ šaipėsi iš Stepheno Curry

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Vardai

Po 2 metų Tenerifėje Andrius Butkus kraustosi į Ameriką: „Noriu daryti tai, ką moku geriausiai“

Sportas

„Sūduva“ talentų tinklą metė į Afriką: susitarti kol kas trukdo 18-metis

Sportas

Kas nutiko Rūtai Meilutytei? Kinijoje ją pasivijo problemos

Neišsiųsti CV Kultūra

Kastytis Sarnickas-Kastetas: apie rašymą, tapatybę ir vaikystės miškelį Lazdynų mikrorajone

Vardai

Prieš 22 metus duotame interviu Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas

Aktualu

Vilniaus meru pasiryžęs tapti Naglis Puteikis pats mokesčius miestui mokėti vengia

Verslas

Lietuva vėl tikisi sėkmingos šalies reklamos Kinijoje

24sek

Slogus pralaimėjimas: gudrus „Bayern“ planas, Miunchene pasiglemžęs „Žalgirį“

Naujienos

Verslas

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

24sek

„Žalgirio“ pralaimėjimo miražas: pražūtinga riba, kurios pasekmės gali pasijusti balandį

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Aktualu

Litvakas Saadia Bahatas: „Pirmą karo dieną buvau išsigandęs vaikas, antrą – jau suaugęs vyras“

Sportas

S.Bilis su Lietuvos rekordu pateko į finalą – gins pasaulio čempiono titulą

Gyvenimas

Raktininko Alvydo istorijos apie žvejų pamestus raktus, šiurpinančius radinius už durų ir įžymybių dovanas

Gyvenimas

Šventinis stilius (2): keturi stilistės pasiūlymai vakarui su draugais mieste

Aktualu

Sociologas Vladas Gaidys apie partijų reitingus: formuojasi kone dvipartinė sistema

Interviu Kultūra

Pirmą bežodę knygą pristatanti I.Babilaitė: „Vaikai, kaip ir suaugusieji, patiria vienatvę“

24sek

Tapo pajuokų objektu – „Kings“ šaipėsi iš Stepheno Curry

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Vardai

Po 2 metų Tenerifėje Andrius Butkus kraustosi į Ameriką: „Noriu daryti tai, ką moku geriausiai“

Sportas

„Sūduva“ talentų tinklą metė į Afriką: susitarti kol kas trukdo 18-metis

Sportas

Kas nutiko Rūtai Meilutytei? Kinijoje ją pasivijo problemos

Neišsiųsti CV Kultūra

Kastytis Sarnickas-Kastetas: apie rašymą, tapatybę ir vaikystės miškelį Lazdynų mikrorajone

Vardai

Prieš 22 metus duotame interviu Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas

Aktualu

Vilniaus meru pasiryžęs tapti Naglis Puteikis pats mokesčius miestui mokėti vengia

Verslas

Lietuva vėl tikisi sėkmingos šalies reklamos Kinijoje

24sek

Slogus pralaimėjimas: gudrus „Bayern“ planas, Miunchene pasiglemžęs „Žalgirį“

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min