Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 09 22, 11:10 Atnaujinta 2020 09 22, 12:46

Lukiškių aikštę iš Vilniaus ketinama atimti įstatymu, R.Šimašius tai vadina noru nubausti Vilnių

Ramūnas Karbauskis pranešimu spaudai antradienį informavo, kad Lukiškių aikštė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui (LGGRTC) bus perduodama įstatymu. Seimo narių grupė registravo Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymo pataisas, kurios tai užtikrins.
Iš Lukiškių aikštės išvežamas smėlis
Iš Lukiškių aikštės išvežamas smėlis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pateikė įstatymo pataisas

Kaip rašoma pranešime, šios pataisos „užtikrins Lukiškių aikštės perdavimą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui“.

„Poreikis ieškoti aikštei naujo šeimininko kilo po to, kai Vilniaus miesto meras liberalas R.Šimašius laisvės kovas ir žmonių kančią bei mirtį menančioje aikštėje, prieš pat KGB rūmus, kuriuose dabar įsikūręs Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui priklausantis Okupacijų ir laisvės kovų muziejus, visai vasarai įrengė pliažą ir jo nenuėmė net įsigaliojus Seimo priimtam įstatymui, kuris nustato, jog Lukiškių aikštės naudojimas ir tvarkymas turi atitikti jos memorialinį statusą, užtikrinti rimtį bei deramą pagarbą už Lietuvos nepriklausomybę žuvusių kovotojų atminimui ir nužudytiems 1863–1864 m. sukilėliams“, – rašoma pranešime spaudai.

Primename, kad paplūdimys Lukiškių aikštėje veikė iki rugsėjo. Šis Vilniaus miesto sumanymas sukėlė dalies visuomenės pasipiktinimą, o Seimas birželio 29 dieną priėmė įstatymą, pagal kurį nustatyta, kad sostinės Lukiškių aikštė gali būti formuojama tik su laisvės kovų memorialiniais akcentais, jos tvarkymas negali prieštarauti „viešajai tvarkai bei gerai moralei“, o Vytis – pagrindinis šios reprezentacinės Lietuvos aikštės akcentas.

Tai, kaip Vilniaus mieste elgiasi ir kaip iš visiems mums šventų vietų tyčiojasi liberalai bei koalicijoje su jais esantys konservatoriai, nedovanotina, – teigia R.Karbauskis.

„Tai, kaip Vilniaus mieste elgiasi ir kaip iš visiems mums šventų vietų tyčiojasi liberalai bei koalicijoje su jais esantys konservatoriai, nedovanotina. Tam, kad būtume visiškai tikri, jog pliažai Lukiškių aikštėje nesikartos kiekvieną vasarą ir neniekins tų nužudytų žmonių, kurių vardai iškalti ant KGB rūmų pamatų, atminimo, ir registravome įstatymo pataisas, kuriomis Lukiškių aikštės valdymas atitenka Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui.

Jam priklausantis Okupacijų ir laisvės kovų muziejus bei priešais jį esanti Lukiškių aikštė sudaro vientisą architektūrinį kompleksą, muziejus turi daug patirties ir žinių įprasminant laisvės kovas, tad aikštės tvarkymas taps paprastesniu ir neabejotinai užtikrins jos memorialinį statusą“, – pranešime cituojamas LVŽS frakcijos seniūnas Seimo narys Ramūnas Karbauskis.

Tikimasi, kad įstatymas bus pateiktas šią savaitę ir netrukus bus priimtas. Įstatymo pirmą straipsnį „Lukiškių aikštės memorialinis statusas“ siūloma keisti taip: „Lukiškių aikštė Vilniuje yra pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė ir formuojama su laisvės kovų memorialiniais akcentais. Lukiškių aikštę Vilniuje panaudos teise neatlygintinai valdo ir ja naudojasi biudžetinė įstaiga Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras.“

Šią pataisą parengė, kaip nurodoma Seimo interneto puslapyje, Ramūnas Karbauskis, Jonas Jarutis, Eugenijus Jovaiša, Arūnas Gumuliauskas, Viktoras Rinkevičius, Laimutė Matkevičienė, Agnė Širinskienė, Audronė Jankuvienė, Rima Baškienė, Guoda Burokienė, Vida Ačienė, Audrys Šimas, Petras Nevulis, Levutė Staniuvienė, Dainius Kepenis, Petras Valiūnas, Lauras Stacevičius, Aurimas Gaidžiūnas, Juozas Rimkus, Arvydas Nekrošius, Aušrinė Norkienė, Antanas Vinkus, Vanda Kravčionok, Zbignevas Jedinskis, Michalas Mackevičius, Leonardas Talmontas, Česlavas Olševskis.

Noras žūtbūt nubausti Vilnių

Vilniaus meras Remigijus Šimašius tokį valdančiųjų žingsnį pakomentavo kaip politinį.

„Tai tiesiog yra dar vienas valstiečių pirmininko politinis žingsnis rinkimų fone, neturintis visiškai nieko bendro su teise ir teisinės valstybės principais. Panašu, kad iš pradžių ambicijomis kurstytą kovą keičia desperacija – noras žūtbūt nubausti Vilnių už tai, kad miesto viešos erdvės yra skirtos žmonėms ir žmonių džiaugsmui, o Vyriausybės sudaryta komisija nešoka pagal užsakytą valstiečių lyderio dainą.

Šįryt su kultūros ministru, šios komisijos pirmininku, susitikę aptarėme savivaldybės pasiūlymus, kaip galėtų būti patobulintas pateiktas panaudos sutarties projektas, kad būtų apsaugoti vilniečių interesai ir užtikrintas aikštės, kaip viešos miesto erdvės, funkcionalumas“ , – teigė R.Šimašius.

Apie tai, kad Lukiškių aikštė gali būti perduoda LGGRTC, R.Karbauskis pareiškė praeitą savaitę. Centro vadovas Adas Jakubauskas teigė, kad jie pasiruošę aikštę perimti.

Penktadienį Vyriausybės darbo grupė pasiūlė savivaldybei įtraukti į naują panaudos sutartį dėl Lukiškių aikštės nuostatas iš Seimo vasarą priimto įstatymo, kad aikštės funkcijos yra reprezentacinė, memorialinė, rekreacinė, su įstatyme įvardintais memorialiniais akcentais, t.y. Vyčio monumentu. Taip pat būtų įtrauktas įsipareigojimas laikytis paties įstatymo. Jei su pakeitimais savivaldybė nesutiktų, žadama teikti Seimui Lukiškių aikštės įstatymo pataisas, jose numatant kitą aikštės valdytoją.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min