Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 14d. 14:45

LVŽS paviešino rinkimų programą: pasisavino tris Vyriausybės dokumentus, siūlo įsteigti vicepremjero pareigybę

Saulius Skvernelis, Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis, Ramūnas Karbauskis

Seimo rinkimuose dalyvaujanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) pirmadienį paviešino savo programą. Ją sudaro preambulė, kurioje daugiausia didžiuojamasi nuveiktais darbais, žadamas tęstinumas, ir trys dokumentai – 2021–2030 metų nacionalinės pažangos planas, Lietuvos ateities ekonomikos DNR planas ir 2021–2030 metų Nacionalinis energetikos ir klimato srities veiksmų planas. Atskiros vizijos kiekvienoje iš sričių, kokias įprastai pristato kitos partijos, LVŽS šįmet neparengė.

Preambulės pradžioje LVŽS nurodo per pastaruosius ketverius metus savo darbais įrodžiusi, jog nuosekliai vykdo įsipareigojimus rinkėjams.

„Nuo 2016 m. LVŽS Lietuvoje vykdė pokyčius: augo žmonių pajamos, skaidrėjo valstybės valdymas, vykdytos struktūrinės reformos leido modernizuoti ištisas valstybės gyvenimo sritis“, – teigia partija ir vardija toliau: augo vidutinis mėnesio darbo užmokestis, panaikinta 3,9 mlrd. eurų „Sodros“ skola, ją perkeliant į valstybės biudžetą, pagerėjo jaunų šeimų finansinė padėtis, sumažėjo vaistų kaina.

Teigia, kad prioritetą skyrė medikams

LVŽS skelbia, jog jai esant valdžioje mokytojų vidutinis darbo užmokestis (neto) vidutiniškai padidėjo 25,6 proc. (188,9 euro). Algos esą augo ir medikams.

„Darbais, o ne žodžiais, parodėme, kad medikai – mūsų prioritetas. Kilo jų atlyginimai: 2016 m. faktinis gydytojų vidutinis darbo užmokestis (etatui) buvo 1763 eurai, 2019 m. – 2573 eurai. 2016 m. faktinis slaugytojų vidutinis darbo užmokestis (etatui) buvo 889 eurai, 2019 m. – 1295 eurai“, – rašo LVŽS ir giriasi kitais pasiekimais, pavyzdžiui, sumažėjusia emigracija.

Tyrimai rodo, jog žmonės pradėjo pasitikėti valstybe, jaučiasi laimingesni.

„Tyrimai rodo, jog žmonės pradėjo pasitikėti valstybe, jaučiasi laimingesni, pirmą kartą per 30 metų sprendėsi emigracijos klausimas: jau antri metai iš eilės į Lietuvą pradėjo grįžti daugiau žmonių, nei iš jos išvyksta“, – teigia partija.

Visgi, nepaisant to, LVŽS nurodo matanti įsisenėjusių problemų, kurios esą „reikalauja didesnio centrinės valdžios dėmesio nei viena Seimo kadencija“. Tai – socialinė atskirtis, pokyčiai ir ilgalaikė vizija reikalingi ir švietimo, mokslo bei sveikatos srityse.

Tikina, kad negyvena kadencijomis

LVŽS skelbia atstovaujanti tradicines vertybes, žada darbų tęstinumą ir į Seimo rinkimus eina su šūkiu „Tau. Šeimai. Lietuvai“.

„Jį detalizuodami pabrėžiame, kad politiniai sprendimai turi remtis tokiomis vertybėmis kaip žmogaus gyvybės bei sveikatos apsauga, glaudus sambūvis su gamta, darnus tradicinės šeimos ir bendruomenės puoselėjimas, patriotiškumas, istorinė atmintis ir Lietuvos valstybingumo saugojimas, kuriant žmogui tarnaujančią ekonominę, socialinę bei politinę aplinką“, – rašo partija.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LVŽS tarybos posėdis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LVŽS tarybos posėdis

LVŽS taip pat teigia nesanti „kadencijomis ir vien joms skirtomis programomis gyvenanti partija“.

„Mūsų prioritetas – nuoseklus šalies vystymasis ilgalaikėje perspektyvoje. Tą įrodėme šioje kadencijoje kurdami strateginius valstybės raidos dokumentus: 2021–2030 metų nacionalinės pažangos planą bei Lietuvos ateities ekonomikos DNR planą.

Pagal šį planą vien ilgalaikių investicijų įgyvendinimui iki 2021 m. pabaigos bus skirta apie 6,3 mlrd. eurų, iš kurių naujos ir papildomos investicijos sudarys 2,2 mlrd. eurų, likusią dalį – 4,1 mlrd. eurų – paspartintos jau suplanuotos investicijos“, – aiškina partija.

Pasak jos, šie du dokumentai, taip pat 2021–2030 metų Vyriausybės atnaujintas Nacionalinis energetikos ir klimato srities veiksmų planas yra LVŽS rinkimų programa.

Nori steigti valstybinį banką

Be kita ko, partija išskiria keletą darbų, kuriuos žada įgyvendinti
pirmiausia:

  • vaiko pinigų indeksavimo mechanizmo sukūrimas ir 13-tosios pensijos įvedimas;
  • sveikatos apsaugos infrastruktūros tobulinimas, jos funkcionalumo didinimas, idant prireikus ji būtų lengvai transformuojama ir pritaikoma ekstremalioms situacijoms;
  • aukštojo mokslo finansavimo sistemos, grįstos valstybės sutartimis su aukštojo mokslo institucijomis, įdiegimas ir valstybės finansavimo visiems pirmos pakopos studentams, kurie tenkina valstybės nustatytus gerai besimokančio kriterijus, užtikrinimas;
  • visų kultūros sričių finansavimo programų tobulinimas, kad jos geriau atitiktų kiekvienos srities specifiką, valstybinio ir nevalstybinio sektoriaus poreikius, leistų įgyvendinti tiek profesionaliojo meno, tiek etninės kultūros prioritetus. Stipresnės kūrybinių industrijų ir inovacijų sritys;
  • valstybinio banko įsteigimas, pelno mokesčio lengvatos, identiškoms lengvatai, taikomai LEZ, ne mažiau 1 mln. eurų investiciniams projektams kaimiškose vietovėse iki 1000 gyventojų ir sukuriantiems ne mažiau 20 darbo vietų, įvedimas;
  • vicepremjero pareigybės įvedimas. Ši pareigybė užtikrintų sklandų ir nenutrūkstamą Vyriausybės darbą tuo atveju, kai ministras pirmininkas turi būti pavaduojamas.

Su visa LVŽS programos preambule ir trimis Vyriausybės parengtais dokumentais galite susipažinti čia.

O daugiau apie spalį įvyksiančius Seimo rinkimus skaitykite specialiame 15min polapyje.

Komentarai: 26

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu Tik 15min

Aplinka produktyvumui

Video

21:13
29:17
15:58

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min