Dabar populiaru
Tiesiogiai
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 05, 13:02

LŽS ir TILS: informacija apie kandidatus į politinius postus neturi būti slepiama nuo visuomenės

Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) ir ,,Transparency International” Lietuvos skyrius (TILS) kviečia Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) laikytis įstatymų, nedelsiant atšaukti neteisėtą sprendimą ir vėl pradėti skelbti iš VRK interneto svetainės pašalintus politinių rinkimų kandidatų anketų duomenis, rašoma pranešime spaudai.
Vyriausioji rinkimų komisija
Vyriausioji rinkimų komisija / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

LŽS ir TILS nuomone, VRK sprendimas prieštarauja viešajam interesui turėti skaidrią demokratinę valstybę, sumenkina piliečių teisę žinoti apie politikoje dalyvaujančius asmenis bei sukuria palankesnę terpę politinei korupcijai.

Vertindamas situaciją LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius akcentuoja valdžios įstaigų atsakomybę: ,,Pasitikėjimas politikais ir jų rinkimo procesu tiesiogiai priklauso, ar žmonės pasitiki rinkimus organizuojančia ir už tai atsakinga VRK. Tačiau dar svarbiau, kad visuomenė turėtų teisę į informaciją apie kandidatus – esančius ir buvusius. Ir šios teisės negali atimti nei VRK, nei kas kitas.”

,,Geresnė korupcijos prevencija ir stambios korupcijos pažabojimas yra svarbiausi Lietuvos antikorupciniai tikslai. Visi dėl šito sutarėme priimdami šiemet įsigaliojusį Korupcijos prevencijos įstatymą. VRK sprendimas iš esmės kertasi su šitais įsipareigojimais, smarkai apsunkina antikorupcinę stebėseną ir stumia mūsų visuomenę į neskaidrumo liūną,” – sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

LŽS ir TILS primena, jog 2022 m. sausio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų, Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų, Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų ir Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą įstatymų pakeitimai. Jie, kaip ir ankstesnės šių įstatymų nuostatos, įpareigoja VRK viešai skelbti viešajam interesui svarbius kandidatų duomenis, tokius kaip privačių interesų deklaracijas, kandidato biografija ir k.t. Duomenys turi būti skelbiami 10 metų arba neterminuotai.

LŽS ir TILS atkreipia dėmesį, jog motyvuodama naujomis įstatymų nuostatomis VRK pasielgė priešingai, ir dalį viešajam interesui svarbių kandidatų duomenų (pavyzdžiui, privačių interesų deklaracijas) padarė viešai nebeprieinamus. VRK svetainėje ,,Rinkėjo puslapis” yra nurodoma, kad šiuo metu viešinamos tik nuo 2021 metų pateiktos kandidatų privačių interesų deklaracijos. Ankstesniais metais pateiktos deklaracijos, kurios pagal naująsias įstatymų nuostatas turi būti viešai skelbiamos 10 metų arba neterminuotai, nebėra skelbiamos.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min