15min be reklamos
2022 11 29, 05:59

M.Majausko istorija taip lengvai nesibaigs – dėl jo pareigų galimas mūšis Seime

Jeigu pašalinti maištavusį Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininką Mykolą Majauską iš konservatorių partijos sudėtinga nebuvo – pakako tik etikos sargų sprendimo, tai atšaukti jį iš komiteto pirmininko pareigų gali būti kur kas sudėtingiau, ypač tuo metu, kai už M.Majauską mūru stoja opozicinės jėgos.
Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Priežiūros komitetas pirmadienį nusprendė šalinti vadovybės nurodymams nepaklususį M.Majauską iš partijos.

Partijos etikos sargai taip pat rekomendavo pašalinti parlamentarą iš frakcijos Seime bei atšaukti jį iš BFK pirmininko pareigų.

M.Majauskas teigė nesitikėjęs tokio griežto sprendimo, tuo pačiu jis pakartojo nesutinkantis pasitraukti iš BFK pirmininko pareigų ir frakcijos.

VIDEO: TS LKD posėdžio sprendimas dėl Mykolo Majausko

Sprendimas – kitą savaitę

Pasak frakcijos seniūnės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, sprendimas dėl M.Majausko šalinimo iš frakcijos greičiausiai bus priimtas kitą savaitę.

„Skubos kažkokios netaikome. Šią savaitę nėra plenarinių posėdžių, tai paprastai ir mūsų frakcijos posėdžiai nevyksta – tai nėra suplanuota šią savaitę. Manau, kad kitą savaitę“, – 15min teigė konservatorių frakcijos lyderė.

Gretos Skaraitienės / BNS nuotr./Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė
Gretos Skaraitienės / BNS nuotr./Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė

Frakcija, anot jos, taip pat pasiruošusi deleguoti į BFK pirmininko pareigas kitą žmogų.

„Kaip pagal statuto normas ta procedūra vyks, tai bus matyt, bet mes tikrai esame pasiruošę deleguoti kitą asmenį“, – kalbėjo R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Ji neatskleidė, ką konkrečiai ketinama deleguoti, tačiau pabrėžė, kad frakcijoje galinčių vadovauti šiam komitetų yra pakankamai.

Savo norą tapti BFK pirmininku viešai buvo išreiškęs neseniai komiteto nariu tapęs konservatorius Justas Džiugelis.

Galimas mūšis Seime

Jeigu iš frakcijos pašalinti M.Majauską problemų galbūt ir nebus, tai atšaukti jį iš komiteto pirmininko pareigų gali kilti keblumų.

Tą pripažįsta ir Seimo vicepirmininkas, konservatorius Jurgis Razma.

„Aš nesakau, kad čia bus lengvas procesas, kadangi valdančioji koalicija turi nedidelę kiekybinę persvarą. Matome, kad opozicija jau atitinkamai nusiteikusi, tai procesas turbūt būtų sudėtingas, bet ramiai sprendžiant, manau, kad čia galima susitvarkyti“, – 15min sakė patyręs politikos vilkas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Jurgis Razma
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Jurgis Razma

Kaip rašė BNS, BFK dirbantys šeši parlamentarai iš opozicinių partijų praėjusią savaitę paprašė išlaikyti pareigose konservatorių vadovybei nepaklususį M.Majauską.

„Manome, kad Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas M.Majauskas gali ir toliau sėkmingai vadovauti komitetui, kompetentingai spręsti iškilusias problemas ir klausimus, deramai atstovauti komitetui“, – teigia kreipimąsi pasirašę BFK nariai Algirdas Butkevičius, Andrius Palionis, Vytautas Gapšys, Valius Ąžuolas, Liudas Jonaitis ir Juozas Varžgalys.

Kartu su iš konservatorių partijos pašalintu M.Majausku opozicija komitete turi daugumą – 7 narius iš 12.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Mykolas Majauskas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Mykolas Majauskas

„Jeigu tiesiog dabar tokioje situacijoje, kokia yra komitete, būtų organizuojamas atšaukimas iš komiteto pirmininkų, tai greičiausiai jis nepavyktų, bet prieš darant tokius veiksmus mes turime išspręsti situaciją komitete – jeigu jau dabartinis pirmininkas nebeatstovautų savo frakcijai, tai reiktų tą atstovavimą sutvarkyti, tai jo buvimas frakcijos kvotoje būtų neteisėtas“, – pasakojo J.Razma.

„Matyt, neišvengsime kelių žingsnių sprendžiant šį klausimą, jeigu frakcija nuspręs imtis tų veiksmų“, – pridūrė jis.

Jo teigimu, pati konservatorių frakcija atšaukti M.Majausko iš BFK pirmininko pareigų negali, ji gali tik inicijuoti atšaukimą.

„Tuomet būtų balsavimas Seime. Viso Seimo balsavimo bet kokiu atveju neišvengiame, tačiau nebūtinas balsavimas komitete (...) Frakcija tiesiog skelbia, kad atšaukia savo atstovą ir Seimas balsuoja dėl tų pakeitimų“, – kalbėjo vienas konservatorių lyderių.

Jis pabrėžė, kad greičiausiai opozicija „dabartinėje situacijoje vieningai ir karštai palaikytų, kad M.Majauskas liktų komitete ir liktų pirmininko pareigose“.

Galvoja apie statuto pataisą

Pasak J.Razmos, abstrakčiai apie komiteto pirmininko atleidimą iš pareigų „kitais pagrindais“ rašoma 218-ame Seimo statuto straipsnyje.

„Mano paminėtas atvejis, kai frakcija gali tiesiog atšaukti deleguotą atstovą, manau, kad yra tinkamas tiems kitiems pagrindams, o šiaip ateity būtų gerai šią statuto normą detalizuoti, kad nebūtų kažkokių čia ginčų“, – sakė vienas konservatorių lyderių.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Jurgis Razma
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Jurgis Razma

To straipsnio 4-oje dalyje rašoma, kad sprendimas dėl Seimo pareigūnų ar valstybės institucijų vadovų atleidimo kitais pagrindais priimamas atviru balsavimu Seimo posėdyje dalyvaujančių Seimo narių balsų dauguma.

Pašalintas po konflikto su vadovybe

M.Majauskas iš konservatorių partijos pirmadienį pašalintas po jau kurį laiką besitęsusio konflikto su partijos vadovybe.

Ji partijos nariams Seime buvo nurodžiusi kitų metų biudžetui neteikti pasiūlymų, nesuderintų su Vyriausybe.

Tačiau M.Majauskas elgėsi priešingai – siūlė pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą maitinimo įstaigoms taikyti neribotą laiką, kai Vyriausybė siūlė 9 proc. tarifą taikyti tik iki kitų metų liepos.

Galiausiai M.Majauskas, priimant kitų metų biudžetą, palaikė Laisvės partijos atstovų iniciatyvą PVM lengvatą maitinimo įstaigoms taikyti visus kitus metus.

Partijos etikos sargai konstatavo, kad tai buvo M.Majausko „asmeninis veikimas“ nesiskaitant su bendražygiais konservatoriais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min