Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mama, namai ir šeima – trys reikalingiausi dalykai auginant tėvų globos netekusius vaikus

SOS vaikų kaimas
SOS vaikų kaimas
Šaltinis: 15min
0
A A

SOS vaikų kaimų Lietuvoje vadovas Audrius Natkevičius pagal profesiją yra pedagogas, o vaikų gerovės organizacijai SOS vaikų kaimai Lietuva vadovauja beveik nuo pat jos įkūrimo Lietuvoje, porą dešimtmečių. „Tėvų globos netekusiems vaikams užaugti visavertėmis asmenybėmis reikia trijų: mamos, namų, šeimos. Šiuos dalykus gyvenime turėjęs vaikas, kai užaugs, gebės pats sukurti darnią šeimą ir ją išlaikyti“, - sako ilgametis SOS vaikų kaimų Lietuvoje vadovas A. Natkevičius.

SOS vaikų kaimai savo veiklą Lietuvoje pradėjo daugiau kaip prieš du dešimtmečius. Organizacija ėmėsi globoti tėvų globos netekusius vaikus ir našlaičius, taikydama šeimos modelį: suteikdama vaikams namus, SOS mamas, brolius ir seseris, patikimus ryšius.  Vilniuje buvo pastatytas SOS vaikų kaimas, kuriame globojami vaikai gyvena atskirose šeimose po penkis-šešis, turi SOS mamą, brolius bei seseris.

„Į SOS vaikų kaime mane atviliojo ilgalaikė, per 50 metų patikrinta tarptautinės SOS vaikų organizacijos ekspertų patirtis: „nori užauginti visavertę asmenybę – suteik jam galimybę turėti šeimą“. Mane įkvėpė, kad tėvų globos netekę vaikai gyvena kartu su SOS mamomis, atskiruose nameliuose ir kuria tikrus ilgalaikius šeimos ryšius“, - pasakoja A. Natkevičius.

Skirtinga namų dvasia

Kaip ir gyvenime, taip ir SOS vaikų kaime kiekviena šeima kuria savo namus, su savo atskira tvarka ir ritmu. Po šių namų stogu vaikai jaučiasi saugūs ir reikalingi. Čia vaikai kartu auga ir mokosi, dalijasi kasdienio gyvenimo pareigomis, švenčia šventes, sukuria nenutrūkstamus tarpusavio santykius.

Audrius Natkevičius pamena, kad didžiausią džiaugsmą patyrė, kuomet į dar dažais kvepiančius SOS vaikų kaimo namelius teko priimti dirbti kilnių moterų, pasiryžusių tapti SOS mamomis. „Tapau labai svarbaus organizacijos užgimimo liudininku: nameliai yra, SOS mamos laukia vaikų, visos skirtingos, su įvairia gyvenimo patirtimi, kiekviena susitvarkiusi buitį unikaliai, kaip pačios supranta. Gyvenime nėra dviejų vienodų šeimų. Taip ir SOS vaikų kaime. Čia nerasite vienodų vaikams supirktų rūbelių, žaislų ir t.t. Skirtumai ir sukuria unikalią SOS šeimų atmosferą“, - sako A. Natkevičius.

Surinkti šeimą po vienu stogu

Vienas svarbiausių uždavinių globojant vaikus SOS vaikų kaime - po vienu stogu suburti biologinius brolius ir seseris. SOS vaikų kaime visada žiūrima, kad tos pačios šeimos vaikai gyventų viename name, pas vieną mamą.

„Kurdami  SOS vaikų kaimą, prašėme visoje šalyje veikiančias Vaiko teisių apsaugos tarnybas mus informuoti, jeigu valdiškuose globos namuose yra augančių brolių ir seserų – mes juos galime priimti po vienu šeimos stogu SOS vaikų kaime. Iš didelių globos namų surinkome, sujungėme tų pačių šeimų vaikus ir kaip žirnius ankštyje apgyvendinome SOS šeimų nameliuose su SOS mama“, - pasakoja SOS vaikų kaimai Lietuva vadovas.

Pagalba reikalinga nuolat

Šiandien SOS vaikų kaimas globoja 100 vaikų: našlaičiams ir tėvų globos netekusiems vaikams suteikia SOS mamą, jaukius namus ir rūpestingą šeimą, padeda pasirengti savarankiškam gyvenimui SOS jaunimo namuose, kur mokoma tvarkytis buityje, planuoti pajamas ir išlaidas, konsultuojama profesijos pasirinkimo klausimais ir t.t. Kadangi SOS vaikų kaime globojami vaikai savo gyvenime patyrė netektis, skurdą, nepriežiūrą, badą – vaikams nuolat reikalinga individuali specialistų (medikų, psichologų, logopedų, pedagogų) pagalba. 

SOS vaikų kaimai Lietuvoje taip pat dirba stiprindami socialinės rizikos ir socialinius sunkumus patiriančias šeimas, padeda jų vaikams Dienos centruose Vilniuje ir Alytuje.
Padėti SOS vaikų kaimui užauginti vaikus galite ir Jūs. Vaikams nuolat reikalinga psichologų, pedagogų, medikų pagalba. Paaukokite vaikams skambindami trumpaisiais numeriais: 1890 – 2 Lt; 1891 – 5 Lt; 1892 – 10 Lt.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min