Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mamų susivienijimas siūlė dalį motinystės išmokos skirti iš biudžeto

Neproporcingu taupymu pasipiktinusios Aktyvių mamų sambūrio atstovės ketvirtadienį vidurdienį surengė akciją šalia Seimo.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Aktyvių mamų sambūrio akcija
Šaltinis: BNS
0
A A

Nacionalinis aktyvių mamų sambūris apgailestauja, kad įstatymas dėl motinystės išmokų mažinimo priimtas nesvarsčius jų siūlymo – minimalią visiems vienodą išmoką skirti iš biudžeto, o kitą dalį, susietą su buvusiomis pajamomis, stažu ir vidutiniu atlyginimu, mokėti iš „Sodros“.

Antradienį per spaudos konferenciją sambūrio atstovės aiškino, kad tiek iš biudžeto, tiek iš „Sodros“ skiriamas išmokas būtų galima susieti su esama ekonomine padėtimi, įtraukiant į formulę vidutinį atlyginimą.

Kritika prezidentei

„Nuolat buvo kalbama ir pati prezidentė tikrai sakė ne kartą, kad išmokų mažinimas turėtų numatyti tiek tų pačių jau paskirtų išmokų mažinimo kompensavimą, tiek kompensavimą visomis kitomis priemonėmis. Šiuo atveju pati prezidentė, prieš metus gražiai pradėjusi savo veiklą nuo motinystės išmokų mažinimo veto, po metų staiga kažkodėl priėmė sprendimą, jog nebereikia nei kompensavimo, nei atitinkamų priemonių numatymo, nei reformos“, – per spaudos konferenciją sakė Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio valdybos narė Rasa Paulavičienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad skubos tvarka priimtos pataisos, kurių rezultatai bus jaučiami tik ateityje, ji kaip abejotinas vertino ir kai kurias procedūras.

„Socialinių reikalų ir darbo komitetas pasielgė labai abejotinai surengęs perbalsavimo posėdį, kai vyko prezidento laidotuvės, ir didžioji dalis opozicijos būtent laidojimo ceremonijoje dalyvavo“, – komiteto posėdį, kuriame pakeistas neigiamas pataisų atžvilgiu sprendimas, prisiminė R.Paulavičienė.

Sambūrio atstovės teigė renkančios nepatenkintų tėvų skundus dėl sumažintų motinystės ir tėvystės išmokų bei ketina jiems atstovauti teismo procesuose.

Kreipsis į teismus

„Matome vienintelę galimybę – teismus, taigi eisime per teismus“, – teigė R.Paulavičienė.

„Iš esmės sambūris nėra prieš reformas, sambūris nėra prieš mažinimą, mes puikiai suvokiame, kad situacija yra bloga. Puikiai žinome, kad ekonomika tikrai rieda žemyn ir kilimo nelabai matyti. Bet reikia suprasti, kad uždarant duris reikia praverti langą“, – kalbėjo sambūrio atstovė Rita Baltaduonytė-Leonienė.

Matome vienintelę galimybę – teismus, taigi eisime per teismus. Spaudos konferencijoje kaip galimas kompensavimo būdas nurodytas neapmokestinamojo minimumo kėlimas tėvams, darželių prieinamumo didinimas.

Žlugdantis mechanizmas

„Tiesiog mokėti procentaliai arba nemokėti procentaliai visada bus didelė pagunda, tai yra lengviausias būdas. Davei 100 procentų, apsisukai, davei 50 procentų, paskui galbūt ir nieko nedavei, paskui vėl, kai būsite geros, paglostysime. Toks mechanizmas yra žlugdantis. Protingos šeimos planuoja savo situaciją ne tam, kad pasipelnytų, bet tam, kad vaikas užaugtų kiek įmanoma saugesnėje aplinkoje. Kad planuotum, išmokos turi būti ilgalaikės“, – teigė R.Paulavičienė.

Praėjusią savaitę prezidentės pasirašytos pataisos numato, kad nuo 2011 metų liepos vaikus iki dvejų metų auginantiems tėvams bus galima pasirinkti, kiek laiko jie norės auginti vaiką, gaudami paramą iš valstybės – dvejus ar vienus metus.

Jeigu šeima nutars išmokas rinktis dvejus metus, tada pirmaisiais vaiko auginimo metais išmoka sudarytų 70 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio, antraisiais – 40 proc., bet tuomet jau būtų neribojama tėvų galimybė dirbti – dėl papildomų pajamų nemažėtų motinystės ir tėvystės išmoka.

Tiems, kas nutars vaiką auginti tik metus, iš „Sodros“ bus mokama 100 proc. gauto atlyginimo pašalpa. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min