Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 4d. 15:53

Margaspalvė Klaipėdos taryba: į areną žengia naujokai

Arvydas Vaitkus
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Arvydas Vaitkus – naujokas Klaipėdos politinėje arenoje. Jis antrajame ture mes pirštinę merui V.Grubliauskui.

Uostamiesčio taryboje – permainos. Iš 31 tarybos nario čia po rinkimų nebelieka net 20 politikų. Į areną žengia naujokai. Bene didžiausią nesėkmę rinkimuose patyrė suskilęs Liberalų sąjūdis, socialdemokratai ir Rusų aljansas.

Daugiausia – net aštuonis mandatus savivaldos rinkimuose – pelnė visuomeninis rinkimų komitetas „Vytautas Grubliauskas ir komanda“. Po jo rikiuojasi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kuriai rinkėjai patikėjo 7 mandatus. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai savo kraitį papildė šešiomis vietomis taryboje, liberalai – keturiomis. Lietuvos centro partija gavo tris, du atiteko visuomeniniam rinkimų komitetui „Titov ir teisingumas“.

Bene didžiausią smūgį rinkimuose patyrė suskilęs Liberalų sąjūdis. 12 vietų taryboje turėjusi partija pelnė keturias vietas, jas turėtų užimti šiuo metu Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriumi dirbantis Saulius Budinas, jo pavaduotoja Alina Velykienė ir pedagogas, „Smeltės“ progimnazijos direktorius Edmundas Kvederis ir L.Skrupskelienė.

Kaip žinia, rudenį iš partijos pasitraukė anksčiau šiai partijai priklausęs meras V.Grubliauskas ir didelė dalis komandos. Trečiajai kadencijai kandidatuojantis meras tikėjo savo sėkme ir, partijai nusprendus kandidatu kelti Simoną Gentvilą, nusprendė sukti kitu keliu. Šis sprendimas, kaip rodo rinkimų rezultatai, pasiteisino. Pirmajame rinkimų ture daugiausiai balsų – 15 812, arba 31,15 proc., – pelnė V.Grubliauskas.

Tiesa, rinkėjai netruko įvertinti – taryboje niekas nepasikeitė. Aštuoni V.Grubliausko komandos nariai ir keturios Liberalų sąjūdžio kėdės – tai dvylika liberalų taryboje. Lygiai tiek pat, kiek jų dirbo besibaigiančioje kadencijoje.

Kartu su V.Grubliausku Taryboje darbuosis prof. Artūras Razbadauskas, Rimantas Taraškevičius, Judita Simonavičiūtė, Vaida Žvikienė, Elida Mantulova, Arvydas Cesiulis, Vytis Radvila, Audrius Petrošius. Jei V.Grubliauskui pavyks iškovoti mero postą, prie tarybos narių turėtų prisijungti Vidmantas Plečkaitis.

Naujiena – „valstiečiai“

Klaipėdos miesto taryboje septynias kėdes užims pirmąkart miesto Taryboje dirbsiantys „valstiečiai“. Partijai atstovaus A.Vaitkus, Vidmantas Dambrauskas, Artūras Bogdanovas, Arūnas Tuma, Viktoras Senčila, Ligita Girskienė ir Romaldas Idzelevičius. Jei A.Vaitkui pavyks iškovoti mero kėdę, prie komandos prisijungs Eurelijus Žukauskas. A.Vaitkų pirmajame ture palaikė 11 582, arba 22,82 proc. rinkėjų.

A.Vaitkus 15min teigė, jog nepavykus laimėti ketina tęsti darbus Uosto direkcijoje ir dirbti taryboje. Suderinti darbų nemato problemos, tai yra darę ir jo pirmtakai, Uosto direkcijai vadovavęs S.Dobilinskas ir E.Gentvilas.

Dvigubai savo mandatų skaičių šiuose rinkimuose pasididino konservatoriai. Miesto taryboje darbuosis Arūnas Barbšys, Aidas Kaveckis, Kazys Bagdonas, Andrius Dobrianskis, Andrius Petraitis ir Rimantas Didžiokas. Į merus kelta Seimo narė Agnė Bilotaitė pagal reitingus liko trečia.

Lietuvos centro partijai atstovaus į merus kandidatavusi Nina Puteikienė, aktyvi pedagogė, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Klaipėdos miesto susivienijimo vadovė Laima Juknienė ir Alvidas Šimkus.

Paskutinieji du mandatai klaipėdiečių sprendimu atiteko komitetui „Titov ir teisingumas“. Jiems taryboje atstovaus prieštaringai pagarsėjęs Viačeslavas Titovas ir Jurijus Šerkšniovas.

Naujojoje taryboje neliks net 20 dabartinės kadencijos narių: rinkimuose nebedalyvavusio liberalo Artūro Šulco, socialdemokratų Valdemaro Anužio, Mindaugo Gylio ir Jono Sąlygos. Taip pat nebeperrinktų liberalų – Sauliaus Liekio, Linos Skrupskelienės, Audriaus Vaišvilos, Vyganto Vareikio, Jurgitos Choromanskytės. Nebelieka ir Rusų aljanso atstovų Tatjanos Fedotovos, Jolantos Skrabulienės, Vladimiro Vlasovo, Andrejaus Kugmerovo. Darbų nebetęs konservatoriai Laisvūnas Kavaliauskas ir Tomas Meškinis. Iš tarybos traukiasi teisininkė Aldona Staponkienė ir socialdemokratė Lilija Petraitienė. Taip pat Algirdas Grublys ir Vytautas Čepas bei Alfonsas Vildžiūnas.

Permainos Klaipėdos rajone

Klaipėdos rajono valdžioje ir taryboje, kur dirba 27 tarybos nariai, kvepia permainomis. Dėl mero posto čia susirungs buvęs žemės ūkio ministras, „valstietis“ Bronius Markauskas ir konservatorė Rasa Petrauskienė. Mero posto išlaikyti nebepavyks Socialdemokratų darbo partijos atstovui Vaclovui Dačkauskui, jis pagal reitingus liko vos ketvirtas po liberalės Audronės Balnionienės.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Bronius Markauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Bronius Markauskas

Taryboje rinkėjai po penkias vietas patikėjo konservatoriams ir „valstiečiams“. Konservatoriai kraitį papildė viena vieta, o „valstiečiai“ – net keturiomis. Naujoje taryboje darbuosis konservatoriai: R.Pertrauskienė, M.Šunokas, R.Linkienė, J.Dumašius ir A.Šiaulys, „valstiečiai“ – V.Riaukienė, R.Daubaris, V.Butkus, A.Vainius ir A.Katkus.

Dvi vietas prarado Liberalų sąjūdis, nuo šiol turėsiantis keturias kėdes, jas užims N.Galvanauskas, A.Balnionienė, A.Gudauskienė ir J.Ruškys. Po tris vietas patikėta naujai įkurtam visuomeniniam rinkimų komitetui „Kuriam kartu“ ir Lietuvos socialdemokratų partijai, kuriai atstovaus L.Liutikienė, J.Dromantas ir A.Adomaitis. Ši partija rajono taryboje neteko dviejų vietų.

Dvi vietas, kurias užims R.Cirtautaitė ir R.Simonavičius, pelnė naujas visuomeninis rinkimų komitetas „Klaipėdos rajono žemaičiai“, taip pat tiek pat vietų pelnęs komitetas „Bendrai geriau“ (atstovaus V.Macijauskas ir L.Piaulokaitė-Motuzienė) bei dabartinio mero atstovaujama Socialdemokratų darbo partija, iki šiol turėjusi vieną vietą. Taryboje toliau darbuosis dabartinis meras V.Dačkauskas ir antąją kėdę užimsiantis Č.Banevičius.

Nė vienos vietos taryboje neteko pelnyti Lietuvos centro partijai ir „Tvarkai ir teisingumui“. Tiesa, komitetą „Kuriam kartu“ įkūrė nuo pastarosios partijos atskilę žmonės su dabartiniu Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriumi S.Karbauskiu priešaky, taryboje pelnę tris vietas. Taryboje dirbs minėtas S.Karbauskis, V.Kura ir M.Pocius.

Politologas S.Šiliauskas: viskas paaiškės išrinkus merą

Klaipėdos universiteto politologas S.Šiliauskas teigia, jog rinkimų rezultatai Klaipėdoje itin nenustebino. Buvo akivaizdu, jog išrinkti merą prireiks antrojo turo.

„Antro turo favoritai tie ir buvo dažniausiai minimi – A.Vaitkus ir V.Grubliauskas. Šiek tiek nustebino „Titov ir teisingumas“ ir jų šešta vieta, bet čia irgi yra tam tikros racijos. Yra grupė piliečių, kurie kitaip mąsto, mums reikės Lietuvoje išmokti priimti jų nusistatymus, o jiems – gerbti Lietuvos įstatymus“, – sakė S.Šiliauskas.

Jo teigimu, „valstiečių“ sėkmė Klaipėdoje kol kas yra sąlyginė, viską nulems antrasis turas, po kurio paaiškės, ar jų kandidatui pavyks tapti meru.

„Jiems gali būti sudėtinga eiti į valdančiąją koaliciją, atsižvelgiant į tai, kaip aštriai jie kovojo su liberalais ir Tėvynės sąjunga. Kita vertus, jie, ko gero, parodė geriausią rezultatą iš visų didmiesčių. Labai daug sudėlios mero postas, nes, vienam ar kitam tapus meru ir ne taip susiklosčius koalicijoms, gali būti didžiulės įtampos po rinkimų“, – kalbėjo S.Šiliauskas.

Politologą nustebino stipriai smukę Liberalų sąjūdžio reitingai. Anot žinovo, tai byloja, jog partija neįvertino atskilusio dabartinio mero potencialo.

„Visada sakydavau, kad Klaipėdoje liberalai laikosi todėl, kad yra V.Grubliauskas, o ne todėl, kad yra liberalai. E.Masiulio konflikto kontekste buvo klausimas, kas ką tempia – liberalai V.Grubliauską ar atvirkščiai. Norint veiksmingai veikti, jiems reikės išmokti dirbti kartu – konservatoriams, liberalams ir Grubliausko komitetui. Jei daugumos nebus, tada vėl bus netvarus darinys Klaipėdos taryboje“, – kalbėjo S.Šiliauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min