Dabar populiaru
Publikuota: 2016 spalio 12d. 18:00

Margionių kaime – šventė: pagaliau išasfaltuota pagrindinė gatvė

Margionių kaimo šventė
Varėnos rajono savivaldybės nuotr. / Margionių kaimo šventė

Savaitgalį sukvietę į Margionių klojimo teatre vykusią tradicinę „Rudenėlio šventę“, margioniškiai turėjo ir daugiau džiugių progų – neseniai išasfaltuota pagrindinė kaimo gatvė, ką tik išleista Margionių kaimo etnografinio ansamblio kompaktinė plokštelė, o tai, kas išauginta darbščių margioniškių daržuose, puikavosi rudens gėrybių parodoje–konkurse.

Gražiausiais Dzūkijos šilais apsisiautęs Margionių kaimas yra išties unikalus žmonėmis ir tradicijomis. Čia ne tik pagarbiai puoselėjama tai, kas paveldėta iš savo senelių ir tėvų, bet kuriamos ir naujos tradicijos. Margioniškiai nepamiršo senovinių dzūkiškų dainų, jie tebevaidina beveik devyniasdešimtmetį gyvuojančiame Margionių klojimo teatre, degina Vėlinių laužus, organizuoja gražias šventes. Šio kaimo žmonės yra labai nuoširdūs, svetingi ir moka džiaugtis bendryste.

Gražiausiais žolynais iš tebežydinčių kaimo darželių ir pievų išdabintas Margionių klojimas vos talpino į šventę susirinkusius vietinius margioniškius, jų vaikus ir anūkus bei svečius.

Bendruomenės pirmininkė Lina Vosylienė sakė, kad asfaltuotos gatvės jie laukė daugiau kaip dešimt metų, tad nutiesus asfaltą, margioniškiai iš džiaugsmo ant kelio net pašoko.

Šventė prasidėjo išasfaltuotos Šaltinio gatvės pradžioje. Kaimo moterys visus pasveikino gražia dzūkiška daina „Sveiki, mylimi sveteliai, ir mylėtojai dainų“. Simbolinę juostelę perkirpo Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta ir Margionių kaimo bendruomenės pirmininkė Lina Vosylienė.

Margioniškiai neslėpė džiaugsmo – išsipildė jų sena svajonė turėti išasfaltuotą pagrindinę kaimo gatvę. Jie atsidėkodami merui Algiui Kašėtai uždėjo ąžuolų vainiką ir įteikė padėką „už supratimą ir nuoširdų rūpestį Margionių kaimo žmonėmis“. Šaltinio gatvės 1,035 km ilgio atkarpos kapitalinio remonto darbus – asfaltavimą bei abiejų gatvės pusių kelkraščių įrengimą – iš Kelių priežiūros programos lėšų atliko UAB „Eurovia Lietuva“. Atliktų darbų vertė – 47,5 tūkst. Eur.

Varėnos rajono savivaldybės nuotr./Margionių kaimo šventė
Varėnos rajono savivaldybės nuotr./Margionių kaimo šventė

Bendruomenės pirmininkė Lina Vosylienė sakė, kad asfaltuotos gatvės jie laukė daugiau kaip dešimt metų, tad nutiesus asfaltą, margioniškiai iš džiaugsmo ant kelio net pašoko. „Jūsų dėka sena kaimo svajonė – išasfaltuoti pagrindinę kaimo gatvę – įgyvendinta. Šis įvykis kaimui yra istorinis. Priimkite mūsų visų džiaugsmą, pagarbą ir geriausius linkėjimus“, – dėkojo pirmininkė.

Meras Algis Kašėta pasidžiaugė aktyvia ir veiklia Margionių kaimo bendruomene, kuri ne tik puoselėja senas tradicijas, bet kuria ir naujas. Dzūkiškai pasveikinęs margioniškius su gražia švente, meras sakė: „Jūs, margioniškiai, turit savo išskirtinumų. Margionys – tikras dzūkiškas kaimas, turit klojimo teatrų, šalcinį „Bobos daržas“, bet svarbiausi visciek esat Jūs. Visus atvykusius ir naujai insikūrusius priiimat su atviru šyrdziu, esat labai nuoširdūs ir svetyngi. Dėkui Jum už tai, visadu toki ir išlikit“, – dzūkiškai linkėjo meras.

Ansamblio dainininkei Agutei Jeremičienei pradėjus dainuoti „Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos“, prie jos prisijungė visi šventės dalyviai.

Svečiai dovanų gavo ką tik išleistą Margionių klojimo teatro etnografinio ansamblio dainininkių Agutės Jaramičienės, Danutės Kvaraciejienės ir Agotos Konstantinavičienės įdainuotą kompaktinį diską, kuriame skamba šešiolika dzūkiškų dainų.

Šio projekto sumanytoja – Lina Vosylienė, iniciatorius, projekto vadovas ir fotografas – kaimo naujakurys Lukas Povilauskas. Kaip sakė Lukas, išleisti dainų diską kaimo bendruomenės nariai planavo seniai. Jo ir bendruomenės pirmininkės iniciatyva šią vasarą margioniškės Varėnos kultūros centro kino ir parodų salės įrašų studijoje įdainavo nuo vaikystės dainuojamas dzūkiškas dainas.

Varėnos rajono savivaldybės nuotr./Margionių kaimo šventė
Varėnos rajono savivaldybės nuotr./Margionių kaimo šventė

Margionių kaimo, Marcinkonių seniūnijos, Varėnos krašto ir Lietuvos garbei į dangų pakilo įvairiaspalviai žibintai. Į „Rudenėlio šventės“ programą – linksmus žaidimus ir ratelius – buvo įjungti visi dalyviai.

Vėliau visi grožėjosi margioniškių išaugintomis ir klojime išeksponuotomis gražiausiomis daržovėmis – milžiniškais moliūgais, cukinijomis, morkomis, burokėliais, bulvėmis, svogūnais. Smagų konkursą surengę margioniškiai rinko didžiausią moliūgą, didžiausią cukiniją, įdomiausią daržovę, gražiausiai papuoštą daržovę. Prizininkai buvo apdovanoti padėkomis ir saldžiomis dovanėlėmis. Vakarop visi varžėsi nuotaikingame aukcione, kuriame buvo galima įsigyti įvairiausių, net ir autentiškų, daiktų. Surinkti pinigėliai buvo skirti kaimo bendruomenės reikmėms.

Kaime gyvos ir ypatingai pagarbiai bei gražiai puoselėjamos Vėlinių tradicijos – aštuonias dienas kapinaitėse kūrenant Vėlinių laužus ir nuoširdžiai meldžiantis.

Margioniškių vaišingumą liudijo skaniausiais dzūkiškais patiekalais nuklotas vaišių stalas. Sužvarbusieji buvo pavaišinti ant laužo virta grybiene.

Gerą nuotaiką dovanojo nuotaikingos Margionių etnografinio ansamblio moterys ir šaunūs kaimo muzikantai. Iki vėlaus vakaro Margionių klojime netilo gražios dzūkiškos dainos ir smagus šventės šurmulys.

Margionys turi savo charizmą. Tai pajunta kiekvienas, apsilankęs šiame nedideliame, vos daugiau kaip penkiasdešimt gyventojų turinčiame kaime. Patys margioniškiai su nostalgija mena tuos laikus, kai kaime kiekvienoje troboje buvo po lopšį, kai čia ir mokykla veikė, visais laikais buvo stipri lietuvybės, patriotizmo ir meilės savo kaimui dvasia.

Varėnos rajono savivaldybės nuotr./Margionių kaimo šventė
Varėnos rajono savivaldybės nuotr./Margionių kaimo šventė

Galbūt todėl beveik devyniasdešimt metų čia tebegyvuoja Margionių klojimo teatras, kuriame tebeplevena prieš dvidešimtmetį į Nebūtį iškeliavusio Margionių „Strazdelio“ – kaimo šviesuolio, poeto ir „režisoriaus“ Juozo Gaidžio – dvasia. Čia kiekviename kaimo name gyveno ar gyvena po artistą. Juk margioniškiai, pirmąkart 1929 metais suvaidinę A.Vilkutaičio-Keturakio komedijoje ,,Amerika pirtyje“, kurią, vietinio jaunimo padedamas, pastatė Margionių pradžios mokyklos mokytojas Teofilis Sukackas, vaidina iki šiol.

Kaime gyvos ir ypatingai pagarbiai bei gražiai puoselėjamos Vėlinių tradicijos – aštuonias dienas kapinaitėse kūrenant Vėlinių laužus ir nuoširdžiai meldžiantis. Margioniškiai didžiuojasi turį prieš keturis metus šalia kapinaičių pastatytą vieną didžiausių Lietuvoje medinį aštuoniolikos metrų su dviem kryžmom kryžių. Dažni lankytojai žavisi kaimo gale esančia Skroblaus versme „Bobos daržas“.

Kaimo gyventojai sako privalantys gerbti, saugoti ir perduoti ateinančioms kartoms savo iš tėvų paveldėtas tradicijas, ir kol gyvas nors vienas margioniškis, tos tradicijos tikrai gyvuos.

Temos: 1 Algis Kašėta
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Nuplaukė tūkstančiai šiltų darbo vietų: viskas dėl skrydžio į Londoną

Aktualu

„Tvarkiečiai“ rudenį žada pasirašyti bendradarbiavimo susitarimą su valdančiaisiais

Aktualu

VRK imasi „Naisių vasaros“: V.Semeška reikalavo L.Matjošaitytės, L.Ulevičius – V.Semeškos nusišalinimo

Verslas

Ž.Vaičiūnas prašo daugiau pinigų IAE uždarymui: neaišku, ką rasime tuose reaktoriuose

Pasaulis kišenėje

Vaizdo įraše – „Ryanair“ skrydis, po kurio 33 keleiviams prireikė medikų pagalbos

Sportas

Čempionato rikiuotė pagal N.Kesminą: Vokietija pirma nuo galo, bet skaičiuokime iki 1

Verslas

Įpusėjus vasarai Vilniaus valdžia suskubo ieškoti nuomininko „Rotondai“

Aktualu

Automobilių veidrodėlių vagys nusiaubė Naująją Vilnią

Įspūdingi terasiniai laukai Guidžou provincijoje Kinijoje

Vardai

Prodiuseris Egmontas Bžeskas pristatė naują širdies draugę – verslininkę Auriką Žaromskytę

Kultūra

Artūras Tereškinas: Panikos kultūra, panikos politika, panikos patriotizmas

Aktualu

Saulius Balandis apie „Naisių vasaros“ Pijų: „Tai iškart buvo idealizuota R.Karbauskio versija“

Aktualu

Kelyje „Via Baltica“ prie Panevėžio susidūrė du vienodi „Volkswagen Passat“

Aktualu

15min studijoje – pokalbis apie Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimą

Aktualu

JAV įstatymų leidėjai smerkia D.Trumpą dėl nuolaidžiavimo V.Putinui

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė Marija su dukromis kuria pasakų sodą

Vardai

Pagrobtos manekenės Chloe Ayling istorija: ištrūko tik privertusi savo pagrobėją ją įsimylėti

Gyvenimas

Martynui nustatytas akies vėžys: mama nebegali žiūrėti, kaip sūnus kankinasi

Aktualu

V.Putinas per susitikimą su D.Trumpu išdėstė Rusijos poziciją dėl Krymo atplėšimo

Aktualu

Lietuvos pasienyje lenkas pasigedo 106 tūkst. eurų vertės sunkvežimio

Naujienos

Aktualu

Be stogo dangos palikti antakalniečiai per liūtį namuose jautėsi lyg akvariume

Aktualu

„Tvarkiečiai“ rudenį žada pasirašyti bendradarbiavimo susitarimą su valdančiaisiais

Aktualu

LVŽS gynyba dėl „Naisių vasaros“: Ramūnas Karbauskis siekė integruoti mecenuojamus projektus

Vardai

Greta Lebedeva pagimdė berniuką: su Aleksandru Kazakevičiumi sūnui davė retą vardą

Verslas

Ž.Vaičiūnas prašo daugiau pinigų IAE uždarymui: neaišku, ką rasime tuose reaktoriuose

Verslas

Nuplaukė tūkstančiai šiltų darbo vietų: viskas dėl skrydžio į Londoną

Pasaulis kišenėje

Vaizdo įraše – „Ryanair“ skrydis, po kurio 33 keleiviams prireikė medikų pagalbos

Vardai

Rūmuose užgimusi meilė: karališkos šeimos fotografas ir Kate Middleton stilistė laukiasi kūdikio

Gyvenimas

Sportas nėštumo laikotarpiu: pasakykite „ne“ dviračiui ir riedučiams

Aktualu

Antradienio rytą Vilniuje pasipylė avarijos, kitiems vairuotojams beliko keikti spūstis

Verslas

Įpusėjus vasarai Vilniaus valdžia suskubo ieškoti nuomininko „Rotondai“

Aktualu

Automobilių veidrodėlių vagys nusiaubė Naująją Vilnią

Aktualu

Saulius Balandis apie „Naisių vasaros“ Pijų: „Tai iškart buvo idealizuota R.Karbauskio versija“

„Debiuto“ II vietos laimėtojos darbuose – nuolat redaguojamas moters kūnas

Vardai

Prodiuseris Egmontas Bžeskas pristatė naują širdies draugę – verslininkę Auriką Žaromskytę

Aktualu

15min studijoje – pokalbis apie Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimą

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė Marija su dukromis kuria pasakų sodą

Sportas

Čempionato rikiuotė pagal N.Kesminą: Vokietija pirma nuo galo, bet skaičiuokime iki 1

Vardai

Gytis Paškevičius: „Visi galvoja, kad daina „Dalužė“ – apie prezidentę, bet ne“

Aktualu

JAV įstatymų leidėjai smerkia D.Trumpą dėl nuolaidžiavimo V.Putinui

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Svajonių virtuvė

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min