TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Marijampolės pataisos namus apraizgęs voratinklis atsidūrė po didinamuoju ministro stiklu

Ministro R.Šimašiaus teigimu, įkalinimo įstaigas gaubiantis uždarumas sudarė puikias sąlygas megztis giminių ir svainių tinklams.
T.Grigalevičiaus nuotr. / Ministro R.Šimašiaus teigimu, įkalinimo įstaigas gaubiantis uždarumas sudarė puikias sąlygas megztis giminių ir svainių tinklams.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Marijampolės pataisos namai yra tapę savotiška karalyste, kurioje galioja savi įstatymai, kopti karjeros laiptais leidžiantys tik išrinktųjų kastos atstovams. Taip tvirtina šios įkalinimo įstaigos darbuotojai, pateikę konkrečių faktų. Į darbuotojų suteiktą informaciją jau gilinasi ir teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus sukurta komisija.

Į „15min“ redakciją kreipęsi Marijampolės pataisos namų darbuotojai (vardai ir pavardės redakcijai žinomi – red.) tvirtino neapsikentę šios įkalinimo įstaigos vadovo Tado Klusevičiaus vykdomos politikos, kai su juo draugystės ar kitokiais ryšiais susiję žmonės karjeros laiptais kopia be didesnių pastangų.

Pirmus metus jis nieko nedirbo, paprasčiausiai sėdėjo kabinete, nors būrio viršininkas turėtų tiesiogiai dirbti su nuteistaisiais. O dabar taip pat nėra daug žinančių, ką jis iš tiesų veikia, – apie A.Stankevičiaus darbą kalbėjo kalėjimo darbuotojai.

„Daugeliui darbuotojų, siekiančių tapti skyriaus viršininku, žemesnes pareigas reikia kantriai eiti bent dešimt metų. Tuo tarpu išskirtinei kastai užtenka ir kelių mėnesių“, – teigė pataisos namų darbuotojai, dėl susidorojimo baimės nenorintys viešinti savo tapatybių. Pagrįsdami savo teiginius, jie pateikė penkių Marijampolės pataisos namuose puikią karjerą padariusių žmonių istorijas bei papasakojo apie jų ryšį su laisvės atėmimo įstaigos direktoriumi T.Klusevičiumi.

Vadovo dukrą vadina rekordininke

Marijampolės pataisos namų darbuotojai tikra rekordininke juokais vadina Pravieniškių 2-ųjų pataisos namų viršininko Alfredo Drazdžio dukrą Ingridą Drazdytę, vėliau perėmusią savo vyro pavardę ir tapusią Stankevičiene. Šiai moteriai tapti Marijampolės pataisos namų Įskaitos skyriaus viršininke teprireikė vos kelių mėnesių, nors tuo metu galioję teisės aktai ir numatė, jog į skyriaus viršininko pareigybę gali būti paskirtas mažiausiai trejų metų darbo patirtį turintis žmogus. Maža to, nors ši darbuotoja buvo gavusi drausminių nuobaudų, tai nesutrukdė jai per rekordiškai trumpą laiką įgyti pirmos kvalifikacinės kategorijos, kuri jai užtikrino maksimalų priedą prie atlyginimo.

Be to, I.Stankevičienei pradėjus dirbti Marijampolės pataisos namuose, pirmą kartą šios įkalinimo įstaigos istorijoje moteriai paskirtas butas buvo kapitališkai suremontuotas už pataisos namų lėšas.

Šilta vietelė Marijampolės pataisos namuose buvo parūpinta ir Pravieniškių 2-ųjų pataisos namų viršininko dukros vyrui Arvydui Stankevičiui. Prieš 7 metus vienos Kauno degalinės operatoriumi dirbęs vyriškis, tapęs I.Drazdytės vyru, buvo priimtas į Marijampolės pataisos namus dirbti būrio viršininku. Eidamas šias pareigas, A.Stankevičius įgijo reikiamą išsilavinimą ir iškart buvo paskirtas naujai įkurto Administracijos reikalų skyriaus viršininku.

„Šis pareigūnas net nesivargina nešioti uniformos, nes į „zoną“ jis nevaikščioja. Pirmus metus jis nieko nedirbo, paprasčiausiai sėdėjo kabinete, nors būrio viršininkas turėtų tiesiogiai dirbti su nuteistaisiais. O dabar taip pat nėra daug žinančių, ką jis iš tiesų veikia“, – apie A.Stankevičiaus darbą pataisos namuose pasakojo šios įkalinimo įstaigos darbuotojai.

Direktorius ginasi

„Tiesiog taip susiklostė aplinkybės. Šituos asmenis aš vertinu kaip aukštos kvalifikacijos ir atsakingus žmones, – apie stebėtinai greitai karjeros laiptais lipančius Pravieniškių 2-ųjų pataisos namų viršininko šeimyniškius kalbėjo Marijampolės pataisos namų direktorius T.Klusevičius. – Ar aš pažįstu A.Drazdį? Visi direktoriai mes vieni kitus pažįstame. Susirenkame į pasitarimus ir kitur. Būtų kvaila sakyti, kad aš nepažįstu kolegų. Tačiau kažkokių asmeninių dalykų pas mus tikrai nėra.“

Kalėjimų departamento nuotr./Marijampolės pataisos namų direktorius Tadas Klusevičius
Kalėjimų departamento nuotr./Marijampolės pataisos namų direktorius Tadas Klusevičius

„Nežinau, kaip čia paaiškinti. Kažkur turi žmonės dirbti. Toje srityje mes mokėmės, baigėme mokslus, turime išsilavinimą. Aš nematau problemų, kodėl mes negalėtume eiti tų pareigų“, – savo kilimą karjeros laiptais bandė aiškinti A.Stankevičius ir pridūrė, jog per visą savo darbo laiką nėra turėjęs nė vienos nuobaudos.

Vyras pasakojo, jog prieš jam pradedant dirbti Marijampolės pataisos namuose, situacija darbo rinkoje buvo gana įtempta. „Tuo metu tos pareigos, į kurias aš atėjau, buvo laisvos ir tiko pagal mano išsilavinimą. Žmona pasakė, kad yra tokios pareigos ir kad galiu atvažiuoti pabandyti pasišnekėti“, – pasakojo A.Stankevičius.  Administracijos reikalų skyriaus viršininkas, paklaustas, ar prie jo sėkmingai besiklostančios karjeros prisidėjo giminystės ryšys su A.Drazdžiu, tai kategoriškai paneigė: „Manau, kad visiškai jokios įtakos. Nors iš šalies gal daug kas mąsto tokius dalykus, bet tikrai nebuvo tokios įtakos.“

A.Stankevičiaus žmona, paklausta apie karjeros ir jos tėvo einamų pareigų sąsajas, į platesnes diskusijas nesileido. „Niekuo nesusijęs. O kodėl jis turėtų būti susijęs?“ – klausimu į klausimą atsakė I.Stankevičienė.

Nuo kaimynės iki gero bičiulio

Į „15min” redakciją kreipęsi pataisos namų darbuotojai, tęsdami įtartinai lengvai karjeros laiptais lipančių šios įkalinimo įstaigos darbuotojų sąrašą, paminėjo ir T.Klusevičiaus kaimynės Kristinos Smolskienės pavardę. Ši moteris, kurios namas Tolminkiemio gatvėje stovi greta pataisos namų direktoriaus namų, iš pradžių buvo priimta dirbti į raštinę. Vėliau, įgijusi reikiamą išsilavinimą, per patį krizės įkarštį, kai pataisos namuose siautė etatų mažinimo vajus, K.Smolskienė buvo paskirta į Personalo skyriaus viršininko pareigas.

Tarp Marijampolės pataisos namų darbuotojų jau sklando legendos apie gero T.Klusevičiaus bičiulio Kosto Mikalausko darbą. Marijampolės pašonėje esančiai įkalinimo įstaigai priklausančius 4 tarnybinius automobilius prižiūri ir jais rūpinasi jų vairuotojai. Tuo tarpu K.Mikalauskui tenkančios pareigos – prižiūrėti apynaujus automobilius prižiūrinčius darbuotojus.

Tiesa, šį T.Klusevičiaus draugą kopiant į karjeros aukštumas jau yra aplenkęs jo sūnus Regimantas. Šis marijampolietis, trumpai padirbęs Priežiūros skyriuje, buvo paskirtas Arešto bausmės skyriaus viršininku.

„Šis sprendimas daugeliui pataisos namų darbuotojų buvo tikras šokas“, – neslėpė įkalinimo įstaigos  atstovai.

Situaciją tirs speciali komisija

Teisingumo ministras pats ne kartą yra viešai pastebėjęs, kad uždarumu garsėjančią šalies kalėjimų sistemą yra apraizgęs korupcijos dvoku atsiduodantis giminių bei draugų voratinklis.

„Nuolat ataidi gandas apie korupciją įstaigose ir, nors kol kas nėra konkrečių bylų, teigti, kad viskas puiku, taip pat negalima. Išlaidavimo tradicijos gana gajos ir bent jau iki taupymo vajaus pradžios buvo net neslepiamos – galima pasidairyti į dalies vadovų automobilius ar aibes pažeidimų atliekant viešuosius pirkimus. Sistema ilgai buvo uždara, ypač kalbant apie įstaigų vadovus (tik nuo šių metų įteisinti atviri konkursai vadovų vietoms užimti). Uždarumas savo ruožtu lėmė neretai tiesiog giminių ir svainių tinklus administracijose“, – savo tinklaraštyje yra rašęs R.Šimašius.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Remigijus Šimašius – teisingumo ministras
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Remigijus Šimašius – teisingumo ministras

Teisingumo ministras R.Šimašius, gavęs grupės Marijampolės pataisos namų darbuotojų informaciją, sudarė specialiąją komisiją ir nurodė iki lapkričio pabaigos ištirti, ar anksčiau minėti asmenys į pareigas Marijampolės pataisos namuose buvo atrinkti laikantis visų reikalavimų, konkursus bei atrankas vykdant skaidriai ir objektyviai.

„Siekiant, kad į sistemą priimami asmenys patektų tik per skaidrius ir viešus konkursus, dar 2008 m. pabaigoje buvo priimti Kalėjimų departamento statuto pakeitimai, kuriuose panaikinta uždarų konkursų galimybė“, – sakė R.Šimašius.

Tiesa, ministras pabrėžė, kad giminystės ryšiais susijusiems asmenims dirbti vienoje įstaigoje teisės aktai nedraudžia, tačiau labai svarbu, jog šie faktai būtų viešai deklaruoti, o vienoje sistemoje dirbantys asmenys nebūtų susiję tiesioginiu pavaldumu.

„Taip pat noriu pabrėžti, kad kalėjimų sistemoje vykdoma nemažai pertvarkų. Be jau minėtų atvirų konkursų (visi nauji konkursai bus atviri), peržiūrima lygtinio paleidimo sistema, reorganizuojama dalis įstaigų, mažinama pavaduotojų skaičius įstaigose, itin kruopščiai tikrinami visi galimų piktnaudžiavimų atvejai ir iš to daromos tiek išvados atsidūrus atitinkamoje situacijoje, tiek sisteminiai sprendimai. Visa tai leis pasiekti geresnius darbo rezultatus ir didesnį efektyvumą“, – teigė teisingumo ministras R.Šimašius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min