Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 1d. 14:01

Mažeikiškiams valdžios delsimas vykdyti ministro įsakymą kainuos apie 160 tūkst. eurų

Antanas Tenys
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr. / Mažeikių meras Antanas Tenys

Gegužės pradžioje įsigaliojo aplinkos ministro įsakymas, pagal kurį techninės priežiūros tarifas mažeikiškiams ir visų kitų miestų daugiabučių gyventojams turėjo sumažėti nuo 5,2 iki 1,52 cento už kvadratinį metrą. Paskutiniame tarybos posėdyje Mažeikių meras paprašė tarybos procesą dar pratęsti iki sausio 1 dienos. Tokie delsimai daugelyje savivaldybių gyventojams kainuoja šimtus tūkstančių.

Birželio 6 dieną Mažeikių savivaldybė, kaip ir daugelis kitų savivaldybių, gavo Aplinkos ministerijos raštą, kuriuo nurodo imtis skubių priemonių minėto įstatymo nuostatai įgyvendinti.

Skubiai? Priemonių Mažeikiuose buvo imtasi spalį. Kai paskutiniame posėdyje Statybos ir remonto skyriaus specialistas pateikė siūlymą tarybai, meras ir administracijos direktorius tikino tarybą ministro įsakymą dėl tarifų pradėti taikyti ne iškart, o nuo sausio 1 dienos.

Mažeikiuose yra administruojami 326 daugiabučiai. „Tavo pastogė“ administruoja 53 namus, o „Admituras“ – 273 namus.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Mažeikiai
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Mažeikiai

Įvertinus tarifų skirtumus, gyventojų valdomą plotą bei laiką, nuo kurio turėjo būti sumažintas mokestis, gyventojai papildomai iki 2019 metų sausio 1 dienos sumokės 160 tūkst. eurų. Didžioji sumos dalis nukeliaus į bendrovės „Admituras“ sąskaitą – apie 130 tūkst. eurų.

Kodėl delsia – mįslė

Klausimas dėl tarifo pakeitimo buvo pavestas Statybos ir remonto skyriui. Skyriaus vedėjas Kęstutis Šimkūnas negalėjo paaiškinti, kodėl taip ilgai delsė ir nesiėmė veiksmų: „Jūs man parašykite klausimus elektroniniu paštu...“

Paprastai tokie klausimai, liečiantys ministrų įsakymus, yra parengiami ir patvirtinami per mėnesį. Blogiausiu atveju viename posėdyje – pristatomi, o kitame – tvirtinami.

„Mano skyrius labai paprastai ruošė, nesigilindamas į politinius dalykus. Buvo išleista metodika, kaip reikia tą tarifą apskaičiuoti. Buvo posėdis, buvo pristatymas... Aš nesigilinu į tai – labai lengva visa tai parašyti“, – dėstė vedėjas, niekaip negalėdamas paaiškinti, kodėl toks paprastas ministro įsakymas ruošiamas vykdymui septynis mėnesius, nenurodė gavęs kokius pavedimus iš savo tiesioginio vadovo administracijos direktoriaus ar mero.

Kaip bus panaudoti nuo gegužės surinkti gyventojų tūkstančiai – nekonkretizavo

Tokio ministro įsakymo dėl tarifų mažinimo gimimo priešistorė yra žinoma. Buvo nustatyta, kad toks tarifo dydis yra nepagrįstas. Administratoriai už šias surinktas lėšas neteikdavo ataskaitų.

Kai tarybos posėdyje opozicijos atstovai pradėjo siūlyti tarifą sumažinti jau nuo lapkričio 1 dienos, meras Antanas Tenys pamojavo keliais raštais ir pareiškė – neva, reikia daugiabučių administratoriams pasiruošti, sumažėjus pajamoms gali suprastėti paslaugos. Lyg laiko pasiruošimui nebuvo.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Bronius Kryžius
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Bronius Kryžius

Administracijos direktorius Bronius Kryžius taip pat stojo į mero pusę ir tikino, kad Mažeikiai nėra labiausiai vėluojantys Lietuvoje. Atvirkščiai – šį įsakymą įgalins greičiau už daugelį kitų. Faktų nepateikė, tačiau iš tiesų tikėtina, kad dalis savivaldybių šio įsakymo nevykdys iki pat rinkimų.

Gyventojų pusėn stojo tik opozicija

Konservatorė tarybos narė Lina Rimkienė tvirtina dar aštriau. Jos manymu, Mažeikių meras leidžia lobti Mažeikių butų administratoriams.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Lina Rimkienė
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Lina Rimkienė

„Tarybos posėdžio metu turėjo būti sumažintas tarifas, tačiau taip nebuvo padaryta. Prieš pat balsavimą meras pranešė, kad yra gautas vieno administratoriaus „Admituro“ prašymas – jie, neva, nėra pasirengę taikyti naujus tarifus.

Tam pritaria ir Būsto rūmai. O juk tai organizacija, ginanti administratorius, o ne daugiabučių gyventojus, kuriems turi atstovauti meras. Per kitus du mėnesius iš gyventojų bus paimta apie 40 tūkst. eurų. Turbūt tai valdančiosios daugumos kalėdinė dovana administratoriams“, – karštai kalbėjo L.Rimkienė.

Sprendimą sumažinti tarifą nedelsiant palaikė tik keturi tarybos nariai: Lina Rimkienė, Paulius Auryla, Genoveita Gricienė ir Sigitas Kaktys.

Kitame tarybos posėdyje bus sprendžiamas atvirkštinis atvejis – šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros maksimalūs tarifai bus padidinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min