TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Mediacija: valdžia ragina žmones civilinius ginčus spręsti be teismų

Teisingumo svarstyklės
Photos com. nuotr. / Teisingumo svarstyklės
Šaltinis: 15min
0
A A

Vyriausybė pritarė siūlymui plėsti taikų ginčų sprendimo būdą – mediaciją.

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos siūlymui įtvirtinti papildomas priemones, kurios leis paskatinti asmenis civilinius ginčus dažniau spręsti taikiai – pasinaudojant civilinių ginčų taikinamuoju tarpininkavimu (mediacija).

Mediacija yra toks ginčų sprendimo būdas, kuris leidžia nesutariantiems asmenims, pasitelkus trečią nešališką žmogų (mediatorių) į pagalbą, taikiai susitarti ir išspręsti nesutarimus, patiems dėl to priimant galutinį sprendimą. Ši ginčų sprendimo alternatyva leidžia asmenims žymiai greičiau išspręsti savo ginčą nei teisme, išleisti tam mažiau pinigų bei išlaikyti taikius socialinius santykius. Tai taip pat mažina ir teismų darbo krūvius bei taupo biudžeto lėšas. Tokią ginčų sprendimo tvarką įtvirtina dar 2008 m. priimtas Civilinių ginčų taikinamojo tarpininkavimo įstatymas.

Šiuo metu Lietuvoje nėra tikslių duomenų, kiek ginčų yra išsprendžiama pasinaudojant mediavimo būdu, tačiau statistika rodo, kad bendrai civiliniai ginčai, nagrinėjami teisme, yra labai retai baigiami taikos sutartimis. Pavyzdžiui, iš visų 2009 m. pirmos instancijos teismuose baigtų nagrinėti civilinių bylų (jų buvo 229 221) taikos sutartimi užbaigta vos 2 proc. (4601).

Siekiant paskatinti asmenis ginčus spręsti taikiai, Teisingumo ministerija siūlo papildyti mediacijos įstatymą, tiesiogiai numatant galimybę mediavimo būdu spręsti ne tik nacionalinius, bet ir tarptautinius ginčus. Taip pat siūloma nustatyti, kad taikiai susitarti, pasinaudojant valstybės paslaugomis, būtų galima ne tik teisminės mediacijos būdu (kuomet mediatoriumi pasirenkamas teisėjas, jo padėjėjas, kitas specialistas), kaip yra šiuo metu, bet ir neteisminės mediacijos būdu (pvz., per valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybas).Iš visų 2009 m. pirmos instancijos teismuose baigtų nagrinėti civilinių bylų (jų buvo 229 221) taikos sutartimi užbaigta vos 2 proc.

Greta šių patikslinimų, taip pat siūloma įtvirtinti galimybę mediavimą atlikti pasitelkiant modernias informacines ir elektronines ryšio technologijas. Populiarinant mediaciją, kartu ketinama nustatyti, kad atskiros skatinimo priemonės bus įgyvendinamos ir pagal specialų planą, kurį rengs Teisingumo ministerija.

Šiuo metu teisminė mediacija yra taikoma beveik 20 Lietuvos teismų, į teismo mediatorių sąrašą įrašyti 43 asmenys. Mediavimo paslaugas taip pat gali teikti ir kiti privatūs asmenys. Lietuvos gyventojai gali taikiu būdu imtis spręsti tiek tuos ginčus, kurių nagrinėjimas teisme dar nepradėtas, tiek jau pradėtas nagrinėti bylas.

Mediacija yra skatinama daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Šiuo tikslu yra priimta ir Europos Sąjungos direktyva, kurios nuostatos, priėmus aukščiau minimus Teisingumo ministerijos siūlymus, būtų pilnai įgyvendintos ir Lietuvoje. Juos įtvirtinantis įstatymo projektas po Vyriausybės pritarimo bus artimiausiu metu teikiamas Seimui. Išsamiau su įstatymo projektu galima susipažinti internete, rašoma Teisingumo ministerijos viešųjų ryšių skyriaus išplatintame pranešime.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min