Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Medicinos studentus papiktino Vytenio Povilo Andriukaičio noras juos įdarbinti per prievartą

Vytenis Povilas Andriukaitis
BFL nuotr. / Vytenis Povilas Andriukaitis
Šaltinis: 15min
0
A A

Reaguodama į viešojoje erdvėje pasirodžiusį pranešimą apie Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio kreipimąsi į Konstitucinį Teismą dėl medicinos studentų atidirbimo gydymo įstaigose, Lietuvos studentų sąjunga (LSS) reiškia susirūpinimą šių ketinimų teisingumu ir atitikimu Europos Sąjungos ir Lietuvos teisės aktams.

Sveikatos apsaugos ministerija savo kreipimesi prašo išaiškinti ar galima studentų pasirašomose sutartyse numatyti būsimo mediko darbo vietą, LSS teigimu leidus įtraukti šią nuostatą būtų ribojama absolventų konstitucinė teisė laisvai pasirinkti darbą.

„Investuoti į jauną žmogų turėtų būti valstybės pareiga ir prioritetas. Kokybiškas ir prieinamas aukštasis išsilavinimas turi būti suprantamas kaip bendrasis visuomenės gėris. Žinoma, valstybė turi planuoti, tai ir dabar daroma tikslinio finansavimo pagalba ir nustatant valstybės finansuojamų vietų skaičių atskirose studijų srityse, tačiau priverstinis atidirbimas po studijų mums nepriimtinas, tai pažeidžia esmines žmogaus teises ir laisves reglamentuotas tiek Lietuvos, tiek Europos Sąjungos teisės aktuose. Konstitucija garantuoja nemokamą mokslą gabiausiems studentams ir jie neturėtų būti verčiami už nemokamą vietą atidirbti“, – teigia LSS prezidentas Paulius Baltokas.

priverstinis atidirbimas po studijų mums nepriimtinas, tai pažeidžia esmines žmogaus teises ir laisves reglamentuotas tiek Lietuvos, tiek Europos Sąjungos teisės aktuose. Konstitucija garantuoja nemokamą mokslą gabiausiems studentams ir jie neturėtų būti verčiami už nemokamą vietą atidirbti

Anot P. Baltoko, studentai supranta, sveikatos priežiūros specialistų pasiskirstymas Lietuvoje nėra tolygus, tačiau didžiausią nepasitenkinimą kelia Sveikatos ir apsaugos ministerijos pasirinktas šios problemos sprendimo būdas. „Turėtų būti kuriami mechanizmai, kurie skatintų jaunus gydytojus likti Lietuvoje ir dirbti vietose, kuriose specialistų trūksta. Absolventams turėtų būti suteikiamos socialinės garantijos ir ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje paklausus atlyginimas, tai, o ne valstybės ribojimai, gerintų medicinos prieinamumą visuose Lietuvos regionuose“, – sako P. Baltokas.

ES užtikrina darbuotojų judėjimo laisvę

LSS teigimu, valstybė turėtų nustoti meluoti pati sau kalbėdama apie aukštojo mokslo tarptautiškumą ir konkurenciją tarptautinėje erdvėje, jei ketina sutartimis ir ribojimais priversti jaunus specialistus likti Lietuvoje. Europos Sąjungos Bendrijos sutartis užtikrina darbuotojų judėjimo laisvę, o priverstinį darbą draudžia tiek Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, kurioje nurodoma, kad kiekvienas žmogus turi teisę laisvai rinktis darbą, tiek Europos žmogaus teisių konvencija.

Lietuvos studentų sąjunga primena, kad jau dabar egzistuoja sistema, kai studentas negavęs valstybės finansuojamos studijų vietos gali pretenduoti į tikslinį finansavimą. 2014 m. didžiausiai medikus ruošiančiai įstaigai, Lietuvos sveikatos mokslų universitetui, skirtos 35 tikslinio finansavimo vietos. Tačiau ir šioje, studentų savanoriškai pasirašomoje, kuri įpareigoja absolventą po studijų atidirbti, sutartyje LSS mato tobulintinų vietų. Jau vasario 17 d. studentų atstovai kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministerija su siūlymais sutartyje numatyti būsimą darbuotojo etato dalį bei susieti numatytą algos dydį su darbo užmokesčio svyravimais rinkoje, tai apsaugotų būsimą darbuotoją nuo pajamų nelankstumo keičiantis Lietuvos ekonomikai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min