Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 29d. 07:42

Medikas apie Kazimirą Prunskienę: jai atlikta vadinamoji vilties operacija

Kazimira Danutė Prunskienė
BFL nuotr. / Kazimira Danutė Prunskienė

Naktį iš pirmadienio į antradienį Lietuvos liaudies partijos pirmininkei Kazimirai Prunskienei atlikta galvos smegenų operacija. Angiochirurgas habilituotas mokslų daktaras Povilas Pauliukas dienraščiui „Lietuvos rytas“ sakė, kad tokią chirurginę procedūrą galima vadinti vilties operacija.

15min.lt antradienį jau rašė, kad K.Prunskienei naktį iš pirmadienio į antradienį buvo atlikta sudėtinga operacija, politikei pašalinta dalis kaukolės. K.Prunskienės smegenys buvo pradėjusios tinti, todėl reikėjo neurochirurginio įsikišimo. 

Lietuvos liaudies partijos sekretoriato vadovė Danguolė Tautvydienė 15min.lt patvirtino, kad K.Prunskienės būklė antradienį vakare stabilizavosi. Ji sakė, kad tokias žinias perdavė K.Prunskienės duktė. Tačiau kol kas daugiau nieko ji negalėjo pasakyti, nes trys dienos po operacijos yra kritinės, po kurių ir matyti, kaip toliau vyks gijimas. 

Medikas P.Pauliukas dienraščiui „Lietuvos rytas“ paaiškino, kodėl po išeminio insulto ima tinti galvos smegenys: „Įvykus insultui dalis smegenų lieka be kraujo, o komplikacijų sudėtingumas priklauso nuo to, kokio dydžio zona netenka kraujotakos. Iš pradžių likusios be kraujo smegenys badauja, bet tai trunka neilgai. Vėliau kraujotaka intensyvėja gretutinėse srityse, todėl pažeistos smegenys pradeda tinti. Kaukolės ertmėje nėra daug vietos, todėl pacientui gresia mirtinas pavojus. Tinstant smegenims didėja slėgis kaukolėje. Tai vadinamasis intrakraninis slėgis. Ypač rimtas pavojus atsiranda, kai šis slėgis kaukolės viduje pasidaro didesnis negu arterinis kraujospūdis. Tokiu atveju kraujas nebegali cirkuliuoti smegenyse, jos pasmerktos žūti.“

Tokia operacija, kokia atlikta K.Prunskienei, vadinama dekompresine, ji atliekama kritiniu momentu.  „Jos esmė – atverti kaukolę ir leisti smegenims toliau tinti. Tokiu atveju intrakraninis slėgis mažėja, stabilizuojasi kraujotaka smegenyse, taip pat gali sumažėti smegenų tinimas. Tačiau tai, kas žuvo, jau žuvo. Tokia operacija neatsitiktinai vadinama vilties operacija, nes siekiama išgelbėti dar nežuvusias galvos smegenis ir tas, kurios yra pusiau gyvos – šiek tiek pažeistos, bet dar gali atsigauti. Jeigu tokia operacija nėra laiku atliekama, slėgis kaukolėje toliau didėja, gali įstrigti smegenų kamienas, sustoti kvėpavimas ir širdis. Arba vystosi tokie negrįžtami pokyčiai galvos smegenyse, kai nebeįmanoma išgelbėti ligonio.“

Medikas įsitikinęs, kad K.Prunskienė iš pradžių pateko ne į tą ligoninę, mat Santariškių klinikos nėra ta gydymo įstaiga, kuri specializuotųsi gydydama ūmius galvos smegenų kraujotakos sutrikimus. Todėl vėliau ji buvo pervežta į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę. P.Pauliukas mano, kad K.Prunskienė galėjo išvengti insulto ir rimtų komplikacijų – galima iš anksto diagnozuoti gresiantį insultą, operuoti, kad jis neįvyktų, skirti vaistų. „Nežinau, kodėl tik po paros ji buvo pervežta į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę. Kam reikėjo laukti? Pripažinkime, mes šalyje neturime skubios pagalbos žmonėms, nukentėjusiems nuo insulto“, – sakė jis.

Sekmadienį K.Prunskienė su artimiausiais bičiuliais turėjo švęsti gimtadienį restorane, tačiau atvykus į jos namus, durų niekas neatidarė. Artimiesiems su atsarginiu raktu pavykus atrakinti buto duris, moteris buvo rasta be sąmonės. Buvo iškviesta greitoji, politikė išvežta į Santariškių klinikas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min