Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Melagiu televizijos eteryje Mantą Adomėną išvadinęs Artūras Zuokas pasikvietė jį į svečius

Artūras Zuokas ir Mantas Adomėnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Artūras Zuokas ir Mantas Adomėnas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Aštriai susikirtę televizijos laidos metu sostinės meras Artūras Zuokas ir Seimo narys Mantas Adomėnas Vilniaus reikalus aptarė jau kur kas ramesnėje atmosferoje – mero kabinete. Po susitikimo abu tvirtino politinėmis rietenomis neužsiėmę, o aptarę sostinės finansus. Tiesa, M.Adomėnas neslėpė, kad tokiu būdu ruošiasi ir valdžios perėmimui Vilniaus mieste.

A.Zuokas teigė pakvietęs M.Adomėną tam, kad galėtų racionaliai padiskutuoti apie sunkią finansinę sostinės situaciją.

„Viena yra politiniai ginčai, kuriuos matome, o visai kas kita, kai įsigilinama į detales. Šiandien pateikėme M.Adomėnui visą informaciją apie finansus, švietimo situaciją ir kitus dalykus, manau, bus naudinga ir Seimo nariui. Šiuo metu yra svarstomas ir biudžetas, todėl šiandien yra galimybė ne tik kalbėti apie problemas, bet ir realiai aptarti, kaip tai spręsti. Suprantu, kad šitie sprendimai yra ne vienos politinės organizacijos ar partijos galimybės“, – po susitikimo kalbėjo Vilniaus meras.

Kalbėjo apie GPM

Miesto gyventojai sumoka 2 mlrd. Lt GPM, o jų poreikiams lieka tik trečdalis. Todėl vilniečiai negali vaikščioti iki begalybės su ištiesta ranka, – sakė A.Zuokas.

Šio susitikimo išvakarėse Seimo Biudžeto ir finansų komitete apsilankę Vilniaus vadovai tvirtino, kad sostinė jau yra beveik bankrutavusi. Skolos siekia per 1,2 mlrd. Lt, nemokama už miestui teikiamas paslaugas.

A.Zuokas tvirtina, kad jeigu Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalis sostinei siektų bent 55 proc. nuo visos surenkamos sumos, tuomet miestas galėtų pradėti kapstytis iš finansinės duobės. Tam pritarė ir M.Adomėnas.

Paklaustas, kokį sprendimą mato, kad miestas nepaskęstų šiukšlėse ir tamsoje, A.Zuokas teigė, jog kalbama su profesinėmis sąjungomis, kurių atstovai puikiai supranta – kalta dėl situacijos yra ne savivaldybė, o Seimas ir Vyriausybė. O padidinus GPM Vilniaus miestui būtų atstatytas bankų pasitikėjimas ir miestas vėl galėtų skolintis. Dabar bankai nebedalyvauja savivaldybės skelbiamuose konkursuose ir paskolų teikti nenori.

A.Zuokas nenori pripažinti, kad dėl tam tikrų finansinės krizės mieste dalykų yra kalta ir savivaldybė. Esą savivaldybė nerenka jokių mokesčių, todėl negali jų surinkti daugiau ar mažiau.

„Mokesčius renka Finansų ministerijos Mokesčių inspekcija, – teigė meras ir pajuokavo: „Kalbant buitiniais terminais, situaciją būtų galima nušviesti taip: vyras daug dirba ir uždirba, bet visą algą paima pikta ir išlaidi žmona, duoda pinigų tik maistui, o paskui pati priekaištauja – kodėl jūsų batai suplyšę, kodėl nenuperkate man mašinos ar nenuvedate manęs į teatrą. Čia situacija tokia pati. Miesto gyventojai sumoka 2 mlrd. Lt GPM, o jų poreikiams lieka tik trečdalis. Todėl vilniečiai negali vaikščioti iki begalybės su ištiesta ranka.“

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Artūras Zuokas ir Mantas Adomėnas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Artūras Zuokas ir Mantas Adomėnas

Kur taupyti, nežino

Nenorėčiau įvardinti, kiek ir iš ko galima sutaupyti, bet ir įmonių valdymo pakeitimas atsižvelgiant į geriausią verslo praktiką gali sutaupyti daug savivaldybės lėšų, reikia žiūrėti ir į atskirus projektus, kurie yra nuolat nuostolingi ir neturi perspektyvos iškopti į pliusą, – dėstė M.Adomėnas.

M.Adomėnas kalbėjo, kad būtina ieškoti išeičių, kaip gelbėti Vilnių.

„Situacijos rimtumas reikalauja sutelktų pastangų ir jokia viena politinė jėga to išspręsti negali. Kalbėti reikia apie veiksmus, kurių reikia dar iki savivaldos rinkimų, būtent šiame biudžete. Todėl kviesime svarstyti Vilniaus gelbėjimo planą, kuriame yra ir GPM procento didinimas, nors ir suvokiant, kad solidarumo našta išlieka ir staigių padidinimų negali būti“, – sakė Seimo narys.

Kur miestas galėtų sutaupyti, M.Adomėnas atsakyti negalėjo, esą tai kito susitikimo tema.

„Nenorėčiau įvardinti, kiek ir iš ko galima sutaupyti, bet ir įmonių valdymo pakeitimas atsižvelgiant į geriausią verslo praktiką gali sutaupyti daug savivaldybės lėšų, reikia žiūrėti ir į atskirus projektus, kurie yra nuolat nuostolingi ir neturi perspektyvos iškopti į pliusą“, – dėstė M.Adomėnas.

Seimo narys neslėpė svajonės, kad kitos kadencijos savivaldybėje valdančiąją daugumą formuos būtent jo partija. „Ir sėdėsime šiame kabinete“, – šyptelėjo M.Adomėnas. Tačiau ar dirbtų su A.Zuoko šalininkais, jis neatsakė, esą „viščiukus skaičiuoti dar per anksti“.

Anot A.Zuoko, kiti kandidatai noro apsilankyti nėra išsakę.

Susikirto laidos metu

A.Zuokas ir M.Adomėnas susikirto LRT televizijos laidoje atsakinėdami į Edmundo Jakilaičio klausimus. Pateikiame, kaip vyko šis pokalbis.

– Pone Adomėnai, ar reikėtų Vilniui skirti daugiau pajamų mokesčio? Savivaldybė norėtų 60 proc. vietoje 48 proc., kurie yra skiriami dabar.

– Ši dalis yra per maža. Tačiau, norint neprisidaryti didžiulių skolų, galima veikti ir kitaip. Gaila, kad ši miesto valdžia nieko nedarė, kad ir išlaidos, ir išpūstas biurokratinis aparatas būtų sumažintas, būtų ieškoma investicijų. O dabar „Siemens“ arena kažkodėl atleidžiama nuo šimtatūkstantinių mokesčių, tokių yra ir daugiau. Būdų padinti pajamas yra.

A.Zuokas: Gerbiamas Adomėnai, jūs esate Seimo narys. Pernai Vyriausybė pirmą kartą teikė projektą, numatanti padidinti gyventojų pajamų dalį, kurį sumoka vilniečiai nuo 42 iki 48 proc. Kaip jūs balsavote dėl gyventojų mokesčio padidinimo pernai rudenį?

M.Adomėnas: Už.

A.Zuokas: Melagis. Štai pažiūrėkite – pono Adomėno balsavimas. Jis balsavo prieš.Čia yra priežastis, kad daugelis politikų, ciniškai galvodami tik kad būtų blogiau, niekada realiai nesprendė miesto problemų.

Vilniečiai nevaikščios su ištiesta ranka, nes jie sumoka 2 mlrd. litų pajamų mokesčio. Deja, daugelis šalies vyriausybių naudojasi tuo, ką sukuria Vilniaus miesto gyventojai.

M.Adomėnas yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Vilniaus sąrašo lyderis būsimuose savivaldos rinkimuose. Kas bus šios partijos atstovas tiesioginiuose rinkimuose, dar nėra žinoma, kadangi jau keli kandidatai, tarp jų ir buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė, tokios garbės atsisakė.

Pats A.Zuokas dar nėra paskelbęs apie tai, kad dalyvaus tiesioginiuose mero rinkimuose. Kaip pats sako – „gal ir iš viso nedalyvaus“.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min