15min be reklamos
Publikuota 2018 01 05, 16:49

Mėnuo po paviešinto seksualinio priekabiavimo atvejo „Maximoje“: tyrimas – aklavietėje

Praėjo mėnuo po to, kai Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos surengtoje diskusijoje „Visi taškai ant „i“: seksualinis priekabiavimas yra diskriminacija“ buvo paviešintas seksualinio priekabiavimo atvejis vienoje „Maximos“ parduotuvių. Vis dėlto tyrimas atsidūrė aklavietėje, kadangi auka nenorėjo skelbti savo duomenų – tai apsunkina aplinkybių aiškinimasi.
Įvykio vietoje
Įvykio vietoje / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės skyriaus vyr. patarėja Laima Vengalė-Dits tąkart paminėjo atvejį, kai buvo pateiktas anoniminis skundas apie tai, kad vienoje „Maximos“ parduotuvėje nuolatos prie moterų darbuotojų priekabiauja apsaugininkai ir kiti kolegos. Tai esą vyksta daugybę metų. „Paklausėme, ar norite, kad būtų pradėtas tyrimas. Moteris, kuri kreipėsi, kategoriškai atsisakė, nes ji ir kitos moterys nenorėjo patirti pažeminimo, nenorėjo, kad sužinotų vyrai, bendradarbiai, nes tai yra gėda. Paprašė tik tiek, kad būtų įspėtas darbdavys. Nors yra apsaugos mechanizmas, žmonės vis tiek jaučia nerealią baimę kalbėti, galbūt tai pernelyg intymu ir privatu“, – pasakojo L.Vengalė-Dits.

Po mėnesio pasiteiravus, kokių priemonių sužinojus apie šį atvejį buvo imtasi, „Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė dar kartą, kaip ir anksčiau, pareiškė, kad gauta informacija sukrėtė.

„Nedelsdami pradėjome vidinį tyrimą ir bendradarbiaudami su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba šiuo metu jį vykdome. Kol tyrimas dar nėra užbaigtas, nuo išsamesnių komentarų norėtume susilaikyti, kad nebūtų pakenkta tyrimo eigai“, – komentavo ji.

Anot E.Dapkienės, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos suteikta informacija yra ganėtinai abstrakti, o iki šiol tyrimo metu surinkti duomenys neatskleidžia konkrečių priekabiavimo ar kitokio nederamo elgesio faktų.

„Jei pirminė informacija vis dėlto pasitvirtins, imsimės atitinkamų priemonių“, – sakė ji.

Pareiškėja nenorėjo atskleisti savo duomenų

Baimindamasi netekti darbo ar kitų problemų, pareiškėja nenorėjo atskleisti savo duomenų, suteikti kitos skundo tyrimui atlikti reikalingos informacijos, todėl nebuvo galimybės patikrinti nurodytų faktinių aplinkybių tikrumo bei atlikti teisinio veiksmų įvertinimo, – paaiškina I.Švaraitė.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Komunikacijos skyriaus Atstovė ryšiams su visuomene Izabelė Švaraitė sako, kad tarnyba anoniminį skundą dėl galimų seksualinio priekabiavimo veiksmų vienoje Lietuvos „Maximos“ parduotuvėje gavo praėjusių metų lapkritį. „Baimindamasi netekti darbo ar kitų problemų, pareiškėja nenorėjo atskleisti savo duomenų, suteikti kitos skundo tyrimui atlikti reikalingos informacijos, todėl nebuvo galimybės patikrinti nurodytų faktinių aplinkybių tikrumo bei atlikti teisinio veiksmų įvertinimo. Dėl šių priežasčių laikinai lygių galimybių kontrolierę pavadavęs Seimo kontrolierius Raimondas Šukys atsisakė nagrinėti skundą“, – paaiškino I.Švaraitė.

Parduotuvės vadovai buvo informuoti apie šį sprendimą, jiems buvo priminta Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatyme įtvirtinta darbdavių pareiga užtikrinti, kad darbuotojai nepatirtų seksualinio priekabiavimo.

„Pažymėtina, kad „Maximos“ atstovai į problemą pažvelgė rimtai. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba savo iniciatyva pasiūlė susitikti ir aptarti bendradarbiavimo galimybes, padiskutuoti, kokios prevencinės priemonės yra efektyviausios. Parduotuvių tinklo atstovai labai mielai priėmė šį siūlymą, susitikimas planuojamas artimiausiu metu“, – teigė I.Švaraitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min