Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 03 09, 12:32 Atnaujinta 2018 03 09, 15:47

Meras: idėja įamžinti rusų opoziciją greta Rusijos ambasados nebus skubinama

Meras Remigijus Šimašius sako, kad idėja pagerbti rusų opozicionierius greta Rusijos ambasados nebus skubinama.
Remigijus Šimašius
Remigijus Šimašius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Penktadienį susitikęs su Lietuvoje šiuo metu gyvenančiais Rusijos opozicijos atstovais, R.Šimašius teigia, kad bus laukiama ir jų pasiūlymų, ar aikštei šalia ambasados suteikti Kovotojų už Rusijos demokratiją pavadinimą, ar skirti mažesnį akcentą, bet ne visą gatvę Rusijoje nužudytam Borisui Nemcovui. Kaip pavyzdį, jis įvardijo simbolinį tiltelį.

„Sutarėme, kad atminimas turi būti įamžintas, vieta yra labai aiški – skveras priešais Rusijos ambasadą. Tikrai nereikėtų, turbūt, Latvių gatvės pervadinti į kažką kitą, latviai čia nė prie ko. Bet Nemcovo vardo paminėjimas turi atsirasti“, – žurnalistams kalbėjo meras.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

Jis pabrėžė, kad tradiciškai Vilniuje gatvė nusipelniusių asmenų vardu pavadinama tik praėjus dešimčiai metų nuo jo mirties. B.Nemcovas Maskvoje buvo nužudytas beveik prieš trejus metus, tad minimas laikas nėra praėjęs.

R.Šimašius pabrėžė, kad B.Nemcovas buvo Lietuvos draugas, nuolat čia lankydavosi, o Vilniaus savivaldybė jau yra priėmusi deklaraciją, kad B.Nemcovo atminimas sostinėje bus įamžintas, bet vis tiek ketinama laikytis minėtos savivaldybės tradicijos.

„Tad sutarėme, kad arba suteiksime skverui kitą vardą, kaip, pavyzdžiu, Kovotojų už Rusijos demokratiją, arba skveras pabus dar be vardo kol kas. Bet būtent rusų demokratijos aktyvistai čia Lietuvoje dar tarpusavy padiskutuos, kokį kūną gali įgauti B.Nemcovo įamžinimas: ar turėtų atsirasti kažkoks suoliukas, ar tiltelis per ten esančius tvenkinius – tai būtų gana simboliška, nes jis buvo nužudytas ant tilto Maskvoje“, – tikino Vilniaus savivaldybės vadovas.

R.Šimašius pabrėžė nebijantis neigiamos Rusijos reakcijos dėl šios iniciatyvos ir priminė, kad jau buvo sulaukta nepasitenkinimo dėl idėjos skverą pavadinti Rusijos demokratijos vardu.

G.Landsbergis ragina paskubėti, rusų opozicionieriai ieškos sprendimų

Kelerius metus B.Nemcovo atminimą sostinėje siūlančių įamžinti konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis ragina R. Šimašių sprendimą priimti greičiau. Anot jo, būtų simboliška tai padaryti kovo 11-ąją minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Jis taip pat abejoja, ar idėja pavadinti opozicionieriaus vardu tiltelį, o ne gatvę ar skverą, būtų parodyta pakankama pagarba jam.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

„Gražu būtų pakeisti gatvės pavadinimą, Latvių gatvei randant kitą puikią vietą, arba bent pervadinti skverą prie Rusijos ambasados. Borisas ir kitos Kremliaus aukos to vertos. Na, o pasiūlymas Nemcovo vardu pavadinti tiltelį per prūdą… Gerai, kad ne turėklą ar šaligatvio bordiūrą. Nejau ir šįkart teks kreiptis į Kauną?“ – savo feisbuko paskyroje ironizuoja politikas.

Lietuvoje gyvenantis Rusų Europos judėjimo direktorius Danilas Konstantinovas bei kiti opozicionieriai išreiškė dėkingumą savivaldybei dėl iniciatyvos ir sakė suprantantys, jog gatvių pavadinimams taikomi tam tikri apribojimai. Anot jo, bendruomenė dar tarsis dėl nužudyto kolegos įamžinimo būdų.

„Nežinome, koks kelias bus pasirinktas – ar bus koks nors meno objektas, simbolinis paminklas Borisui, galbūt apsiribosime skveru Rusijos demokratijai, galbūt tai bus koks nors simbolinis tiltas. Bet svarbu tai, kad Lietuvoje mes radome galimybę realizuoti šią idėją, įamžinti Boriso atminimą, ko mes negalime padaryti Rusijoje“, – pabrėžė jis.

Protestų ir solidarumo akcijų Rusijoje organizatorė Irina Kalmykova teigiamai vertina B. Nemcovo tiltelio idėją.

„Jis buvo tikras demokratas, priešinosi Vladimiro Putino režimui. Tad mero pasiūlymas pastatyti nediduką tiltelį, būtent panašų į tą, kuriame įvyko žmogžudystė, man labai patiko“, – sakė ji.

Sostinės savivaldybė yra gavusi keletą siūlymų Vilniuje įamžinti prieš trejus metus Maskvoje nužudyto B.Nemcovo atminimą. Tarp jų – ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Nemcovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Nemcovas

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai dar prieš kelerius metus ragino rusų opozicionieriaus vardu pavadinti Latvių gatvės atkarpą, kur įsikūrusi Rusijos ambasada, ar greta esantį bevardį skverą. Meras pasisakė už skverą ne B.Nemcovui, o visiems kovotojams už Rusijos demokratiją.

Vilniaus miesto savivaldybė šiuo klausimu kol kas nėra priėmusi sprendimo.

Rusijos opozicionierius B.Nemcovas buvo nušautas 2015 metų vasario 27-osios Maskvoje, netoli Kremliaus. Penki vyrai buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl numanomos užsakomosios žmogžudystės įvykdymo, bet B.Nemcovo šeima ir šalininkai sako, kad nusikaltimo pėdsakai veda prie daug aukštesnio rango pareigūnų Čečėnijoje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min