Dabar populiaru
Publikuota: 2010 liepos 25d. 15:36

„Meridianas“ vėl kels bures

„Meridiano“ išlydėtuvės į doką.
D.Grikšaitės nuotr. / „Meridiano“ išlydėtuvės į doką.

Kaip keista matyti tuščią Danės krantinę – pamanė ne vienas klaipėdietis, kai gegužę į doką buvo ištemptas Klaipėdos simboliu vadintas burlaivis „Meridianas“. Šiam burlaiviui yra tekę plaukioti po plačiuosius vandenis, jis garsėjo restoranu, jį bandyta net susprogdinti, laimei, nesėkmingai. Koks iš tiesų yra Klaipėdos simboliu vadinamas „Meridianas“?

Į šį klausimą Jūros šventės išvakarėse padės atsakyti Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje duris atverianti paroda „Meridiano“ byla: skaičiai ir faktai“, kurią sudarė Jūrų muziejaus istorikas Dainius Elertas.

„Man pačiam ši barkentina ypatinga tuo, kad glaudžiai susijusi su Klaipėdos istorija, be to, yra vienas paskutiniųjų tokių laivų“, – teigė istorikas ir parodos sudarytojas. 

Ekspoziciją, kurią sudaro gausybė iliustracijų, dokumentų, filmuotos medžiagos, brėžinių kolekcija, išprovokavo vieno žymaus klaipėdiečio viešumoje ištarti žodžiai, jog apie „Meridianą“ stokojama informacijos, esą nėra nei brėžinių – neįmanoma jų rasti.

„Mus, istorikus, tie žodžiai kiek įžeidė: yra tų brėžinių. Gal ne tiek, kiek norėtųsi, bet pakankamai, kad būtų galima laivą remontuoti“, – tikino istorikas. Jis apgailestavo, kad daugeliui „Meridianas“ asocijuojasi su restoraniniu periodu, kai čia veikė kavinė. „Norisi parodyti tikrąją vertę, nes man regis, kad tas restoraninis periodas – degradavimo laikotarpis, tarsi praeities dūmas“, – įsitikinęs D.Elertas. 

Bandė susprogdinti

2000-aisiais barkentinos klaipėdiečiai vos neprarado per bandymus ją susprogdinti. Jei sprogmuo būtų buvęs įtaisytas kiek žemiau borto, laivas būtų neatlaikęs. Įtariama, kad šitokiu akiplėšiškumu vienas iš to meto uostamiesčio nusikalstamo pasaulio vadeivų bandė kerštauti policijos pareigūnams. Sprogimas nugriaudėjo 2000-ųjų rugsėjo 24-ąją likus pusvalandžiui iki vidurnakčio. Trenksmas buvo girdėti poros kilometrų spinduliu. Sprogmuo buvo įtaisytas Danės krantinėje. Iki 2001-ųjų, kai buvo sulaikytas sprogimo organizatorius, kelta įvairiausių nusikaltimo versijų.

Sprogmuo apgadino laivo bortą, krantinę, dužo netoliese buvusios parduotuvės vitrinos stiklai. Specialistai tuo metu teigė, kad, jei sprogmuo būtų buvęs įtaisytas kiek žemiau, barkentina „Meridianas“ būtų nuskendusi.

Iš kursantų – į kapitonus

Burlaivis, tapęs Danės upės puošmena, buvo tramplinu į tolimesnę karjerą tokiems kapitonams kaip Ričardas Lučka, dabar vadovaujančiam kapitonų klubui, Sigitui Šileriui, garsėjančiam ir marinistinėmis novelėmis, Algirdui Kulbokui, Bronislovui Rudzinskui ir kitiems.

„Norėjosi akcentuoti tuos žmones, kurie plaukiojo tuo laivu, dirbo jame. Labai daug kursantų čia atliko praktiką ir vėliau tapo garsiais jūrininkais“, –  pasakojo istorikas D.Elertas Barkentinoje jūrininkų įgūdžius lavino ir tapytojas marinistas Aleksandras Ilginis (kursantas), tapytojas ir rašytojas marinistas Evgenijus Pinajevas (bocmanas), rašytojas marinistas Genadijus Južakovas (kursantas), memuaristas kapitonas Piotras Boiko (kursantas).

D.Elertas vylėsi, kad paroda paskatins klaipėdiečius pasidalinti prisiminimais, išsaugotomis nuotraukomis ar dokumentais. Anot istoriko, praplėsti parodą dar yra daugybė neišsemtų galimybių.

Ekspozicija „Meridiano“ byla: skaičiai ir faktai“ bus demonstruojama iki vasaros pabaigos, kiek vėliau ją ketinama parodyti ir Suomijoje.

Temos: 1 „Meridianas“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

33:22
01:27
01:22

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min