Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mero socialdemokrato Ričardo Malinausko spjūvis valstybei: po euro įvedimo Druskininkai pagalvės mokestį didins 73 procentais

Ričardas Malinauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Ričardas Malinauskas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prezidentės ir premjero kalbas apie tai, kad įvedant eurą Lietuvos gyventojai nenukentės finansiškai, į miltus mala vietiniai savivaldybių politikos kunigaikštukai. Vieno iš valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos vadovų, šios partijos vicepirmininko Ričardo Malinausko valdomi Druskininkai akivaizdžiai spjovė ne tik į kurorto iždą pildančius poilsiautojus, bet ir į oficialią Lietuvos valstybės politiką – įvedant eurą pinigų keitimo santykį taikyti palankesniu vartotojui.

Didins „pagalvės“ mokestį

Druskininkų savivaldybės taryba ketina jau artimiausiu metu priimti sprendimą, kuriuo vietinė rinkliava už nakvynės teikimo paslaugas, vadinamasis „pagalvės mokestis“, išaugs beveik 73 procentais.

Druskininkų valdžia planuoja „pagalvės“ mokestį pakelti iki 1 euro.

Oficialiai ši rinkliava įvardijama kaip rinkliava už naudojimąsi kurorto viešąja infrastruktūra.

Šiuo metu verslininkai ir sanatorijos bei viešbučiai, teikiantys apgyvendinimo ir nakvynės paslaugas Druskininkų kurorte, į miesto iždą už kiekvieną atvykusį klientą moka 2 litų vietinės rinkliavos mokestį.

Druskininkų valdžia planuoja šį mokestį pakelti iki 1 euro, t.y. padidinti 72,64 proc.

Toks vietinės rinkliavos dydis Druskininkuose įsigaliotų nuo 2015-ųjų balandžio, jei Lietuva nuo 2015-ųjų sausio, kaip prognozuojama, įsivestų bendrąją ES valiutą eurą.

Sumanymas – lyg griausmas iš giedro dangaus

Tai yra ne mūsų verslo žlugdymas, net ne nepagarba atvykstantiems ir Druskininkų savivaldybės iždą pildantiems turistams. Tai, visų pirma, yra vietinės Druskininkų valdžios spjūvis Lietuvos valstybei į veidą, nes toks Druskininkų vadukų sumanymas tiesiogiai siejasi su euro įvedimo politika Lietuvoje, – sakė V.Trinkūnas.

„Net nežinau, kaip vertinti tokią situaciją, tačiau tylėti negaliu. Tai yra ne mūsų verslo žlugdymas, net ne nepagarba atvykstantiems ir Druskininkų savivaldybės iždą pildantiems turistams.

Tai, visų pirma, yra vietinės Druskininkų valdžios spjūvis Lietuvos valstybei į veidą, nes toks Druskininkų vadukų sumanymas tiesiogiai siejasi su euro įvedimo politika Lietuvoje.

Juk valstybė nutarė nedidinti mokesčių, įvedant naująją valiutą kainų keitimo santykį taikyti palankesniu vartotojui.

Tačiau mūsų, švelniai tariant, generalgubernijoje – viskas atvirkščiai. Toks sprendimas neabejotinai paveiks apgyvendinimo paslaugų įkainius, kita vertus, apie kokią paramą verslui tuomet kalba Druskininkų valdžia ir visa socialdemokratų Vyriausybė?“ – 15min.lt teigė vienos didžiausių Druskininkuose mokesčių mokėtojų – sanatorijos SPA Vilnius generalinis direktorius Valdas Trinkūnas.

Druskininkų savivaldybė tikina, kad toks mokesčio didinimas buvo aptartas susitikimo su verslininkais metu šių metų gegužės 15-ąją.

SUSIJĘ: Kas dar planuoja gerai uždirbti po euro įvedimo

Tačiau didžiųjų vietinės rinkliavos mokėtojų – SPA Vilnius bei sanatorijos „Eglė”, kurios kartu sumoka beveik pusė visos surenkamos rinkliavos, atstovų niekas į minėtą susitikimą Druskininkų savivaldybėje nepakvietė.

Mato Dauginio/15min.lt nuotr./Valdas Trinkūnas
Mato Dauginio/15min.lt nuotr./Valdas Trinkūnas

„Apie tai, kad kažkas rengia susitikimą su verslininkais ir jame bus kalbama apie rinkliavos didinimą, sužinojome, kai pamatėme sprendimo projektą. Savivaldybės vadovai elgiasi nesąžiningai, bandydami pateikti rinkliavos didinimą kaip vietos verslininkų užgaidą. Kur jūs matėte, kad verslininkas prašytų didinti mokesčius?!” – neatsistebi verslininkas V.Trinkūnas.

Surenkama per 1,5 mln. litų per metus

Druskininkų savivaldybės taryba 2011 m. balandžio 29 d. priėmė sprendimą Nr. T1-46 „Dėl vietinės rinkliavos už naudojimąsi Druskininkų kurorto viešąja infrastruktūra“, kuriuo patvirtino rinkliavos mokestį 2 litus už nakvynę, taip pat patvirtino šios rinkliavos lengvatas. Lengvata galioja vaikams iki 7 metų bei vaikams iki 18 metų, atvykusiems gydytis į VšĮ Vilniaus Universiteto vaikų ligoninės filialą Druskininkų „Saulutė“ arba VšĮ sanatoriją „Belorus“.

Surinktos minėtos rinkliavos lėšos naudojamos Druskininkų viešosios infrastruktūros atnaujinimui ir kurorto aplinkos tvarkymui, o taip pat kurorto turizmo rinkodaros tikslams.

2013-aisiais Druskininkų savivaldybės administracija nurodo turėjusi 131 „pagalvės mokesčio“ mokėtoją (48 juridinius ir 83 fizinius ūkio subjektus), o per metus surinkusi 1,52 mln. litų vietinės rinkliavos už naudojimąsi kurorto viešąja infrastruktūra.

Kiek surenkama vietinės rinkliavos už naudojimąsi kurorto viešąja infrastruktūra? Druskininkų savivaldybės administracijoje tokia informacija dalijamasi nenoriai. Dar labiau slepiama, kiek kurie verslo subjektai sumoka šios rinkliavos atskirai.

Ar viešos rinkliavos duomenys slepiami dėl to, kad nebūtų įmanoma atsekti ir palyginti pagal oficialiai deklaruojamą lovų skaičių bei atvykusiųjų turistų srautą, ar teisingai ir sąžiningai šį mokestį į savivaldybės biudžetą moka ne tik didžiosios sanatorijos, viešbučiai, bet ir Druskininkų savivaldybei priklausančios apgyvendinimo įstaigos – Vandens parko viešbučiai, kempingą eksploatuojantis Turizmo ir verslo centras ir kt.?

2013-aisiais Druskininkų savivaldybės administracija nurodo turėjusi 131 „pagalvės mokesčio“ mokėtoją (48 juridinius ir 83 fizinius ūkio subjektus), o per metus surinkusi 1,52 mln. litų vietinės rinkliavos už naudojimąsi kurorto viešąja infrastruktūra.

Tokia informacija buvo pateikta vietos savivaldybės tarybos nariams tvirtinant Druskininkų savivaldybės administracijos direktorės Vilmos Jurgelevičienės metinės veiklos ataskaitą.

Ši rinkliava – antra pagal pelningumą po atliekų surinkimo ir tvarkymo rinkliavos, taip vadinamojo šiukšlių mokesčio.

Nuo 2011-ųjų, kai buvo įvesta ši rinkliava, vien V.Trinkūno vadovaujama SPA Vilnius, turinti 310 lovų, į Druskininkų savivaldybės biudžetą sumokėjo beveik pusę milijono litų.

Dar daugiau sumokėjusi „Eglės” sanatorija, turinti 1500 lovų: nuo rinkliavos įvedimo – per 1,5 mln. litų.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Lietuvos monetų kalykla
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Lietuvos monetų kalykla

Vien pernai šios dvi įstaigos kartu sudėjus sumokėjo 676 092 litus vietinės rinkliavos, t.y. kone pusė visos surenkamos sumos.

Likusią dalį rinkliavos dalinasi likusieji 129 verslo subjektai – viešbučiai, sanatorijos, privatūs asmenys, nuomojantys butus.

Likusieji verslininkai dalintis informacija apie sumokamą vietinę rinkliavą nelinkę. Kalbintas „Grand SPA Lietuva“ direktorius Vladimiras Ščiupakovas teigė, kad jų viešbučio sumokamos vietinės rinkliavos dydis yra komercinė paslaptis, kurios jis nelinkęs atskleisti.

„Ar, jūsų nuomone, sąžiningai perskaičiuojama rinkliava iš 2 litų į 1 eurą?” – paklausėme verslininko, tačiau ir šiuo klausimu V.Ščiupakovas diskutuoti nepanoro.

Perskaičiuota sąžiningai?

Pasak SPA Vilnius direktoriaus V.Trinkūno, Druskininkų savivaldybė niekuomet nesivargino informuoti verslininkus, kur naudojama jų sumokama vietinė rinkliava.

Kuomet tiek Vyriausybė, tiek prezidentė ragina visus verslo subjektus sąžiningai perskaičiuoti litą į eurą įvedant naująją valiutą, Druskininkų savivaldybę valdantys politikai su meru priešakyje daro visiškai priešingai, taip griaudami pasitikėjimą naująja valiuta bei valstybės vykdoma politika, – sakė V.Semeška.

„Per visą laiką nuo šio mokesčio pradžios negavome jokios oficialios informacijos apie tai, kiek surinkta, kas kiek sumokėjo, kur panaudota.

Išprievartavus šio mokesčio mokėjimą, buvome tikinami, kad dalis šių lėšų bus panaudota rinkodaros tikslais, kad Turizmo ir verslo informacinio centro iniciatyva galėsime visi nemokamai pristatyti savo paslaugas turizmo mugėse ir konferencijose už Lietuvos ribų, taip padidindami klientų kiekį Druskininkuose, bet nei SPA Vilnius, nei „Eglės“ sanatorija niekada nebuvome įsileisti i tokius renginius, nors iki rinkliavų pradžios juose dalyvaudavome.  

Dabar ten aktyviai dalyvauja tik savivaldybes įmonės: vandens parkas, slidinėjimo trasos, Grūtas ir dar vienas kitas vietos politinei valdžiai lojalus verslininkas“, – neslepia V.Trinkūnas.

Šių metų birželio 2 dieną ūkio ministras Evaldas Gustas įsakymu patvirtino subjektų prisijungimo prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo ir šio memorandumo logotipo naudojimo tvarkos aprašą.

Ukrainos palaikymo akcija Druskininkuose
Ukrainos palaikymo akcija Druskininkuose

„Druskininkų savivaldybė kviečia verslininkus aktyviai jungtis prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo, tokiu būdu kuriant abipusiu pasitikėjimu grindžiamą aplinką, apsaugant Lietuvos vartotojų interesus, užtikrinant sąžiningą prekių ir paslaugų kainų perskaičiavimą bei tapti labiau matomais ir pasinaudoti nemokama rinkodaros priemone – logotipu, kuriuo įgis teisę naudotis visi prisijungę prie Memorandumo“, – skelbia užrašas oficialioje Druskininkų kurorto savivaldybės interneto svetainėje.

Kiek sąžiningai elgiasi mero Ričardo Malinausko vadovaujama Druskininkų savivaldybės valdžia, sumaniusi du lietuviškuosius litus paversti vienu europietišku euru?

„Ignoruoti du didžiausius kurorto darbdavius, kurie sumoka daugiausia vadinamojo „pagalvės“ mokesčio, yra netoleruotina. Kitą vertus, kuomet tiek Vyriausybė, tiek prezidentė ragina visus verslo subjektus sąžiningai perskaičiuoti litą į eurą įvedant naująją valiutą, Druskininkų savivaldybę valdantys politikai su meru priešakyje daro visiškai priešingai, taip griaudami pasitikėjimą euru ir valstybės vykdoma politika“, – įsitikinęs vietos opozicijos lyderis konservatorius Vilius Semeška.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min