Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2015 09 11

Metalas bejėgis prieš titnagu virtusią dirvą

Lietuvos laukuose vis labiau įsisiūbuoja žieminių sėjos darbai. Juos apsunkina užsitęsusi sausra, dėl kurios žemė kieta kaip titnagas, tačiau, Kėdainių rajone apžvelgę skirtingas jos dirbimo technologijas, matome, kad sumanūs ūkininkai randa būdų ir galimybių padėti tvirtą pamatą būsimam derliui.
Šiais metais sausros išdžiovinta žemė kieta kaip niekados
Šiais metais sausros išdžiovinta žemė kieta kaip niekados / Dainiaus Šepečio nuotr.

Su partneriais iš Kinijos 

Siponių kaime ūkininkaujantys broliai Egidijus ir Sigitas Gik­niai rudeninei sėjai jau paruošė visus savo laukus. Apie 600 ha dirbantys novatoriški ūkininkai taiko netradicines žemės dirbimo technologijas – jie, kaip niekas kitas Lietuvoje, savo žemes raiko savadarbiais giliais raikytuvais.

Jie tokie kieti, kad prilygsta metalo tekinimo staklių peilių antgaliams.

„Šie padargai yra mūsų kūrybos vaisius. Raikytuvų kojų antgalius pagal specialų užsakymą iš volframo ir kobalto metalų mišinio mums gamina Kinijos specialistai, jie tokie kieti, kad prilygsta metalo tekinimo staklių peilių antgaliams“, – pasakojo E.Giknius.

Savadarbiai žemės raikytuvai vienu važiavimu užgriebia 5,2 m pločio juostą ir žemę sujudina iki 35 cm gylio. Anksčiau buvusias storesnes padargų kojas dabar pakeitė naujos, tik 16 mm storio. Ūkininkai teigia, jog norėtų šią detalę dar labiau sustiprinti, bet nesurandama, kas galėtų ją tinkamai termiškai apdoroti.

„Kojas suploninome norėdami sumažinti kuro sąnaudas ir palengvinti traktorių darbą. Ant padargo jos išdėliotos kas 40 cm ir, nors turime sumontavę specialius saugiklius bei spyruokles, visgi pasitaiko, kad jos nulūžta“, – apie padargo technines galimybes kalbėjo ūkininkai.

Šiais metais sausros išdžiovinta žemė kieta kaip niekados, tačiau Gikniams nekilo didelių problemų ją ruošiant sėjai. Žemės raikytuvai nesunkiai lindo į kietą dirvą, tiesa, juos traukti reikėjo bent 200 AG traktorių. Toks žemės dirbimas ūkininkams atrodo pats priimtiniausias ir keisti jo artimiausiu metu neplanuoja.

Dirvos paruoštos sėjai

Šį sezoną Gikniai jau pasėjo 160 ha žieminių rapsų ir tai jie padarė ne visiems įprastu būdu. „Žieminių rapsų sėjai naudojome cukrinių runkelių sėjamąją ir taip labai sutaupėme sėklų. Su vienu sėjos vienetu, kurį sudaro pusantro milijono sėklų, užsėjome 4,5 ha dirvos, o tai gerokai daugiau nei nustatyta normose“, – aiškino E.Giknius.

Nuvykę į laukus pamatėme, kad ūkio mechanizatoriai jau visiškai baigia ruošti dirvas žieminių kviečių sėjai. Po kūlimo į laukus pirmiausia važiavo lėkštiniai skutikliai. Ypač tiksliai sureguliuotais padargais žemė buvo dirbama iki 6 cm gylio. Vėliau ji buvo dirbama giliais raikytuvais, po kurių į laukus išvažiavo trąšų barstytuvai.

Pakalbintas neįprastu padargu žemę raikantis Bronius Balčytis teigė, kad 13-os dantų raikytuvas į dirvą lenda palyginti nesunkiai.

„Per lauką važiuoju maždaug dvylikos kilometrų per valandą greičiu, o tai gana spartus darbas. Šį rudenį nulūžo tik du raikytuvo dantys, vadinasi, dirvoje jau nebedaug didelių akmenų“, – įsitikinęs B. Balčytis.

Per tris sezonus skutiklio diskai nuo 52 cm skersmens sudilo iki 40 cm, o tai šiek tiek keičia darbų pobūdį, tačiau apskritai viskas klostosi puikiai.

Pravažiavus raikytuvui žemė prieš sėją dar kartą įdirbama lėkštiniu skutikliu. Tik šį kartą skutiklis dirvą sujudina iki 4 cm gylio. Skutikliu žemę dirbantis Dainius Bukoveckas sakė, kad dirbant jam pavyksta pasiekti ir 15 km/val. greitį.

„Per tris sezonus skutiklio diskai nuo 52 cm skersmens sudilo iki 40 cm, o tai šiek tiek keičia darbų pobūdį, tačiau apskritai viskas klostosi puikiai“, – džiaugėsi iš modernaus traktoriaus kabinos išlipęs mechanizatorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius