Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Michailas Chodorkovskis: Rusija turi žinoti savo didvyrius. O Europa – savus ir svetimus

Michailas Chodorkovskis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Michailas Chodorkovskis
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje viešintis ilgai Rusijoje kalėjęs verslininkas Michailas Chodorkovskis teigia, kad Vladimiras Putinas stengsis suskaldyti Vakarų vienybę, kurią valstybės pademonstravo priimdamos ekonomines sankcijas Rusijai. Jo teigimu, Europai ir JAV reikia surasti naujų poveikio priemonių, kurios būtų ilgalaikės, nes dabartinės sankcijos Rusijos ekonomikai atsiliepė minimaliai.

Tai jis penktadienį sakė Vilniuje susirinkusiems intelektualams ir tarptautinės saugumo politikos ekspertams.

„Sankcijų poveikis Rusijos biudžetui sudaro 2 proc. naftos kainų smukimo, jeigu jis laikysis iki metų pabaigos, dar pridės 6 proc. Valdžia tai gali kompensuoti rezervu kokius trejus metus. Tačiau jie to nedaro, jie tai užkrovė ant žmonių pečių, o paskui kaltina JAV ir taip toliau“, – kalbėjo svečias.

M.Chodorkovskis patikino, kad Europa labai ilgai ignoravo Rusijoje vykstančius procesus – žmogaus teisių pažeidimus, teisinės sistemos sugriovimą.

„Pastarųjų metų įvykiai rodo, kad Europa prisiartino prie turbulencijos zonos. Ukrainos krizė tapo nauja Europos politikos konstanta. Ji rytoj nesibaigs. Todėl psichologiškai reikia būti pasiruošusiems naudoti ilgalaikio poveikio instrumentus, apskaičiuotus ne vieniems metams ir gal net ne vienam dešimtmečiui", – sakė jis.

M.Chodorkovskis patikino, kad Europa labai ilgai ignoravo Rusijoje vykstančius procesus – žmogaus teisių pažeidimus, teisinės sistemos sugriovimą.

„Sankcijos atliko savo teigiamą vaidmenį. Tačiau ilgalaikis dabartinių sankcijų efektas yra diskutuotinas“, – tikino svečias.

Vakarai turi parodyti, ką su rusų pinigais išdarinėja V.Putino parankiniai

Jis pasisako už tai, kad sankcijos būtų nukreipiamos į V.Putino aplinką, jėgos struktūras ir organizacijas, kurios naudojamos politikai. M.Chodorkovskio teigimu, Vakarai turi parodyti, kad vienintelis V.Putino aplinkos tikslas yra pinigai, kad šalis apiplėšinėjama.

M.Chodorkovskis pareiškė, kad Vakarai turi išsiaiškinti ir parodyti, kokius turtus už Rusijos ribų sukaupė V.Putinui parankūs oligarchai.

Informacija apie V.Putino ir jo aplinkos finansines operacijas smogtų režimui.

Jis pabrėžė, kad Vakarai susiduria su dviem pagrindinėmis Rusijos blogybėmis, tai yra korupcijos eksportas ir pinigų plovimas.

Jo teigimu, informacija apie V.Putino ir jo aplinkos finansines operacijas smogtų režimui.

„Rusija turi žinoti savo didvyrius. O Europa – savus. Ir svetimus“, – sakė jis.

„Nereikia tikėtis, kad režimas pats transformuosis“, – pabrėžė buvęs Kremliaus kalinys. Jo nuomone, labai tikėtina, kad per dešimt metų V.Putino režimas žlugs.

Pralošti informacinio karo Vakarai neturi teisės

M.Chodorkovskio buvo teiraujamasi, kodėl jis naudoja frazę „Ukrainos krizė“ – būtent taip situaciją įvardija ir Kremlius. Anot verslininko, jis šią formuluotę laiko tikslia, be to, nors šios krizės pagrindinės šaknys – Rusijoje, yra ir Ukrainos indėlis.

„Nes šiandien Rusija turi ne tiek ir mažai krizių, sukurtų V.Putino režimo. Tai ir tarptautinės, ir vidinės krizės. Todėl formuluotę „Ukrainos krizė“ kalbant apie įvykius Ukrainoje laikau teisinga“, – teigė jis.

Vakarai leidžia Rusijos žmonėms galvoti, kad sankcijos yra nutaikytos prieš juos, o ne prieš valdžią, kuri rusus apiplėšinėja daugiau kaip dešimtmetį.

Jis pabrėžė, kad Vakarai leidžia Rusijos žmonėms galvoti, kad sankcijos yra nutaikytos prieš juos, o ne prieš valdžią, kuri rusus apiplėšinėja daugiau kaip dešimtmetį.

„Nekreipti dėmesio į tai negalima, o pralošti informacinį karą Vakarai neturi teisės“, – pabrėžė jis.

Paklaustas, kodėl jis nekalba apie Rusijos kariuomenės išvedimą iš Rytų Ukrainos ir Krymo grąžinimą, M.Chodorkovskis tvirtino, kad nemato reikalo apie tai kalbėti Vilniuje, nes visi čia laikosi tos pačios nuomonės.

„Kodėl neagituoju už agresijos nutraukimą ir karių išvedimą? O ką agituoti? Kodėl tuos lozungus sakyti? Čia nėra žmonių, kurie turi kitokią poziciją. Rusijos auditorijai sakau: Krymo atveju pasielgta neteisėtai, tai yra agresija, o Rytų Ukrainoje kas vyksta, protu paaiškinti sunku“, – pabrėžė jis.

Paklaustas apie kitais metais Rusijoje įvyksiančius parlamento rinkimus, režimo oponentas teigė, kad būtina žmonėms parodyti, kad yra ir kitų variantų.

Per rinkimus reikia parodyti, jog yra alternatyva

„Yra kas priklauso nuo mūsų, yra kas labai nepriklauso. Mes galime susivienyti, galima rasti kandidatų visoje Rusijoje, kurie turi tokias pat vertybes kaip mūsų. Ar pavyks juos užregistruoti – tai nuo mūsų nepriklauso. Pirma užduotis: parodyti rusams, kad dabartinis režimas turi alternatyvą, kad galima pasiūlyti kitų sprendimų“, – teigė jis.

Jeigu šie rinkimai bus tokie, kokie buvo ankstesnieji, anot jo, reikia įrodyti, kad jie neteisėti.

Jei žmogus šiandien pasakytų: aš grąžinsiu Krymą, sumokėsiu reparaciją, tai būtų apgaulė.

Jis teigė save Rusijoje matantis dirbantį tik pereinamuoju laikotarpiu po režimo žlugimo iki pirmų laisvų rinkimų.

Per šį trumpą periodą, anot M.Chodorkovskio, Krymo klausimas negali būti išspręstas.

„Būtina padaryti Kryme tikrą referendumą, bijau, kad jis greitai nepakeistų situacijos, kaip tikimasi. Normalizuojant situaciją reikėtų nemažai laiko. Koks būtų situacijos sprendimas, aš pasakyti negaliu, jis bus nepaprastas ir kompromisinis. Jei žmogus šiandien pasakytų: aš grąžinsiu Krymą, sumokėsiu reparaciją, tai būtų apgaulė. Nes ilgalaikis sprendimas turi būti, ne staigus“, – pabrėžė jis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min