Dabar populiaru
Publikuota 2009 11 09, 21:21

„Microsoft Lietuva“: apie piratų gaudynes nieko nežinojome

„Microsoft Lietuva“ atstovus nustebino Lietuvos antipiratinės veiklos asociacijos (LANVA) atliktas tyrimas, kurio metu išaiškinti 106 tinklalapio Linkomanija.net vartotojai, neva atsisiuntę ir platinę naująją operacinę sistemą „Windows 7 Ultimate“.
Interneto komentatorius.
Kompiuteris / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Internete pasirodė komentarų, esą šis žingsnis tėra „Microsoft“ reklamos akcija, siekiant dar labiau išpopuliarinti vos prieš kelias savaites pasirodžiusį produktą.

„Microsoft Lietuvos“ atstovai tai kategoriškai neigia. „LANVA vienija ir gina kompanijas, kurios yra prieš piratinę veiklą. „Microsoft Lietuva“ priklauso šiai asociacijai. Tačiau šie konkretūs veiksmai su „Microsoft Lietuva“ niekaip nebuvo derinami, LANVA veikė taip, kaip suprato esant reikalinga. Apie šį atvejį mes patys sužinojome tik iš žiniasklaidos ir buvome nustebinti“, – naujienų portalui 15min.lt sakė „Microsoft Lietuvos“ atstovė ryšiams su visuomene Žana Jakevičienė.

Ji teigė negalinti komentuoti LANVA minimų sumų, esą dėl 106 nelegaliai atsisiųstų „Windows 7 Ultimate“ kompanija „Microsoft“ patyrė beveik 72 tūkst. Lt žalą. „Ne mes šią sumą apskaičiavome, todėl negaliu pasakyti, kodėl būtent tiek. Mes patys aiškinamės šią situaciją ir svarstome, kaip elgtis toliau“, – kalbėjo Ž.Jakevičienė.

Tačiau ji teigė, jog priekaištų LANVA kompanija neturi, kadangi asociacija tik dirba savo darbą.

Tą patį 15min.lt pakartojo „Microsoft Lietuvos“ verslo strategijos ir rinkodaros vadovas Martynas Bieliūnas.

„Nei tai mūsų iniciatyva, nei apie tai mus informavo, nei mes tame dalyvavome. LANVA veikia savarankiškai ir atlieka rimtą darbą kovodama su piratavimu, nelegaliu programų platinimu. Natūralu, jog visiškai nauja mūsų išleista programa pakliuvo į akiratį, ja aktyviai pirataujama“, – sakė M.Bieliūnas.

Siųstis nedraudžiama?

Paprašytas pakomentuoti, ar patį „Windows 7 Ultimate“ operacinės sistemos atsisiuntimą galima traktuoti kaip nusikalstamą veiką, M.Bieliūnas teigė, jog vienareikšmišką atsakymą pateikti sunku.

Nei tai mūsų iniciatyva, nei apie tai mus informavo, nei mes tame dalyvavome, – sakė „Microsoft Lietuvos“ atstovas M.Bieliūnas.„Tiek privatiems, tiek verslo klientams yra daug būdų atstatyti operacinę sistemą arba gauti ją legaliai. Siųstis ją „Torrent“ tinklu labai nerekomenduojame. Ar tai tiesiogiai draudžiama, reikėtų pasitikslinti“, – sakė M.Bieliūnas.

Jis negalėjo pasakyti, ar vien už programos atsisiuntimą, neturint įrodymų, jog minėta operacinė sistema buvo įdiegta ar nelegaliai naudojama, bus įmanoma ką nors nubausti.

„Santykiai tarp vartotojo ir kompanijos oficialiai prasideda tuomet, kai pradedama instaliacija. Nesakyčiau, kad būtent tuo metu, kai vartotojas paspaudžia „sutinku“ mygtuką, perskaitęs licencinę sutartį. Gali būti, kad vos paleidus programą kompiuteris užlūžta, jau ir tuomet vartotojas gali kreiptis į kompaniją dėl netinkamo produkto. Todėl mes saugomės atvejų, kai programa gaunama neaiškiais būdais. Bet iš esmės kalbėti apie nuostolius, jei programa nebuvo naudojama, sunku“, – pripažino M.Bieliūnas.

Kaip ir ankstesnes „Microsoft“ operacines sistemas, „Windows 7“ reikia užregistruoti per 30 dienų nuo įdiegimo. „Atsisakymas naudoti programą yra visiškai legalus. Tačiau tuo bandomuoju laikotarpiu yra daug išlygų, kadangi ir jį apeiti yra daug būtų. Tai įvairiausi nulaužimai arba instaliuojant programą atsukamas kompiuterio vidinis laikrodis ir taip programa apgaudinėjama. Todėl vienareikšmiškai negalėčiau pasakyti, jog 30 dienų naudoti programą galima nemokamai“, – sakė „Microsoft Lietuvos“ atstovas.

Leidimo piratauti nesuteikė

LANVA atstovai duomenis apie neva nelegaliai „Windows 7 Ultimate“ atsisiuntusius bei platinusius vartotojus rinko patys siųsdamiesi „Torrent“ bylą. LANVA pirmininkas Vytas Simanavičius praėjusią savaitę 15min.lt sakė, jog LANVA turi sąskaitas visuose tokio pobūdžio tinklalapiuose, o leidimą siųstis minėtą bylą esą gavo iš „Microsoft“.

Paklaustas, kaip nežinodama apie atliekamą tyrimą „Microsoft Lietuva“ galėjo suteikti tokį leidimą, M.Bieliūnas sudvejojo: „Tai buvo įrodymų rinkimas. Kiek žinau, LANVA turi teisininką, jis turėjo pasirūpinti, kad viskas vyktų teisėtai...“

Tuo tarpu tinklalapis Linkomanija.net, kurio vartotojus LANVA ketina nubausti, įskundė LANVA policijai. Tinklalapio taisyklėse nurodoma, jog asmenims, kurie yra susiję su antipiratinėmis grupėmis, draudžiama naudotis Linkomanija.net, todėl tinklalapio administracija prašo policijos išsiaiškinti, ar LANVA nepažeidė įstatymų.

„Mes susisiekėme su policija ir paprašėme jų išsiaiškinti, kaip LANVA rinko informaciją, kadangi mes jiems leidimo nedavėme“, – portalui Torrentfreak.com sakė Linkomanija.net savininkas Kęstas Ermantas. Policija pranešė ketinanti pasidomėti šia situacija.

Saugoti interneto ryšį – neprivalu

IP adresas nurodo vietą, iš kurios kompiuteris prisijungė prie interneto. Interneto paslaugų tiekėjai pagal jį gali nurodyti klientą, kuris yra sudaręs sutartį.

Viena didžiausių interneto paslaugas teikiančių kompanijų Lietuvoje TEO LT teigia, jog vartotojų duomenis atskleis tik tuo atveju, jei bus pakankamai įrodymų, jog klientas vykdė neteisėtą veiką.

TEO LT su policija bendradarbiaus tik tuo atveju, jei bus atliekamas tyrimas, t. y. žmogui pareikšti įtarimai, įrodyta, jog siųstas turinys yra nelegalus, – teigė A.Bubnelis.„Failais keistis nėra draudžiama, tai galima daryti įvairiomis programomis, el.paštu ir pan. Pats keitimasis nėra nelegalus veiksmas, pavyzdžiui, vartotojai gali vieni kitiems siųsti nuotraukas, konspektus ir pan. Mes esame įsipareigoję ginti asmens duomenis ir jų neatskleisti trečiosioms šalims, tačiau įstatymai yra aukščiau visko. Su policija bendradarbiausime tik tuo atveju, jei bus atliekamas tyrimas, t. y. žmogui pareikšti įtarimai, įrodyta, jog siųstas turinys yra nelegalus“, – 15min.lt teigė TEO LT atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Anot jo, įtarimai turi būti pareikšti konkrečiam asmeniui. „Negalima bausti kažko už kažką. Turi būti pradėtas tyrimas, o įtarimai pareikšti konkrečiam asmeniui“, – pabrėžė TEO LT atstovas.

Jo teigimu, TEO LT klientams nėra keliami reikalavimai apsaugoti savo bevielį interneto ryšį. Taigi jei ryšiu naudojosi kitas asmuo, atsakomybė klientui neturėtų būti taikoma. „Klientams teikiame rekomendacijas, kaip apsaugoti tinklą, tačiau tai nėra reikalavimai. Jei reikia, teikiame ir pagalbą. Tačiau labai norint ir mokant , galima į ryšį įsilaužti“, – sakė A.Bubnelis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min