Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 29d. 06:03

Milijonai iš jūsų kišenės – kaip veikė šilumininkų ir „Icor“ malūnas

„Vilniaus energijos“ patalpose
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Aiškėja vis daugiau ryšių tarp „Vilniaus energijos“ ir koncerno „Icor“ įmonių

15min.lt tęsia publikacijų ciklą apie šilumininkų ir koncerno „Icor“ (buv. „Rubicon Group“) santykius. Šįsyk pateikiame oficialią informaciją apie tai, kiek pajamų iš šilumos tiekėjų susikrovė „Icor“ įmonės.

Be to, aiškėja nauji duomenys apie susitarimus tarp šilumininkų ir „Icor“ priklausančios biokuro tiekėjos „Bionovus“. Pakvipo milijoninėmis baudomis, bet šilumininkai primygtinai tvirtina, jog nieko blogo nepadarė. Greičiau priešingai – anot „Vilniaus energijos“, jei kas ir permokėjo, tai tik ne vartotojai.

Į vieną kišenę – srauni pinigų upė

Dvi stambiausios Lietuvos šilumos tiekėjos – „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ – glaudžiai susijusios su „Icor“. Abiejų valdyme dalyvauja „Icor“ akcininkai Andrius Janukonis ir Linas Samuolis. Pastarasis nuo 2009 m. sausio taip pat yra ir abiejų šilumos tiekimo įmonių vadovas.

Na, o tiek „Litesko“, tiek „Vilniaus energijai“ reikalingos įvairios prekės ir paslaugos – nuo atsarginių dalių ar skaitiklių iki milijoninės vertės inžinerinių darbų. Visa tai šilumininkai privalo pirkti pagal Viešųjų pirkimų įstatymą, kas tarsi turėtų užtikrinti geriausią kainos ir kokybės santykį ir tiekėjų įvairovę. Bet yra ne visiškai taip.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Vilniaus energijos“ patalpose
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Vilniaus energijos“ patalpose

15min.lt prašymu, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) susistemino informaciją apie „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ vykdytus pirkimus 2009–2014 m. Tendencija aiški – didžioji dalis abiejų šilumos kompanijų viešiesiems pirkimams išleidžiamų pinigų keliauja į „Icor“ kišenę.

753,56 mln. Lt – tokia „Vilniaus energijos“ bei „Litesko“ su „Icor“ įmonėmis per 2009–2014 m. sudarytų viešųjų pirkimų sutarčių vertė.

Tikslus VPT pateiktas skaičius – 753,56 mln. Lt. Tokia yra vertė sutarčių, kurias „Vilniaus energija“ bei „Litesko“ 2009–2014 m. sudarė su šešiomis „Icor“ kompanijomis: „Axis Industries“, „Axis Power“, „Axis Technologies“, „City Service“ ir „Bionovus“. Tiesa, pastarosios įmonės iš šilumininkų gautos pajamos atspindėtos tik iš dalies, neapimant didelės vertės biokuro tiekimo sutarčių, kurias šiuo metu narsto Konkurencijos taryba.

VPT duomenimis, per visą 2009–2014 m. laikotarpį „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ sudarytų sutarčių vertė sudarė daugiau nei 1,3 mlrd. litų. „Icor“ įmonėms tekusių sutarčių vertė per tą patį laikotarpį sudarė daugiau nei 57 proc. visų sudarytų sutarčių vertės.

Nagrinėjant detaliau, matyti, kad šis skaičius – ne vienų metų, kai staiga pasisekė „Icor“ įmonėms, rezultatas, o kur kas panašiau į tendenciją.

Štai 2009 m. „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ sudarytų sutarčių vertė siekė atitinkamai 66,74 mln. ir 157,27 mln. Lt. Šešioms „Icor“ įmonėms tais pačiais metais teko sutarčių už atitinkamai 25,4 mln. ir 106,16 mln. Lt. Ir abiem atvejais liūto dalį čia sudarė šilumininkų sutartys su „Axis Industries“. Metais vėliau „Vilniaus energija“ sudarė sutarčių už 159,18 mln. Lt, o „Icor“ dalis čia sudarė 94,93 mln. Lt. „Litesko“ atveju – atitinkamai 62,61 mln. ir 40,26 mln. Lt.

2011 m. „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ sudarytų sutarčių vertė buvo didžiausia per visą 5 metų laikotarpį: atitinkamai 241,7 mln. ir 91,26 mln.Lt. „Icor“ dalis „Vilniaus energijos“ viešuosiuose pirkimuose – 187,68 mln. Lt, „Litesko“ atveju – 79,89 mln. Lt.

Palyginti kukliai „Icor“ įmonės pasirodė tik 2012 m. vykusiuose pirkimuose. Tais metais šešioms garsaus koncerno įmonėms „Vilniaus energijoje“ teko sutarčių tik maždaug už 9,9 mln. Lt, kai bendra sutarčių vertė siekė 76,61 mln. litų. Metai su „Litesko“ buvo sėkmingesni, tačiau „Icor“ ir čia teko mažiausia sutarčių vertė per visą penkerių metų laikotarpį – 20,43 mln. Lt. Tiesa, pastaroji suma ir vėl sudarė didžiąją dalį visos „Litesko“ sudarytų sutarčių vertės (beveik 37,51 mln. Lt).

Na, o užpernai viskas grįžo į vėžes. „Vilniaus energijos“ 2013 m. sudarytų sutarčių krepšelyje (157,75 mln. Lt) beveik pusė sumos teko „Icor“: su koncerno įmonėmis sudaryta sutarčių už 73,39 mln. Lt. „Litesko“ tais pačiais metais sudarė sutarčių už 54,19 mln.Lt, o 32,53 mln. Lt teko „Icor“.

Pernai „Vilniaus energija“ sudarė sutarčių beveik už 132,52 mln. Lt, „Icor“ čia teko kiek daugiau nei 40 mln. litų. „Litesko“ pirkimuose „Icor“ įmonės ir toliau dominavo: joms teko sutarčių už 39,4 mln. Lt, kai bendra šilumos tiekėjos sudarytų sutarčių vertė siekė beveik 70 mln. litų.

Didžioji dalis visos šilumininkų ir „Icor“ įmonių sutarčių vertės tenka „Axis Industries“. VPT duomenimis, su šia kompanija sudarytų sutarčių vertė siekia apie pusę visos „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ sudarytos sutarčių vertės per penkerius metus – arba daugiau nei 644 mln. Lt.

Tiesiogiai su „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ sudarytos sutartys mažą dalį sudaro tik dviejų „Icor“ įmonių – „City Service“ ir „Ecoservice“ laimėtų konkursų krepšelyje.

VPT duomenimis, dvi šilumos tiekėjos buvo pagrindinis „Axis Industries“ pajamų šaltinis viešuosiuose pirkimuose.

Mat iš viso su šia „Icor“ įmone per penkerius metus sudaryta sutarčių maždaug už 856,79 mln. Lt. Panaši situacija ir su „Axis Technologies“: bendra šios įmonės gautų sutarčių vertė per penkerius metus sudarė beveik 93,89 mln. Lt, o „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ dalis šiame skaičiuje – 47,7 mln. Lt.

Visos Lietuvos perkančiosios organizacijos su „Axis Power“ per penkerius metus sudarė sutarčių už 99,8 mln. Lt, o vien „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ – daugiau nei 41,8 mln. Lt. „Bionovus“ sutartys iš esmės ir apsiriboja dviem šilumos tiekimo įmonėmis: VPT duomenimis, šiai įmonei per penkerius metus teko sutarčių beveik už 20,19 mln. Lt, o „Vilniaus energija“ su „Litesko“ parūpino absoliučią daugumą šios sumos – 18,8 mln. Lt.

Tiesiogiai su „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ sudarytos sutartys mažą dalį sudaro tik dviejų „Icor“ įmonių – „City Service“ ir „Ecoservice“ laimėtų konkursų krepšelyje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min