Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ministerijas, Vyriausybę ir Seimą užgulė profsąjungų piketai (papildyta 14.29 val., nuotraukos)

Profesinių sąjungų piketo dalyviai
Gedimino Gasiulio/15min.lt nuotr. / Mitinguotojai prie Finansų ministerijos
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos profsąjungos trečiadienį rengia protesto akcijas prie Lietuvos ministerijų ir Vyriausybės, reikalaudamos mažinti nedarbą, didėjančias kainas, darbingų žmonių emigraciją ir užkirsti kelią atlyginimų mažinimui.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, Lietuvos darbo federacija, profsąjunga „Solidarumas“, Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacija tokiu būdu išreiškia vienybę su Europos profesinėmis sąjungomis, kurios rugsėjį Briuselyje rengia tarptautinę protesto demonstraciją „Gana skurdinti žmones! Svarbiausia – darbo vietų kūrimas ir ekonomikos augimas!“.

Protesto akcijos prasidėjo 11 valandą prie ministerijų, vidurdienį vyks piketas prie Vyriausybės. Vėliau piketuotojai ketina aplankyti prie Seimo badaujančius statutinius pareigūnus ir žygiuos į Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos kiemelį, kur vyks mitingas.

„Periodiškai girdime pareiškimų, kad sunkmetis jau suvaldytas, o tuo pat metu skaitome pranešimus apie didėjančias kainas, jog 323,6 tūkstančio žmonių neturi darbo, žemiau skurdo ribos gyvena kas penktas Lietuvos gyventojas, tačiau biudžeto deficitas per dvejus metus dar turi būti sumažintas 4,5 milijardo litų“, – rašoma profsąjungų pranešime spaudai.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniuje – protestai prieš Vyriausybės taupymo priemones
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./R.Osipavičiūtė sudegino Nacionalinį susitarimą

Vilniaus savivaldybė neleido protestuotojams rinktis prie Vyriausybės rūmų ir pasiūlė rinktis prie „Siemens“ arenos. Tačiau profsąjungų atstovai nusprendė išsakyti savo nuomonę ne miesto pakraštyje, o prie valdžios pastatų.

„Tai reikalavimas parengti planus, kuriant kokybiškas darbo vietas ir skatinant ekonomikos augimą“, – skelbia profesinės sąjungos.

Piketai taip pat rengiami Kaune, Panevėžyje, Kėdainiuose, Jonavoje, Visagine bei Utenoje.

Papildyta 11.40 val.: Prie Finansų ministerijos susirinko apie 20 žmonių, jie stovėjo grupelėmis, mat įstatymas leidžia pikete dalyvauti ne daugiau kaip 9 žmonėms.

Papildyta: 11.56 val.: Prie Vyriausybės rūmų prieš vidurdienį susirinko apie 100 žmonių, jie taip pat išsibarstę grupelėmis. Tuo metu „15min“ kalbintas Profsąjungų lyderis Artūras Černiauskas teigė, kad 13 val. mitinge tikimasi sulaukti daugiau kaip tūkstančio mitinguotojų.

Ppaildyta 12.04 val.: Mitinguotojų grupelės viena po kitos praėjo priešais Vyriausybės įėjimą taip tarsi paniekindamos jos politiką. Panašu, kad mitingui trūksta oganizuotumo, nes anksčiau prie ministerijų protestavusios grupelės dar tik renkasi prie Vyriausybės, tuo tarpu kiti mitinguotojai jau traukia Seimo link, kur planuojamas susitikimas su čia badaujančiais pareigūnais. Prie Vyriausybės matyti vos keli policijos pareigūnų automobiliai.

Papildyta 12.14 val.: Visi mitinguotojai grupelėmis po 9 asmenis Gedimino prospektu pajudėjo Seimo rūmų link.

Papildyta 12.40 val. Mitinguotojai pasiekė Seimo rūmų aikštę. Išreiškę solidarumą su ten badaujančiais statutiniais pareigūnais, pasirašė jų palaikymo knygoje. Vėliau pasuko į aikštę, kurioje įvyks mitingas.

Papildyta 13.17 val.: Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos kiemelyje vykusiame mitinge dalyvavo apie 200 žmonių. Apie pusvalandį trukusi akcija baigėsi, dalyviai pamažu skirstosi. Profsąjungų lyderis A.Černiauskas kalbėdamas mitinguotojams užsiminė, kad lapkričio pabaigoje prie Vyriausybės žadama rengti dar vieną didelį mitingą.

Tuo tarpu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Rūta Osipavičiūtė simboliškai sudegino pernai pasirašytą nacionalinį susitarimą tarp Vyriausybės ir profesinių sąjungų. Švietimiečiai šio susitarimo nepasirašė.

Papildyta 14.29 val.: Apšilimas prieš daugiatūkstantinį mitingą

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas trečiadienio susirinkimą vadino simboliniu. Mat mitingui nebuvo gautas leidimas, todėl jis nebuvo organizuojamas, o pasipiktinimą profesinės sąjungos išreiškė grupelėmis po 9 žmones.

Buvo ir socialdemokratai, buvo kiti, dabar pasikeitė. Anksčiau konservatoriai lakstė pas mus, dabar kiti laksto. Na, tokia jų dalia. Jų noras valdyti, vadovauti, o ne padėti žmonėms, – sakė A.Černiauskas.„Mes negavome jokio argumentuoto paaiškinimo, kodėl mums nebuvo išduotas leidimas. Nors įstatymai reikalauja, kad neišduodama leidimo savivaldybė privalo tai argumentuoti. Bet komisija pasielgė keistai ir išdavė leidimą ten, kur mes neprašėme – išdavė leidimą mums mitinguoti 16 val. prie „Siemens“ arenos. Labai keista, kad savivaldybė sprendžia, kur ir ką mes turime daryti ir kokiu laiku. Ji turėjo laikytis įstatymų ir arba išduoti, arba neišduoti leidimą mitinguoti šioje vietoje“, – prie Vyriausybės rūmų žurnalistams sakė A.Černiauskas.

Jis pridūrė, jog šį sprendimą konfederacija apskundė teismui. Sprendimo tikimasi sulaukti pavasarį.

A.Černiauskas teigė, jog negavusi leidimo rengti mitingą, LPSK nusprendė nekviesti mitinguotojų į protesto akciją. „Buvo užsakyti autobusai žmonėms atvažiuoti, bet pasiūlėme žmonėms visgi nevykti, kadangi kviesdami atvykti čia mes prisiimtume atsakomybę. Ir jei kiltų neramumai ir žmonės nukentėtų, mums būtų gaila tų žmonių, nes tai įvyko mūsų iniciatyva“, – aiškino LPSK pirmininkas.

LPSK kiemelyje susirinkusius žmones A.Černiauskas ragino ruoštis dideliam mitingui lapkričio pabaigoje, kur susirinktų „ne keli šimtai, o kelios dešimtys tūkstančių“ žmonių.

„Dabar žmonės keistai šneka – kam bulves, kam obuolius, morkas, dar kažką reikia nuimti... Bet mūsų reikalas yra kovoti už pensinio amžiaus neilginimą, už pensijų grąžinimą, už kainų mažinimą, už darbo vietų kūrimą, už darbo užmokesčio didinimą. Vien tik morkomis, obuoliais ar bulvėmis mes gyvi nebūsime“, – kalbėjo A.Černiauskas.

Kalbėdamas su 15min.lt žurnalistu, A.Černiauskas teigė, jog apie ketinimus rengti masinį mitingą galvojama jau kurį laiką. Konkreti data, pasak jo, neskelbiama, nes nežinoma, ar pavyks gauti leidimą.

„Mes ketiname jau dabar paprašyti Vilniaus savivaldybės leidimo ir praeiti visą bylinėjimosi procedūrą, turėti normalų leidimą ir tada žmones pakviesti į didelį mitingą prie Vyriausybės, oficialiai paprašyti, kad jie čia suvažiuotų“, – sakė LPSK pirmininkas.

Jis pridūrė, jog ir šiandien buvo paruoštas planas bei strategija, kaip surinkti žmones iš Lietuvos miestų, tačiau kadangi leidimas nebuvo gautas, planus teko atšaukti.

Pyko ant politikų

Paklaustas, ko bus reikalaujama lapkritį, A.Černiauskas teigė manąs, jog pagrindiniai reikalavimai išliks tie patys – didinti minimalų atlyginimą, mažinti maisto prekių kainas, kurti darbo vietas, didinti pensijas.

„Neatmetame tos galimybės, kad gali būti keliami ir politiniai reikalavimai. Jei vėl negausime leidimo ir reikės ilgai bylinėtis – paprašysime, kad juos pakeistų“, – sakė A.Černiauskas.

Beje, trečiadienio mitinge buvo matyti „Fronto“, „Tvarkos ir teisingumo“ vėliavų, jame dalyvavo ir keli politikai. Tačiau A.Černiauskas jiems už palaikymą nedėkojo: „Buvo ir socialdemokratai, buvo kiti, dabar pasikeitė. Anksčiau konservatoriai lakstė pas mus, dabar kiti laksto. Na, tokia jų dalia. Jų noras valdyti, vadovauti, o ne padėti žmonėms.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min