Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 11 08

Ministerijos pasipinigavimu įtariamos ligoninės atsakas: tai peržengia visas padorumo ribas

Pasirašęs įsakymą dėl griežtesnių insulto diagnostikai keliamų reikalavimų, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nurodė, kad kai kuriose patikrintose rajoninėse ligoninėse rasta pažeidimų dėl to. Užsiminta, kad gydydamos insulto ištiktus pacientus jos galėjo siekti gauti daugiau pinigų. Tarp tokių įvardytos Kaišiadorių ligoninės vadovė prabilo apie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) mobingą mažesnių ligonių atžvilgiu.
Intensyviosios terapijos skyriuje
Intensyvios terapijos skyriuje / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Aukštesni reikalavimai insulto diagnostikai bus taikomi nuo kitų metų. Kaip nurodė SAM, patvirtinti aiškūs, detalūs visų įstaigų veiksmai ir jų seka, kaip turi būti nustatytas ūminis galvos smegenų insultas, kaip ir kur pacientas turės būti pervežamas, kokie tyrimai jam turės būti atlikti.

A.Veryga aiškino, kad, nepaisant to, jog šiuo metu galioja gana aiškios taisyklės, kad insultai turi būti diagnozuojami ir gydomi tik insulto klasteriams priklausančiose gydymo įstaigose, situacija yra kiek kitokia.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

„Tai paaiškėjo baigus septynių iš penkiolikos tikrinamų rajoninių ligoninių planinę kontrolę. Rasta pažeidimų nustatant ir gydant ūminį galvos smegenų insultą. Tai reiškia, kad pacientai ne visada galėjo gauti kokybišką gydymą, kokį gautų insultų klasteriams priklausančiuose centruose, kurie specializuojasi ir geba tai atlikti profesionaliai bei operatyviai“, – kalbėjo ministras.

Tai reiškia, kad pacientai ne visada galėjo gauti kokybišką gydymą, kokį gautų insultų klasteriams priklausančiuose centruose, kurie specializuojasi ir geba tai atlikti profesionaliai bei operatyviai.

Kartu SAM nurodė, jog „tikėtina, kad įstaigos, neturinčios pakankamų kompetencijų ir reikiamos įrangos šioms paslaugoms teikti, tai darė iš dalies norėdamos gauti daugiau pinigų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto, nes insultų diagnozavimas ir gydymas yra gerai apmokama paslauga“.

SAM kelia nepakeliamą įtampą ir spaudimą

Viena iš tikrintų rajoninių ligoninių, kurioje buvo nustatyti pažeidimai, susiję su ūminio insulto diagnostika ir gydymu, – Kaišiadorių.

SAM nurodo, kad joje nustatyti pažeidimai – savalaikiai neorganizuoti galvos KT tyrimai.

Sveikatos apsaugos ministerijos informacija/Rajoninėse ligoninėse nustatyti pažeidimai, susiję su ūminio insulto diagnostika ir gydymu
Sveikatos apsaugos ministerijos informacija/Rajoninėse ligoninėse nustatyti pažeidimai, susiję su ūminio insulto diagnostika ir gydymu

Kaišiadorių ligoninė parengė pranešimą spaudai, kurį išplatino Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija.

„Pateikiame jums informaciją apie spaudoje ir televizijoje pateiktus komentarus apie „netinkamą“ insultų gydymą rajoninėse ligoninėse. Manome, jog tai aiškiai susiję su insultų klasterių nepatenkinama veikla, GMP klasterinių brigadų, įsteigtų dėl insultų, neveiklumu ir norėjimu eilinį kartą apkaltinti rajonines ligonines. Tik viena norėtųsi paklausti: kada baigsis MOBINGAS rajoninių ligoninių atžvilgiu? Ar reikia sulaukti pasitraukimo iš gyvenimo įstaigų vadovų ar gydytojų, kurie jau negali normaliai dirbti dėl kelis metus jaučiamos nuolatinės nepakeliamos įtampos ir spaudimo, sudaromo SAM?“, – pranešime cituojama VšĮ Kaišiadorių ligoninės direktorės Edita Skarakodienė.

Kada baigsis MOBINGAS rajoninių ligoninių atžvilgiu? Ar reikia sulaukti pasitraukimo iš gyvenimo įstaigų vadovų ar gydytojų, kurie jau negali normaliai dirbti dėl kelis metus jaučiamos nuolatinės nepakeliamos įtampos ir spaudimo, sudaromo SAM?

Ligoninės pusėn stojo ir Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus.

Jis sako, kad tikriausiai visose asmens sveikatos priežiūros sistemos grandyse, taip pat – ir rajoninėse ligoninėse, galima rasti didesnių ar mažesnių trūkumų.

15min nuotr./Kaišiadorių meras Vytenis Tomkus
15min nuotr./Kaišiadorių meras Vytenis Tomkus

Meras aiškino, kad SAM ir jai pavaldžių tarnybų nesibaigianti tendencinga praktika nuolat nepagrįstai kaltinti, grasinti veiklos apribojimais ar licencijų sustabdymu, „netgi bandymai apskritai sunaikinti mažąsias sėkmingai veikiančias rajonines ligonines“ nėra pateisinami ir peržengia visas padorumo ribas.

„Labai keista, kad dažnai rajoninės ligoninės apkaltinamos visai nepagrįstai, kai tuo tarpu į didžiosiose ligoninėse nustatomus grubius ir asmenų gyvybei pavojų keliančius pažeidimus, kuomet pacientams sumaišomi vaistai, laiku nenustatomos diagnozės (taip pat ir insulto) ir jie išsiunčiami namo ar panašiai, žiūrima pro pirštus. Todėl manome, kad sveikatos politikos formuotojai turėtų atsakingiau vykdyti savo pareigas, visas sveikatos priežiūros įstaigas vertinti objektyviai ir susilaikyti nuo nepagrįstų kaltinimų“, – teigė V.Tomkus.

Labai keista, kad dažnai rajoninės ligoninės apkaltinamos visai nepagrįstai, kai tuo tarpu į didžiosiose ligoninėse nustatomus grubius ir asmenų gyvybei pavojų keliančius pažeidimus žiūrima pro pirštus.

Neigia siekusi pasipelnyti

Pasak Kaišiadorių ligoninės, Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (VASPVT) patikrino dvidešimties 2018 metais insultu sirgusių pacientų ligos istorijas.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Ligoninės akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Ligoninės akimirka

Dėl keturiolikos ligos istorijų tarnyba pretenzijų neturėjo. Dėl šešių ligonių gydymo, kaip nurodo Kaišiadorių ligoninė, buvo pareikštos šios pastabos: keturiems ligoniams nebuvo atlikta galvos smegenų KT (kompiuterinė tomografija), o dviem ligoniams KT atlikta per vėlai.

„Atsakydami į šias pastabas, informuojame, kad visi šie pacientai (kurių amžius – 92, 87, 84, 83, 76, 79 metai) buvo stacionarizuoti dėl kitų, pakankamai rimtų ligų (širdies ritmo sutrikimų, galvos smegenų kraujotakos sutrikimų, krūtinės anginos, širdies ir kvėpavimo nepakankamumo ir kitų ligų). Visi šie ligoniai vartojo antikoaguliantus (t.y., kraują skystinančius vaistus), todėl šiems ligoniams, įvykus insultui, specializuotas gydymas (trombolizė) buvo negalimas. Visiems šiems ligoniams buvo taikomas konservatyvus bazinis insulto gydymas“, – nurodoma Kaišiadorių ligoninės pranešime.

Visiems šiems ligoniams buvo taikomas konservatyvus bazinis insulto gydymas.

Jame taip pat teigiama, kad pastabos neva minėtiems dviems pacientams galvos smegenų KT tyrimai atlikti per vėlai, nėra pagrįstos, nes specializuotas gydymas jiems vis tiek buvo negalimas ir gydymo taktikos nekeitė.

Esą galvos smegenų KT tyrimai atlikti diagnozės patikslinimui, kai ligoniai jautėsi stipresni vykti atlikti tyrimus.

Kitų dvejų pacientų artimieji, kaip aiškina Kaišiadorių ligoninė, dėl sunkios pacientų būklės atsisakė vykti galvos smegenų KT tyrimui, nes šiais atvejais galvos smegenų KT tyrimas gydymo taktikos nekeitė ir buvo taikomas bazinis konservatyvus insulto gydymas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Tomografas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Tomografas

Ligoninė tikina galėjusi gydyti insulto ištiktus ligonius, nes nusprendus, kad paciento gydymas insulto gydymo centre arba tarpinėse pagalbos ligoninėse netikslingas esant insultui, kai netaikomas ar kontraindikuotinas specializuotas (trombolizė) insulto gydymas, pacientas toliau gydomas stacionarinėje neurologijos ar vidaus ligų asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje pagal paciento gyvenamąją vietą ir jam taikomas konservatyvus bazinis gydymas.

Kaišiadorių ligoninė neigia ir teiginius, esą insultą gydė siekdama pasipelnyti.

Teigiama, kad asmens sveikatos priežiūros paslaugas ligoninė teikia Kaišiadorių rajono savivaldybės ir kitiems gyventojams vadovaudamasi galiojančiais teisės aktais, atsižvelgdama į esamus poreikius ir paslaugų neatsisako teikti netgi tais atvejais, kai viršijama nustatyta kvota ir už suteiktas paslaugas iš PSDF nėra apmokama.

Pajamos uždirbtos už minėtų šešių pacientų gydymą (6 879,62 Eur), pasak ligoninės, Teritorinių ligonių kasų nebuvo apmokėtos.

„Fotolia“ nuotr./Insultas
„Fotolia“ nuotr./Insultas

„Net jeigu ir būtų apmokėtos, sudarytų tik nežymią dalį nuo 3,54 mln. Eur bendrųjų 2018 metų. ligoninės metinių pajamų. Taip pat pažymime, kad VšĮ Kaišiadorių ligoninė ir VšĮ Kaišiadorių greitosios medicinos pagalbos stotis jau daug metų dalyvauja insulto, infarkto gydymo klasterių sistemose, visus savo įsipareigojimus atsakingai vykdo ir nepretenduoja teikti kitų, nei teisės aktais leidžiamos ir steigimo dokumentuose numatytos teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos“, – sakoma ligoninės pranešime.

Pacientai buvo gydomi netinkamai

Pristatant naujus reikalavimus insulto diagnostikai, VASPVT vadovė Nora Ribokienė teigė, kad tikrintose rajoninėse ligoninėse nebuvo taikomi koordinuoti, operatyvūs veiksmai ūminiam insultui nustatyti, nebuvo skirtas standartizuotas gydymas pagal šiuolaikinį įrodymais grįstą medicinos mokslą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nora Ribokienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nora Ribokienė

„Deja, tai reiškia, kad pacientai buvo gydomi netinkamai ir negavo laiku būtinų paslaugų. Nebuvo atliekamas kompiuterinės tomografijos tyrimas, gydymo įstaigos nekontaktavo, nesikonsultavo tarpusavyje dėl geriausios gydymo taktikos parinkimo, pacientai iš teritorinių ligoninių nebuvo perkeliami į specializuotas paslaugas teikiančias ligonines, o kai kur neurologai teikė paslaugas, nors ligoninė neturėjo licencijos stacionarinėms neurologijos paslaugoms, tai yra šias paslaugas teikė neteisėtai“, – sako N.Ribokienė.

Kai kur neurologai teikė paslaugas, nors ligoninė neturėjo licencijos stacionarinėms neurologijos paslaugoms, tai yra šias paslaugas teikė neteisėtai.

Įsigaliosiančios naujovės

Kaip nurodo SAM, sugriežtinus reikalavimus, greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečeriai, priimdami skambutį, turi užpildyti vadinamąjį FAST klausimyną: ar nėra nukarusi viena paciento veido pusė (angl. face – veidas), ar jis vienodai gali pakelti, suspausti abi rankas (angl. arms – rankos), ar nėra sutrikusi paciento kalba, ar ji logiška (angl. speech – kalba).

Jei bent į vieną klausimą bus gautas teigiamas atsakymas, pas pacientą GMP brigada turi būti siunčiama nedelsiant.

Nojaus nuotr./Greitoji pagalba
Nojaus nuotr./Greitoji pagalba

Pasitvirtinus pagrįstam ūminio insulto įtarimui, žmogus skubiai (angl. time – laikas) bus siunčiamas į artimiausią insulto gydymo centrą (IGC) arba tarpinės pagalbos ligoninę (TPL).

Tik šių gydymo įstaigų gydytojai neurologai atlikę reikiamus tyrimus turi teisę nustatyti diagnozę ir pradėti gydymą.

Pasitvirtinus pagrįstam ūminio insulto įtarimui, žmogus skubiai bus siunčiamas į artimiausią insulto gydymo centrą arba tarpinės pagalbos ligoninę.

Į gydymo įstaigą (IGC arba TPL) žmogus turės būti pristatytas ne vėliau kaip per vieną valandą nuo iškvietimo. Be to, GMP medikai turės pranešti gydymo įstaigai apie atvežamą pacientą, kad jam atvykus nedelsiant būtų galima imtis skubių tyrimų ir gydymo.

Pacientui su įtariamu ūminiu smegenų insultu IGC arba TPL galvos smegenų kompiuterinės tomografijos tyrimas turi būti atliktas kuo skubiau (siekiamybė – per 30 minučių), bet ne vėliau kaip per 1 valandą nuo atvykimo.

Taip pat turi būti atlikti kiti tyrimai, reikalingi gydymo taktikai ir pakartotinio insulto prevencijai parinkti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius