Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 13d. 06:04

Ministerijos tvarka Kaune neveikia: darželinukų tėvų reikalauja pažymos arba susimokėti

Sergantis vaikas
123RF.com nuotr. / Sergantis vaikas

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teigimu, nuo rugsėjo 1-osios ugdymo įstaigos vaiko neatvykimui pateisinti nebegali tėvų reikalauti pažymų iš šeimos gydytojų. Bet prašo. Kitu atveju, anot 15min skaitytojos, už „pravaikštas“ reikalaujama susimokėti. Darželius vienijančios asociacijos vadovė teigia, kad panaši situacija yra daug kur ir problemą spręsti turi savivaldybės. Viena jų – Kauno – už galimą neveiksnumą jau apskųsta Duomenų apsaugos inspekcijai.

Į 15min kreipėsi skaitytoja Rasa. Ji teigia, kad nepaisant ministerijos pakeitimų, į Kauno darželius vis dar reikia nešti popierines sveikatos pažymas. Esą to nepadarius, nors apie neatvykimą darželis informuotas, už nelankytas dienas ir jomis gamintą maistą teks susimokėti.

„Kaip nešėm į darželį popierinę (pažymą – red. past.), taip ir nešam, nes elektroninių jie nemato. Tiek tėvai, tiek gydytojai, tiek auklėtojos yra pastatomi į kažkokių nesusipratėlių poziciją, nes prašo, išrašinėja ir reikalauja to, ko pagal įstatymą nereikia“, – teigia darželinuko mama.

Vida Press nuotr./Medikas
Vida Press nuotr./Medikas

„Pikta, kad priima sprendimą, jog gydytojai 094/a pažymų ugdymo įstaigoms neberašys, nes tai yra bereikalingas darbas, atnešantis nuostolių ir gaišinantis gydytojų ir tėvų laiką. Bet kažkodėl įstatymai sau, o reikalavimai valstybinių įstaigų sau“, – sako skaitytoja.

Problema esą paplitusi plačiai

Respublikinės ikimokyklinio ugdymo vadovų asociacijos prezidentė Liucija Milašauskienė teigia girdėjusi darželių direktorių susirūpinimą ne tik iš Kauno, bet ir iš įvairių kitų Lietuvos vietų.

Esą jie sako nežinantys kaip elgtis įsigaliojus naujai tvarkai. Anot prezidentės, sprendimų yra laukiama iš savivaldybių, nes jos turi atsižvelgti į SAM pakeitimus.

„Vieni gydytojai dar parašo popierinę pažymą, kiti – sistemoje. Nėra iki galo atidirbta eiga. O kas prašo pažymų – irgi nežino (kaip elgtis – red.), laukiam steigėjo aprašo. Kiekviena savivaldybė turi paruošti. Tai steigėjui priklauso, o ne mokyklai ar darželiui“, – tikina vadovė.

L.Milašauskienė taip pat ramina tėvus dėl mokesčio už praleistas dienas. Jos teigimu, jeigu tvarka bus patvirtinta iki mėnesio galo, tikėtina, mokėti niekam nereikės.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Darželis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Darželis

„Dabar gi nevertiname ir neimame jokių mokesčių. Paskutinę dieną yra lankomumas pažymimas. (…) Mes patys nežinome, kaip čia bus. Jeigu pasakys mėnesio gale, mes tą ir darom, kad steigėjas gautų lėšas“, – sako asociacijos prezidentė.

Kaunas spausdintų pažymų ketina atsisakyti ateityje

Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Astos Keruckės teigimu, norint pateisinti neatvykimą į darželį, tėvai turi atsispausdinti gydytojo išrašą iš esveikata.lt tinklalapio.

Tiesa, ateityje savivaldybė ketina tvarką keisti.

„Nuo šiol gydytojas, apžiūrėjęs vaiką ir įvertinęs jo sveikatos būklę, užpildo visus reikiamus duomenis į elektroninę sistemą, o šie atsispindi kiekvieno tėvelio paskyroje ESPBI IS. Dabar, norint pateisinti neatvykimą į darželį, tėveliai turi prisijungti prie savo paskyros portale esveikata.lt ir ten susiformuoti bei atsispausdinti gydytojo išrašą, kurį pristato į darželį“, – sako A.Keruckė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno miesto savivaldybės administracija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno miesto savivaldybės administracija

„Kaunas savo iniciatyva taip pat svarsto apie galimybę pateikti šių dokumentų nuorašus elektroniniu būdu, kad būtų išvengta spausdinimo, tačiau kol kas konkrečių sprendimų dėl to nepriimta“, – teigia ji.

Dėl Kauno kreipėsi į duomenų apsaugos inspekciją

SAM ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė teigia, kad dėl situacijos laikinojoje sostinėje yra kreiptasi į Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją su prašymu įvertinti, ar toks reikalavimas nepažeidžia Bendrojo duomenų apsaugos reglamento nuostatų.

„SAM nuomone, ugdymo įstaigos neturi teisinio pagrindo reikalauti vaiko sveikatos duomenų siekiant pateisinti vaiko nebuvimą ugdymo įstaigoje ir atleisti tėvus nuo mokesčių už maitinimą ir pan. Analogišką nuomonę yra pateikusi ir Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija. Pasikeitus teisiniam reglamentavimui, ugdymo politiką įgyvendinančios institucijos turėjo sukurti mechanizmą, kuris užtikrintų tinkamą lankomumo kontrolę“, – teigia ji.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Spaudos konferencija Sveikatos apsaugos ministerijoje. L.Bušinskaitė-Šriubėnė dešinėje.
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Spaudos konferencija Sveikatos apsaugos ministerijoje. L.Bušinskaitė-Šriubėnė dešinėje.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos, sprendimas atsisakyti medicininių pažymų buvo priimtas dėl to, kad joms rašyti skirtas gydytojų laikas valstybei kasmet atsiėjo per 1 mln. eurų.

Kartu teigiama, kad nuo kitų metų bus išrašomas tik elektroninis vaiko sveikatos pažymėjimas. Jame bus atsisakyta perteklinės informacijos, tokios kaip vaiko diagnozė, bus pateikiamos rekomendacijos, kurių turėtų laikytis ugdymo įstaigos užtikrindamos sėkmingą vaiko dalyvavimą ugdymo procese.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min