15min be reklamos
2022 12 07, 14:43 Atnaujinta 2022 12 07, 15:02

JAV didina karinį buvimą Baltijos šalyse, keičia statusą į nepertraukiamas rotacijas

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pranešė, kad Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV), siekdamos stiprinti įsipareigojimą Baltijos valstybių sąjungininkėms, didins karinį buvimą Baltijos valstybėse, o Lietuvoje JAV pajėgų statusas bus keičiamas į nepertraukiamą rotacinį dislokavimą.
JAV rotacinių pajėgų vėliavų pakeitimo ceremonija
JAV rotacinių pajėgų vėliavų pakeitimo ceremonija / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Apie tai ministrą informavo JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas, feisbuke pranešė A.Anušauskas.

„Lietuvoje mechanizuoto bataliono vieneto ir lauko artilerijos baterijos buvimas bus pakeistas iš epizodinio į nepertraukiamą rotacinį dislokavimą.

NATO viršūnių susitikimo Madride metu JAV prezidentas Joe Bidenas įsipareigojo sustiprinti rotacinį JAV karinių pajėgų dislokavimą Baltijos regione. Pajėgos, kurios yra perkeliamos į Lietuvą, yra sustiprinto saugumo modelio dalis ir liudija JAV įsipareigojimo stiprinti mūsų bendrą gynybos vykdymą ir atgrasymo strategijos įgyvendinimą rytiniame NATO flange. Be JAV dvišalių pastangų, NATO tarptautinės kovinės grupės užtikrina kritiškai svarbų atgrasymą, mokymus ir koordinuotus sąjungininkų veiksmus regione“, – rašė ministras.

Nuo 2019 metų JAV batalionas Pabradės poligone Švenčionių rajone buvo dislokuojamas su ilgesnėmis ar trumpesnėmis pertraukomis tarp rotacijų.

„Kaip sakė prezidentas Bidenas, esame įsipareigoję ginti kiekvieną NATO teritorijos centimetrą. Toks JAV pajėgų dislokavimas rodo šio pažado vykdymą, todėl mes ir toliau koreguojame savo pajėgų laikyseną. Esame įsipareigoję užtikrinti visaapimantį buvimą regione ir intensyvinti bendrus mokymus su Baltijos šalių partneriais, kurie padės išlaikyti patikimus kovinius pajėgumus bei stiprinti mūsų gynybos ir atgrasymo poziciją“, – JAV ambasadoriaus R.Gilchristo žodžius citavo ministras.

A.Anušauskas pranešime sakė, kad Lietuva yra įsipareigojusi teikti visą reikiamą priimančiosios šalies paramą.

JAV Lietuvoje nuolatinėms rotacijoms buvo dislokavusi kuopą – apie 150 karių – po Ukrainos Krymo aneksijos 2014 metais.

Po trejų metų kuopų rotacijas nutraukus, nuo 2019 metų amerikiečiai Lietuvoje reguliariau dislokuodavo batalionus.

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 3000 NATO sąjungininkių karių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min