TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Ministras: prokuratūra galėtų pradėti tyrimą dėl galimai veikusių CŽV sulaikymo centrų

R.Šimašius
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / R.Šimašius
Šaltinis: BNS
0
A A

Parlamentinis tyrimas dėl galimai Lietuvoje veikusių JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) sulaikymo centrų neįpareigoja Generalinės prokuratūros (GP), bet turėdama pakankamai duomenų ji galėtų pradėti ikiteisminį tyrimą, antradienį sakė teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

„Aš manau, kad tyrimai yra ganėtinai skirtingo pobūdžio ir nei vienas tyrimas nei saisto, nei įpareigoja kitos institucijos. Generalinė prokuratūra galėjo pradėti tyrimą, o Seimas – nepradėti, ir atvirkščiai, bet šiuo atveju, manau, kad klausimas yra toks, kad Seimas labai teisingai padarė, kad pradėjo tą tyrimą“, – BNS sakė ministras.

„Be jokios abejonės, generalinis prokuroras geriau tą pakomentuotų, nes aišku, jis turi daugiau informacijos ir tikiuosi, sprendimas pradėti ar nepradėti yra svarstomas arba yra pagrįstas, jeigu nuspręsta nepradėti, bet žiūrint iš šalies, jeigu yra pakankamai duomenų pas generalinį prokurorą, o panašu, kad yra, tai tas tyrimas galėtų būti pradėtas“, – teigė R.Šimašius.

Pasak ministro, šiuo metu pirmiausia Lietuvos institucijos turėtų išsiaiškinti, ar buvo Lietuvoje minėti sulaikymo centrai. R.Šimašiaus nuomone, tarptautinių institucijų įsijungimas neatsakytų į visus klausimus.

Europos Tarybos generalinis sekretorius Thorbjornas Jaglandas ir Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos pranešėjai yra paprašę Lietuvos paaiškinimų dėl galimai šalyje veikusio slapto CŽV kalėjimo.

„Galime susirašinėti su tam tikromis tarptautinėmis institucijomis ir kitomis šalimis, tai yra labai prasminga, bet, aišku, naivu būtų tikėtis, kad visi klausimai per šį susirašinėjimą būtų atsakyti, ir ženklus mes turime akivaizdžius, vien per tai, kad JAV turi nekomentavimo politiką ir apie tokius dalykus nepateikia informacijos ne tik Lietuvai, bet ir bet kuriai kitai šaliai“, – sakė R.Šimašius.

Anot ministro, atsižvelgiant į tai, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) paruoštose išvadose kalbama tik apie prielaidas, sunku konstatuoti, kas atsitiktų, jeigu būtų nustatyta, kad tokie asmenys buvo kalinami Lietuvoje. „Mano manymu, esant tam tikroms sąlygoms, gali susidaryti tokia padėtis, kad asmenys, kurie buvo laikomi nelegaliai Lietuvoje, jeigu buvo daromi tam tikri veiksmai, kurie pažeidžia Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvenciją, tai tokiu atveju be jokios abejonės Europos žmogaus teisių teisme galėtų būti keliami atitinkami ieškiniai, išsėmus visas teisines procedūras Lietuvoje“, – tvirtino R.Šimašius.

Antradienį Seimas patvirtino NSGK išvadas, kad Lietuvoje buvo sudarytos sąlygos JAV CŽV sulaikymo centrams veikti, taip pat – nekliudomai pervežti, įvežti ar išvežti CŽV sulaikytus asmenis, tačiau nenustatyta, ar šiomis sąlygomis pasinaudota.

NSGK nariai konstatavo, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) buvo gavęs CŽV prašymą įrengti patalpas, tinkamas sulaikytiems asmenims laikyti, ir tokios patalpos buvo įrengtos, tačiau nenustatyta, ar jose laikyti terorizmu įtariami asmenys.  Išvadose teigiama, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002–2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę. Nustatyta, kad jie mūsų šalyje ir buvo nusileidę. Kai kurie orlaiviai išvengė muitinės bei pasienio pareigūnų patikros. Nei keleivių tapatybės, nei krovinių paskirties nebuvo įmanoma nustatyti.

Be to, VSD nekontroliavo, ką užsienio partneriai atveža ir išveža. Tačiau nenustatyta, ar įtariamieji terorizmu šiais orlaiviais buvo gabenami.  Komiteto teigimu, buvę VSD vadovai Mečys Laurinkus, Arvydas Pocius ir Dainius Dabašinskas nebuvo pateikę reikiamos informacijos šalies vadovams, todėl jų veiksmus siūloma ištirti Generalinei prokuratūrai dėl galimo tarnybinių įgaliojimų viršijimo.

Seimas buvo pavedęs NSGK iki praėjusių metų gruodžio 22 dienos, nustatyti, ar Lietuvoje veikė slaptas kalėjimas, kur galėjo būti kankinami įtariamieji terorizmu. Taip pat komitetas turėjo išsiaiškinti, ar CŽV sulaikyti asmenys buvo pervežami ir kalinami Lietuvos teritorijoje, ar Lietuvos valstybės institucijos (politikai, pareigūnai, valstybės tarnautojai) svarstė klausimus, susijusius su slaptųjų sulaikymo centrų veikla šalies teritorijoje, sulaikytų asmenų pervežimu ir kalinimu Lietuvos teritorijoje.

Apie tai, kad netoli Vilniaus 2004–2005 metais veikė slaptas Jungtinių Valstijų CŽV kalėjimas įtariamiems teroristams laikyti, praėjusių metų rugpjūtį pranešė JAV televizija „ABC News“. Jame teigta, jog Lietuvoje kalinti ir galimai kankinti aštuoni terorizmu įtariami asmenys.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min