Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ministras: universitetų mažės

Gintaras Steponavičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / G.Steponavičius pasiryžęs imtis aukštojo mokslo reformos.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, pristatydamas ministerijos bei nepriklausomų ekspertų atliktos numatomų aukštojo mokslo reformos padarinių analizės išvadas, pareiškė, kad reforma veda prie aukštųjų mokyklų skaičiaus mažėjimo.

„Aukštųjų mokyklų skaičius mažės. Finansavimas pagal aiškias, skaidrias taisykles veda prie konsolidavimo lėšų prasme. Todėl norinčios išsilaikyti ar pritraukti studentų aukštosios mokyklos turės daryti sprendimus. Gal bus atsisakyta studijų programų, gal išnyks fakultetai“, – sakė G.Steponavičius. Taip pat ministras pastebėjo, kad jau artimiausiu metu Klaipėdoje ketina susijungti dvi kolegijos.

Ministro teigimu, įgyvendinus reformą, už mokslą visiškai nemokėtų 21 tūkst. pirmakursių. 2008 metais už mokslą visiškai nemokėjo 12 tūkst. pirmakursių. 

Iš dalies valstybės finansuojamų vietų neliktų. Tačiau, anot ministro, atsižvelgiant į tai, kad dar iki 10 proc. geriausiai besimokiusių studentų galės susigrąžinti įmokas už mokslą, po reformos nemokamos studijos bus garantuojamos tam pačiam skaičiui studentų, kiek šiuo metu sudaro už mokslą nemokantys ir dalį kainos mokantys studentai.  

Šiuo metu universitetuose studijuoja 53 proc. studentų, o kolegijose – 24 proc.

Reformos padariniai

Anot G.Steponavičiaus, po reformos augs gabiausių studentų galimybės gauti valstybės finansavimą, dauguma studentų rinksis universitetus Vilniuje ir Kaune, valstybės pinigai bus investuoti į tas sritis, į kurias stoja geriausiai besimokantys studentai. Anot ministro, sumažės nekokybiškų ir nepopuliarių studijų programų, augs kitų studijų programų kokybė, aukštosios mokyklos bus paskatintos specializuotis, daryti vidinių permainų, kelti kokybę. Tos mokyklos, kurios gaus didesnį valstybės finansavimą, daugiau lėšų skirs studijų kokybei – samdys geriausius dėstytojus, diegs modernias technologijas ir t. t.

Vertina studijų kokybę

G.Steponavičius pastebėjo, kad pernai į istorijos studijų kryptį Vilniaus universitete įstoję studentai, turėję kriterijaus balą, mažesnį nei 17,68, šiuo metu moka už studijas. Tačiau į šią studijų kryptį įstoję Šiaulių universitete su 13,22 kriterijaus balu arba vos 12,2 Vilniaus pedagoginiame universitete už mokslą nemoka. Todėl buvo atliktas studijų programų akreditavimas.

Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė pastebėjo, kad fiziniuose moksluose aiškūs lyderiai šiuo metu yra Vilniaus universitetas (VU) ir Kauno technologijos universitetas (KTU). Humanitariniuose – VU bei Vytauto Didžiojo universitetas (VDU). Meno srityje – Vilniaus dailės akademija bei Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Socialiniuose moksluose lyderiauja VU bei Mykolo Romerio universitetas. Technologijos – nepralenkiami Vilniaus Gedimino technikos universitetas ir KTU. 

„Niekur neminėjau Klaipėdos universiteto, bet tai nereiškia, kad į jį visai neateitų studijų krepšelių. Čia yra tik tam tikrų sričių lyderiai“, – sakė viceministrė. 

Tiesa, aukštosios mokyklos kol kas nebuvo vertinamos – tai ketinama atlikti vėliau.  

„Galiu pasakyti, kad nėra vienos aukštosios mokyklos, kur būtų sukoncentruotos nekokybiškos programos. Yra pasiskirstymas – kiekvienoje yra trūkumų turinčių programų“, – sakė G.Steponavičius.

Prie koncerto neprisidėjo?

Paklaustas apie šįvakar sostinėje vyksiantį koncertą aukštojo mokslo reformai palaikyti, G.Steponavičius tikino, kad ministerija prie to neprisidėjo. „Galėčiau pasakyti tik tiek, kad tai laisva šalis, žmonės renkasi, ką nori. Tačiau iš valstybės biudžeto tokios akcijos nėra remiamos, tai būtų nekorektiška“, – teigė ministras.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min