TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mirė buvęs sovietų politinis kalinys, monsinjoras Alfonsas Svarinskas

Alfonsas Svarinskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Alfonsas Svarinskas
Šaltinis: 15min
0
A A

Ketvirtadienį Anapilin iškeliavo monsinjoras Alfonsas Svarinskas.

Apie tai „Facebook“ paskyroje paskelbė vyskupas Jonas Kauneckas.

„Mirė garsusis Lietuvos kovotojas, monsinjoras Alfonsas Svarinskas, visą gyvenimą atidavęs kovai už Dievą ir Lietuvą, net 22 metus praleidęs lageriuose ir kalėjimuose.
Amžinojo atilsio prašykime Jam danguje, tegul ilsisi ramybėje po visų kovų, vargų ir skausmų“, – rašo jis.

Pastaraisiais metais monsinjoro A.Svarinsko sveikata buvo itin silpna.

„Bijau tiktai dabar, ar visa padariau, ką Dievas norėjo“

Balandį Vilniuje jis pristatė pirmąją savo atsiminimų dalį „Nepataisomasis“.

Tikiuosi, kad Dievas leis ten pamatyti šimtus tūkstančių lietuvių, kurie kovojo, kurie atidavė gyvybę už Lietuvą ir dabar yra laimingi, o mūsų pareiga eiti jų pėdomis.

A.Svarinskas tuomet kalbėjo, kad po šios knygos galėtų pasirodyti dar dvi, tačiau jas rašyti jis pradės tik tuomet, jei ši nebus numesta ir bus skaitoma.

„Jei skaitys, tai parašysiu dar dvi, o jei neskaitys, tai užteks ir tos. Bijau tiktai dabar, ar visa padariau, ką Dievas norėjo. Tikiuosi, kad Dievas leis ten pamatyti šimtus tūkstančių lietuvių, kurie kovojo, kurie atidavė gyvybę už Lietuvą ir dabar yra laimingi, o mūsų pareiga eiti jų pėdomis. Gana tų tragedijų, jei dabar Lietuva žus, ji niekada neatsigaus. Mes buvome okupuoti, o dabar turime laisvę, bet jei nemokėsime ja pasinaudoti, jei pragersime, parduosime laisvę, tada nieko nebus“, – pristatyme sakė jis.

KGB bandė sukompromituoti kunigą

Sovietmečiu KGB užsakymu buvo sukurtas filmas apie A.Svarinską, kuriuo buvo norima sukompromituoti iš lagerio į Lietuvą sugrįžusį kunigą.

VIDEO: KGB prašymu sukurtas filmas apie A.Svarinską

Ilgus metus kalėjo lageryje

Už religinę ir tautinę veiklą sovietinės valdžios buvo net tris kartus nuteistas kalėti lageriuose, rašoma portale yrasalis.lt skelbiamoje monsinjoro biografijoje.

Gimė 1925 m. Ukmergės r. 1932–1936 m. mokėsi Vidiškių (Ukmergės r.) pradžios mokykloje, vėliau A. Smetonos gimnazijoje Ukmergėje.

1942–1946 m. studijavo Kauno kunigų seminarijoje. Dar gimnazijoje įsitraukęs į pogrindinę veiklą, tęsė ją ir seminarijoje. 1946 m. pavasarį A. Svarinskas išėjo pas partizanus, aprūpindavo juos spauda ir medikamentais.

Vyskupas Pranciškus Ramanauskas 1954 m. lageryje slapta suteikė jam kunigo šventimus.

1946 m. gruodį jis buvo areštuotas, tris mėnesius tardytas ir kankintas, teistas net penkis kartus. Pirmą kartą – karo tribunolo, antrą kartą, vadinamos troikos – KGB organo už akių. Gavo 10 metų pataisos lagerio ir 5 metus tremties. 1947–1956 m. jis kalėjo Abezės (Komija, Rusija) lageryje. Vyskupas Pranciškus Ramanauskas 1954 m. lageryje slapta suteikė jam kunigo šventimus. Grįžęs į Lietuvą, A. Svarinskas netrukus (1958 m.) nuteistas antrą kartą šešeriems metams už antimarksistinės, antisovietinės literatūros laikymą. 1958–1964 m. kalėjo Mordovės (Rusija) lageriuose.

1961 m. už akių jį dar nuteisė LTSR Aukščiausiasis teismas, pripažinęs A. Svarinską ypač pavojingu recidyvistu. Jis buvo perkeltas į ypatingo režimo kalėjimą. 1964 m. balandžio 9 d. išleistas į laisvę ir grįžęs į Lietuvą, A. Svarinskas tik po 20 mėnesių gavo leidimą dirbti kunigu ir buvo nuolat sekamas saugumo.

Kunigas A. Svarinskas bendradarbiavo 1972 m. pradėtame leisti pogrindiniame leidinyje „Lietuvos Katalikų bažnyčios kronika“. 1978 m. kartu su kunigais S. Tamkevičiumi, J. Kaunecku, J. Zdebskiu ir V. Vėlavičiumi įkūrė Katalikų komitetą tikinčiųjų teisėms ginti. Už pogrindinę, antisovietinę veiklą, jaunimo ugdymą katalikiška dvasia.

1983 m. A. Svarinskas buvo areštuotas trečią kartą ir nuteistas 7 metams griežtojo režimo lagerio ir 3 metams tremties. 1983–1988 m. jis kalėjo Čiusavovo rajono (Permės sritis, Rusija) griežto režimo lageriuose. 1988 m. lankydamasis Maskvoje JAV prezidentas R. Reaganas paprašė SSRS vadovo M. Gorbačiovo išlaisvinti kunigą A. Svarinską.

1988–1990 m. jis lankė lietuvių kolonijas visame pasaulyje, net 11 kartų buvo susitikęs su popiežiumi Jonu Paulium II.

1988.07.11 d. kalinys buvo paleistas ir ištremtas į Vokietiją be teisės grįžti į tėvynę. 1988–1990 m. jis lankė lietuvių kolonijas visame pasaulyje, net 11 kartų buvo susitikęs su popiežiumi Jonu Paulium II. Lietuvai paskelbus nepriklausomybę, jis grįžo atgal į tėvynę, dirbo kardinolo V. Sladkevičiaus kancleriu, 1991–1995 m. buvo Lietuvos kariuomenės vyriausias kapelionas.

1991 m. A. Svarinskas buvo išrinktas Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos deputatu, vėliau buvo Lietuvos partizanų, šaulių, politinių kalinių ir tremtinių kapelionu, Kavarsko (Anykščių r.) klebonu. A. Svarinskas apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi (1998 m.), Lietuvos nepriklausomybės medaliu (2000 m.) ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu (2001 m.). Už žmogaus teisių gynimą jis buvo apdovanotas diplomu Detroite (JAV), Pueblo (Meksika) miesto premija, gavo Venesuelos apdovanojimą „II Grand Cordon“, yra Leko miesto (Italija) garbės pilietis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min