Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 09 20, 12:35 Atnaujinta 2020 09 20, 17:25

Mirė profesorius Romas Pakalnis

Rugsėjo 20-osios rytą po ilgos ir sunkios ligos mirė profesorius Romas Pakalnis. 2021-ųjų sausį jam būtų sukakę 80 metų.
Romas Pakalnis
Romas Pakalnis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

R.Pakalnis šarvojamas bus sekmadienį 16 val Vilniaus Laidojimo rūmuose, (Olandų g.) 6-toje salėje. Laidojamas bus pirmadienį (21 d.) 15 val. Viršuliškių kapinėse šeimos kape.

Gimęs Utenos apskrities Kirklių kaime, baigęs miškininkystę, Romas Pakalnis visą gyvenimą skyrė krašto gamtos ir kultūros paveldo išsaugojimui. Dirbdamas Mokslų akademijos Botanikos institute kartu su prof. K.Ėringiu pradėjo naują Kraštovaizdžio ekologijos sritį.

Sovietmečio pabaigoje aktyviai įsijungė į kovą prieš naftos platformą T6 prie Kuršių nerijos. Buvo Lietuvos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir I Sąjūdžio seimo narys. Aktyvus Lietuvos gamtosaugos ir Lietuvos švietimo koncepcijos bendraautorius.

2000–2008 m. Lietuvos radijo ir televizijos tarybos narys ir pirmininkas. Nuo 1997 m. Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondo prezidentas.

Jam bebūnant Botanikos instituto direktoriumi, pradėtas leisti mokslinis periodinis žurnalas „Botanica Lituanica“. Verkių rūmų, kuriame buvo įsikūręs Botanikos institutas, restauravimas ir parko tvarkymas buvo jo pilietinė pareiga, išreikšta ir knygoje „Verkiai: praeitis, dabartis, svajonė“.

2012-2018 m. buvo Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pirmininku. Netgi sunkiai sirgdamas tyrinėjo pirmąją pasaulyje monografijoje paminėtą Aukštumalos pelkę ir dalyvavo ją atkuriant. Iki paskutiniųjų gyvenimo dienų rūpinosi ekologinėmis ir kultūros paveldo problemomis.

Šalies vadovai reiškia užuojautą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl profesoriaus, miškininko, aplinkosaugininko ir paveldosaugininko, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nario Romo Pakalnio mirties.

Pasak Prezidento, Lietuva neteko ryškios asmenybės, kuri visu savo gyvenimu paliudijo ištikimybę šalies gamtos, jos kultūrinio ir nekilnojamojo paveldo apsaugai, žmogaus, kuris įkūnijo esminius lietuviškojo identiteto bruožus.

Prezidento teigimu, R.Pakalnio veikla nepriklausomoje Lietuvoje yra pilietiškumo principingai reiškiant savo poziciją pavyzdys. Jis pasižymėjo kaip vienas autoritetingiausių Lietuvos paveldosaugininkų, buvo Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pirmininkas, taip pat prisidėjo prie Lietuvos švietimo koncepcijos kūrimo ir įgyvendinimo.

Netekties valandą Prezidentas palinkėjo stiprybės profesoriaus R.Pakalnio šeimai, artimiesiems, kolegoms ir visiems, kuriems teko pažinoti šią neeilinę asmenybę.

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis taip pat reiškia užuojautą dėl Romo Pakalnio mirties.

„Netekome išskirtinio žmogaus visą gyvenimą skyrusio krašto gamtos ir kultūros paveldo išsaugojimui. Profesorius R.Pakalnis iki paskutiniųjų gyvenimo dienų rūpinosi ekologinėmis ir kultūros paveldo problemomis, aktyviai dalyvavo visuomeniniame gyvenime. Reiškiu nuoširdžią užuojautą velionio artimiesiems, kolegoms ir visiems pažinojusiems šią išskirtinę asmenybę“, – sakoma premjero užuojautoje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min