Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gruodžio 1d. 16:03

Mirtis Varėnos centre įskėlė diskusiją: vieni tai vadina žmogiškumo trūkumu, kiti – visiška nepagarba

Varėnos centre sukniubo ir mirė žmogus
Skaitytojo Mariaus nuotr. / Varėnos centre sukniubo ir mirė žmogus

„Nemanau, ar kuriam patiktų pamatyti savo artimą žmogų taip paliktą. Visiškas negerbimas“, – taip į lapkričio 30 d. Varėnos centre įvykusią nelaimę, kuomet banko prieigose mirė žmogus, sureagavo 15min skaitytoja Kotryna. Diskusiją socialiniuose tinkluose įskėlęs varėniškis Marius šį įvykį apibūdino kaip žmogiškumo trūkumą. O štai medikų atstovas prašo susilaikyti nuo tokių komentarų.

Kaip informuoja Alytaus apskrities policija, lapkričio 30 dieną apie 11 valandą 10 minučių Varėnos Vytauto gatvėje, viešoje vietoje prie prekybos centro, rastas vyro, gimusio 1958 metais, kūnas. Žmogus staiga sukniubo ir mirė. Jo gyvybę dar bandė gelbėti greitosios pagalbos medikai, tačiau konstatavus mirtį, kūnas, įdėtas į maišą, banko prieigose, kur žmonių, einančių ir į banką, ir į prekybos centrą, dieną būna nemažai, išgulėjo dar apie pusvalandį. Jokių srauto nukreipimų, jokių „Stop“ juostų. Tai papiktino varėniškius.

„Žiaurus elgesys! Visiškas negerbimas, atrodo, lyg būtų kokia šiukšlė numesta, pro kurią gali visi vaikščioti. Žmogų uždengė maišu ir viskas, taip jį ir paliko. Tėvai su vaikais, kiti žmonės pro jį praeiti galėjo. Čia yra žiauru! Visa Lietuva turi pamatyti, kaip dirba mūsų medikai ir policija. Nemanau, ar kuriam iš mūsų patiktų pamatyti savo artimą žmogų taip paliktą“, – stebėjosi 15min skaitytoja Kotryna.

Skaitytojo Mariaus nuotr./Varėnos centre sukniubo ir mirė žmogus: kūnas paliktas gulėti apie pusvalandį
Skaitytojo Mariaus nuotr./Varėnos centre sukniubo ir mirė žmogus: kūnas paliktas gulėti apie pusvalandį

Socialiniuose tinkluose įskėlė diskusiją

Įvykio liudininku tapęs Varėnoje gyvenantis renginių vedėjas, sporto studijos įkūrėjas ir treneris, verslininkas Marius Galinis taip pat negalėjo patikėti tuo, kas įvyko. Jis savo socialinėje paskyroje iškėlė ne vieną klausimą, taip įžiebdamas aršią diskusiją.

„Palietė ši istorija mane. Nenoriu, kad nukentėtų policijos ir greitosios darbuotojai, kurie gal vadovavosi galiojančia teisine baze, viską darė, kaip reikia, tiesiog noriu iškelti diskusiją, ar tai normalu, noriu, kad požiūris keistųsi. Gal neobjektyviai į tai žiūriu, gal kažko nežinau, bet aštrūs klausimai kilo. Tokie įvykiai gali iškelti daugeliui žmonių aštrias emocijas“, – sutikęs pasidalinti savo nuomone su 15min, kalbėjo M.Galinis.

Anot jo, paskutinę rudens dieną prie pagrindinio įėjimo į prekybos centrą, vos ne banko tarpduryje, itin judrioje vietoje Varėnos centre, sukniubo vienas vyras. Pirmasis medikų automobilis, Mariaus teigimu, atvyko gana operatyviai. Pašnekovui susidarė įspūdis, kad medikai kurį laiką vertino nelaimės ištikto vyro būklę, ištisai širdies masažo, dirbtinio kvėpavimo neatlikinėjo.

„Po 20 minučių, galima sakyti, tik atsinešė elektrošoką. Įtrynė „letenas“, pridėjo prie krūtinės. Nieko nepadarė aparatas, medikai šiek tiek supanikavo. Pradėjo skambinti telefonu, matyt, antram ekipažui, kuris atvyko už kokių 10 minučių. Tuomet jau intensyviai dirbtinį kvėpavimą pradėjo daryti.

Šalia stovintys žmonės pradėjo sakyti, kad jei neveikia aparatas, tai bent jau nuvežti galėtų žmogų į reanimaciją. Kiti du medikai tik priėję apžiūrinėjo aparatą. Bandė jį vėl naudoti, atrodė, kad neveikia, o laikas bėgo. Prisirinko kelios dešimtys žmonių“, – istoriją tęsė Marius.

Kūnas pragulėjo pusvalandį

Į įvykio vietą, anot jo, atvyko ir du policijos ekipažai. Pareigūnai ėmė sklaidyti besibūriuojančius žmones. Medikai toliau atlikinėjo dirbtinį kvėpavimą. Mariaus teigimu, elektrošokas naudotas iš viso gal keturis kartus.

Ar žmoniška palikti taip kūną vidury gatvės? Makabriška situacija.

„Nieko nekaltinu, bet kilo klausimų. Kodėl nevežė į reanimaciją, kodėl žmogų pralaikė 45 minutes ant ledinio betono, šalia prekybos centro įėjimo. Jei būtų išgyvenęs, plaučių uždegimą būtų pasigavęs, – taip kalbėjo žmonės. Galiausiai, gal po 45 minučių nuo sukniubimo, konstatavo mirtį, įdėjo į maišą, užpildė popierius ir išvažiavo. Liko tik vienas policijos ekipažas. Kūnas prie įėjimo į banką išgulėjo dar gal pusvalandį, vienas pareigūnas kartais prieidavo ir vėl nueidavo. Nebuvo jokių „Stop“ juostų.

Ar žmoniška palikti taip kūną vidury gatvės? Makabriška situacija. Keli žmonės susiduria tarpduryje – reikia kažkuriam peržengti kūną. Visi išsigandę. Vaizdas apokaliptinis, ypač tokiu, kaip dabar, metu – juk pandemija, visi įsibauginę. Nežinau, gal pagal teisinę bazę negalima liesti kūno, bet tuomet su ta teisine baze yra problemų“, – teigė Marius.

Galiausiai kūną išsivežė, kaip pašnekovas patikino, morgo darbuotojai.

Pradėjo ikiteisminį tyrimą

15min paprašė šią situaciją pakomentuoti Alytaus apskrities policiją ir Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro direktorių Daną Bortkevičių.

Anot Alytaus apskrities policijos atstovės Kristinos Janulevičienės, pareigūnai įvykio vietoje pasirodė dar prieš iškviečiant pagalbą, kai pastebėjo prie parduotuvės susibūrusius žmones. Gatvėje sukniubusį vyrą bandė gaivinti atvykę medikai, tačiau nesėkmingai.

„Taisyklės yra tokios, kad viešoje vietoje mirus ar žuvus asmeniui, savivaldybės yra sudariusios sutartis su ritualinių paslaugų įmonėmis, kurios privalo gabenti mirusiuosius“, – paaiškino K.Janulevičienė.

Pareigūnai, anot jos, įvykio vietoje elgėsi taip, kaip jiems ir priklauso pagal nustatytas taisykles, jie patys negali gabenti negyvų žmonių. Dėl šio įvykio buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti, o kūnas uždengtas, kad praeivių nešokiruotų vaizdas ir jie negalėtų nustatyti mirusiojo tapatybės.

„Vienas pareigūnas budėjo prie kūno, o kitas informavo apie mirtį giminaičius“, – sakė K.Janulevičienė.

Jos teigimu, kilus visuomenės ažiotažui dėl šios mirties, pareigūnai patikrino nurodytas aplinkybes. Nustatyta, kad katafalkas nuo iškvietimo į vietą pasiimti kūno atvyko per 20 minučių.

Įranga dirbo be priekaištų

Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius D.Bortkevičius 15min teigė su informacija, plintančia socialiniuose tinkluose, susipažinęs. Anot jo, lapkričio 30 dieną apie 11 valandą buvo gautas iškvietimas apie nualpusį žmogų. Pirmoji brigada atvyko į įvykio vietą per 6 minutes nuo iškvietimo gavimo.

„Pacientas buvo monitoruotas, stebima širdies veikla, pradėti gaivinimo veiksmai pagal numatytus algoritmus. Gaivinimui tęsiantis buvo paprašyta pagalbos antrojo GMP ekipažo. Atvykus antrajam ekipažui, toliau buvo tęsiami gaivinimo veiksmai, leidžiami medikamentai, tiekiamas deguonis. Medicininės įrangos pakako, ji dirbo be priekaištų ir leido atlikti specialistams numatytus gaivinimo algoritmus. Deja, paciento gyvybės išgelbėti nepavyko.

Kūnas buvo patalpintas į specialią talpą ir paliktas policijos pareigūnų priežiūrai iki atvyks specializuotos tarnybos. Reiškiame gilią užuojautą mirusio artimiesiems, norime padėkoti asmenims, gaivinusiems pacientą iki atvykstant GMP brigadai“, – įvykius perpasakojo D.Bortkevičius.

Medicininės įrangos pakako, ji dirbo be priekaištų.

Jis paprašė įvykį socialiniuose tinkluose nušvietusius asmenis ateityje susilaikyti nuo komentarų, kurie atskleidžia komentavusių asmenų nekompetenciją medicinos srityje, kuriais yra žeminama ir galimai šmeižiama asmens sveikatos paslaugas teikianti įstaiga bei sveikatos priežiūros specialistai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

00:31
03:10
01:04

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min