Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokesčių problema – ne jų dydis, o informacijos trūkumas

Mokesčiai
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Mokesčiai
Šaltinis: 15min
0
A A

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad didžiausia klaida įvedant bei keičiant privalomojo sveikatos draudimo, gyventojų pajamų ir kitus mokesčius buvo nepakankamas gyventojų informuotumas.

Tokią kritiką prezidentė išsakė premjerui Andriui Kubiliui antradienį vykusiame susitikime. „Prezidentė akcentavo, kad didžiausia problema – ne tų mokesčių buvimas, ne tai, kokie tie mokesčiai, bet problema didžiausia ta, kad žmonės buvo neinformuoti. Jie dabar informuojami ir tai yra per vėlai, tai buvo galima ir reikėjo padaryti nuo pat pradžių. Puikiai žinome, kad privalomasis sveikatos draudimas nuo 2003 metų formaliai yra privalomasis, tačiau šitiek metų nieko nebuvo daroma, dabar, kai pradėta daryti, kaip perkūnas iš giedro dangaus trenkė dėl nepakankamo informuotumo“, – žurnalistams sakė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.

Premjeras aiškino, jog šiuo metu Lietuvoje veikia „kiek kitokia“ progresinių mokesčių sistema, „progresyvumą numatant neapmokestinamų pajamų dydžiu“.

Anot jo, kad nemažai daliai gyventojų teks ir patiems primokėti gyventojų pajamų mokesčio ar privalomojo sveikatos draudimo mokesčio, informuojama tik dabar, nors mokesčių subtilybės reikėjo paaiškinti juos įvedant.

Vyriausybės vadovas su šia kritika sutiko. „Mes atidžiai nagrinėjame tuos naujus dalykus, kurie tik šiais metais yra išryškėję įgyvendinant gyventojų pajamų mokesčio naujas nuostatas. Tikrai pripažįstu, kad galbūt ir per mažai visuomenė buvo informuojama. Nors, kiek žinau iš praktikos, tokie nauji dalykai, kad ir kiek bandysi informuoti, kol žmogus pats jų nepačiupinėja, tol jie nepasimato viešojoje erdvėje“, – sakė A.Kubilius.

Premjeras aiškino, jog šiuo metu Lietuvoje veikia „kiek kitokia“ progresinių mokesčių sistema, „progresyvumą numatant neapmokestinamų pajamų dydžiu“.

„Kiekvienam žmogui skaičiuojamos pajamos, skaičiuojami įvairūs jo mokesčių tarifai ir dėl to susiduriama su kai kuriais visiškai naujais dalykais, kam reikia tam tikros adaptacijos. Tai pirmas mūsų vertinimas, šalia to, kad kai kurios žinybos netiksliai traktavo privalomojo sveikatos draudimo mokestį, ypač turint omeny neapmokestinamas atostogas, šalia to galime pamatyti ir tai, kad gana daug klaidų pildant deklaracijas arba netiksliai skaičiuojant neapmokestinamųjų pajamų dydį susidarė dėl to, kad įmonių finansininkai nelabai tiksliai sugebėjo pritaikyti tas formules“, – kalbėjo premjeras.

A.Kubiliaus teigimu, naujausiais skaičiavimais, deklaruodami pajamas kai kurie gyventojai turės valstybei grąžinti per 25 mln. Lt mokesčių, tačiau gyventojams numatoma grąžinti iki 250 mln. Lt mokesčių permokų.

Primename, jog prasidėjus gyventojų pajamų deklaravimui paaiškėjo, kad Valstybinė mokesčių inspekcija ir Valstybinė ligonių kasa neteisingai traktavo nuostatas dėl privalomojo sveikatos draudimo mokesčio. A.Kubilius antradienį pranešė, kad tiems, kurie pernai buvo išleisti nemokamų atostogų, nereikės mokėti už tą laiką privalomojo sveikatos draudimo mokesčio. Jeigu jis buvo sumokėtas, valstybė permoką grąžins.

Temos Mokesčiai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min