Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokslininkai įrodė – šachmatai mokykloje teigiamai veikia vaikų vystymąsi

Garis Kasparovas susirėmė su aštuoniais jaunaisiais Lietuvos šachmatininkais
Alfredo Pliadžio nuotr. / Garis Kasparovas susirėmė su aštuoniais jaunaisiais Lietuvos šachmatininkais
Šaltinis: 15min
0
A A

Pastaraisiais metais vis daugiau pasaulio šalių šachmatus atranda kaip mokomąją pradinių klasių mokinių priemonę. Vienur šis žaidimas yra privalomas ir dėstomas kelis kartus per mėnesį, kitur – pasirenkamoji popamokinė veikla.

Kaip gi šachmatai veikia vaikų psichologiją? Ar jie padeda vystytis, o gal turi ir neigiamų pasekmių? Nuo 2011 metų šachmatus kaip privalomą dalyką dėstomoje Armėnijoje atliktas tyrimas parodė, kad vaikai vystosi sparčiau, o beveik 90 procentų iš daugiau nei 2 tūkstančių apklausoje dalyvavusių tėvų tvirtino, jog šachmatai teigiamai veikia jų vaikus. Šis tyrimas buvo pristatytas Lietuvoje vykusioje konferencijoje „Šachmatai mokyklose“.

Per dvejus metus buvo ištirti daugiau nei 1000 Armėnijos sostinės Jerevano antros, trečios ir ketvirtos klasės mokinių. Tyrimo metu buvo vykdomi pokalbiai, apklausos, vaikai buvo stebimi, o taip pat atliko kūrybingumo testus.

Nuo 2011 metų šachmatus kaip privalomą dalyką dėstomoje Armėnijoje atliktas tyrimas parodė, kad vaikai vystosi sparčiau, o beveik 90 procentų iš daugiau nei 2 tūkstančių apklausoje dalyvavusių tėvų tvirtino, jog šachmatai teigiamai veikia jų vaikus.
 

„Nusprendėme apklausti ir mokytojus, prašydami nurodyti geriausius savo klasių mokinius. Paaiškėjo, kad beveik visi paminėti moksleiviai lanko ir šachmatų pamokas“, – pasakojo tyrimo iniciatorius psichologijos profesorius Rubenas Aghuzumtsianas.

Paaiškėjo, kad trečiokai, kurie mokėsi šachmatų, pagal vystymosi lygį prilygo ketvirtokams, kurie šio žaidimo nesimokė.

Tai, anot mokslininkų, įrodo, jog šachmatai vysto loginį mąstymą, taip pat – kūrybinį mąstymą (lankstumą bei originalumą). Mokslininkai neabejoja, kad šachmatų programa prisidėjo ir prie vaikų pastabumo skatinimo – žaidžiančių šachmatais vaikų rodikliai buvo ženkliai geresni už tuos, kurie jo nežaidžia.

„Pagal daugelį tirtų parametrų trečios klasės mokiniai prilygo metais vyresniems moksleiviams. Darome išvadą, prie to prisidėjo šachmatų programa“, – kalbėjo psichologijos profesorius.

Šachmatų mokyklose projektai visame pasaulyje nėra skirti išauginti aukšto lygio sportininkų – šis žaidimas naudojamas kaip mokomoji priemonė.

Šiuo metu Lietuvos mokyklose veikia keletas specializuotų šachmatų klasių, tačiau įrodžius šio žaidimo naudą, planuojama, kad tokių klasių skaičius sparčiai didės.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min